Prasoowijarki

Po dokładnym skoszeniu, przetrząśnięciu i zgrabieniu materiału, kiszonka musi zostać zabezpieczona na potrzeby przechowywania. Belę należy jak najszybciej owinąć szczelnie folią, aby zapobiec stratom wartości odżywczej paszy. Oferowane przez KUHN prasoowijarki są obsługiwane przez jedną osobę. Niezależnie od tego, czy prasoowijarka jest stałokomorowa czy zmiennokomorowa, bela jest owijana w ciągu zaledwie kilku sekund, co przekłada się na doskonałą jakość paszy.

i-BIO+

Prasoowijarka KUHN i-BIO+ jest ultrakompaktową i lekką uniwersalną prasoowijarką. Dzięki małemu ciężarowi i znakomitej zwrotności, prasoowijarka KUHN i-BIO+ oferuje znakomitą wydajność w terenie górzystym oraz na małych lub podmokłych polach, z wąskimi wjazdami, do których ograniczają wąskie bramy.

FBP 3135

Prasa stałokomorowa KUHN FBP 3135 BalePack to maszyna zaprojektowana do pracy w najtrudniejszych warunkach. Dzięki unikatowej konstrukcji oraz opcjom maszyna ta zwiększy opłacalność działalności w obszarze prasowania.

VBP 3200

Prasoowijarki zmiennokomorowe KUHN serii VBP 3200 zapewniają wyjątkową wszechstronność i elastyczność przez cały rok pod względem rozmiaru bel i wykorzystania maszyny. Dzięki sprawdzonej konstrukcji komory prasowania zapewniają najlepsze rezultaty w bardzo szerokim zakresie upraw i warunków.

Co to jest prasoowijarka?

Połączenie prasy zwijającej i owijarki to prasa zwijająca i owijarka bel w jednym. Najpierw plony są prasowane w spójne i gęste bele w komorze prasowania. Gotowa bela jest wiązana siatką lub folią. Następnie bela jest przenoszona na stół owijarki i owijana folią stretch. Prasa może mieć komorę stałą lub zmienną. Trzecim typem jest zmienna komora beli o wysokiej gęstości (HD).

Stałokomorowa prasoowijarka

Stałokomorowa prasoowijarka produkuje okrągłe bele o jednym ustalonym rozmiarze lub średnicy. Stała komora prasowania jest zbudowana z napędzanych stalowych rolek, które obracając się tworzą okrągłą belę. Jest to niezawodna koncepcja łatwego tworzenia ładnych bel. Nawet w trudnych warunkach, takich jak krótkie i mokre rośliny, prasa stałokomorowa nadal będzie produkować dobrą belę.

Podczas napełniania komory beli, operator może wykorzystać pełną pojemność układu podającego. Maszyna zagęszcza materiał dopiero od momentu, gdy komora prasowania jest prawie pełna. Po związaniu bela jest szybko wyrzucana, aby ponownie rozpocząć tworzenie nowej beli. W rezultacie wydajność stałokomorowej owijarki jest na wysokim poziomie. Ze względu na niskie koszty eksploatacji i niezawodność, prostotę obsługi i wysoką wydajność, prasa stałokomorowa wyróżnia się niskimi kosztami eksploatacji w przeliczeniu na belę. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku prasy stałokomorowej nie można zmieniać średnicy beli, a w porównaniu z prasą zmiennokomorową trudniej jest uzyskać dobrą gęstość beli w przypadku bardziej suchych roślin, takich jak siano czy słoma.

Zalety : 

 •  Przyjazna dla użytkownika koncepcja, łatwe tworzenie równomiernych bel
 •  Niezawodność dzięki zastosowaniu stałych walców
 •  Niski koszt eksploatacji w przeliczeniu na belę
 •  Niskie zapotrzebowanie na moc
 • Wysoka wydajność
 • Doskonale nadaje się do krótkich i mokrych upraw jesiennych
KUHN_Baler-Wrapper-Combination_baling-silage

Należy wziąć pod uwagę, że:

 • Nie można zmieniać średnicy beli
 •  Mniej odpowiednia do suchych upraw, takich jak siano i słoma, w porównaniu do prasy o zmiennej komorze prasowania
KUHN_Baler-Wrapper-Combination_round_bales_VBP7190

Prasoowijarka zmiennokomorowa  

Zmienna komora prasowania składa się z kombinacji stałych walców i regulowanych pasów, które mogą powiększać komorę od małej do dużej. W rezultacie bela jest zagęszczana od rdzenia do żądanej średnicy. Koncepcja zmiennej komory jest bardzo odpowiednia do formowania suchych plonów, takich jak siano i słoma, w wyrównane bele o dużej gęstości.

Prasa zmiennokomorowa wyróżnia się przede wszystkim wszechstronnością. Prasowanie sianokiszonki o średnicy 1,3 metra rano, prasowanie mniejszych bel siana po południu i tworzenie dużych bel słomy wieczorem. Wszystko to można wykonać za pomocą tej samej maszyny.

Zalety:

 •  Rozmiar beli można zmieniać, od małych bel przeznaczonych na przykład dla koni, po duże bele słomy
 • Większy rozmiar beli może obniżyć koszty transportu
 •  Dobrze sprasowana i równomierne bele aż do ostatniej
 •  Gęstość można zmieniać od rdzenia do warstwy zewnętrznej
 •  Lepiej nadaje się do suchych upraw, takich jak siano i słoma
 •  Korzystny koszt prasowania jednej beli
 •  Niskie zapotrzebowanie na moc
 •  Kierowca potrzebuje nieco więcej doświadczenia, aby tworzyć idealne bele
 •  Mniej odpowiednia w przypadku wyjątkowo mokrych roślin jesienią

Prasoowijarka zmiennokomorowa wysokiego zgniotu (HD)

Prasa ta łączy w sobie zalety stałej i zmiennej komory prasowania w jednej maszynie. Może belować bardzo mokre plony, jak w przypadku stałej komory belowania, ale oczywiście także siano i słomę o bardzo dużej gęstości bel. System pobierania został zaprojektowany tak, aby szybko napełniać komorę prasowania, podobnie jak w przypadku stałej komory prasowania. Wyrzucanie beli odbywa się również z prędkością prasy stałokomorowej dzięki specjalnej koncepcji komory belowania z dwoma ramionami napinającymi.

 

Połączenie prasy HD z owijarką pozwala uzyskać niezwykle wysoką gęstość beli. Wysoka gęstość beli zapewnia wysoką jakość paszy i niższe koszty transportu, ponieważ w beli znajduje się więcej materiału. Wytrzymała konstrukcja komory prasowania sprawia, że maszyna jest niezwykle solidna. Gdy wystarcza zwykła gęstość beli, żywotność maszyny jest dodatkowo wydłużona, ponieważ jest ona wtedy przewymiarowana do danego zadania.

W 2022 roku firma KUHN wprowadziła na rynek pierwszą Zmiennokomorową prasoowijarkę do bel o dużej gęstości (HD): serię VBP 7100.

Zalety : 

 • Zmienna komora umożliwiająca zmianę rozmiaru beli
 • Inteligentna technologia ułatwiająca uzyskanie odpowiedniego kształtu beli
 •  Nadaje się do krótkich i mokrych roślin podczas zbioru jesienią
 • Zmienna komora jest oczywiście odpowiednia także do suchych roślin.
 • Wysoka wydajność
KUHN_Baler-Wrapper-Combination_round_bales_VBP7190_220725527b
 • Bardzo solidna konstrukcja
 • Wysoka gęstość beli zapewnia wysoką jakość paszy, niższe koszty transportu, a w przypadku standardowej gęstości beli dodatkowo wydłuża żywotność maszyny.

Należy wziąć pod uwagę :

 •  Wyższy koszt inwestycji w maszynę
 •  Większy wymagany ciągnik w porównaniu ze stałą lub standardową zmienną komorą prasowania\

 

Korzyści wynikające z zastosowania prasoowijarki

Szybki i czysty zbiór, a następnie przechowywanie w hermetycznych warunkach ma kluczowe znaczenie dla wysokiej jakości paszy. Dokładnie to zapewnia zespół prasooowijarki do bel. Zebrane rośliny są belowane, wiązane i owijane w krótkich odstępach czasu, dzięki czemu nie ma ryzyka utraty zawartości suchej masy.

Inne korzyści to:

 • Wiązanie folią: dodatkowe warstwy folii dla lepszej konserwacji, stabilności formy i korzyści w zakresie wydajności.
 • Oszczędność kosztów: do wykonania pracy potrzebna jest tylko jedna maszyna i jeden ciągnik.
 • Oszczędność czasu: brak konieczności wychodzenia z kabiny ciągnika w celu zmiany maszyny lub ciągnika

 

Wydajność

Wysoka wydajność zwiększa rentowność procesu prasowania. Dlatego też każdy podzespół został zaprojektowany z dbałością o zapewnienie maksymalnej wydajności.

Kluczowe elementy to:

 • Rotor i rolka podbieracza do zbioru plonu
 •  Komora prasowania i podwójne ramię napinające dla gwarantowanego startu beli, wysokiej gęstości i szybkiego ponownego napinania po zwolnieniu beli
 •  Szybka klapa tylna i przenoszenie beli

 

Wiązanie siatką czy folią?

Po opuszczeniu komory prasowania przez belę, ważne jest utrzymanie jej gęstości i kształtu. Metody wiązania firmy KUHN zapewniają maksymalną siłę wiązania i optymalne zachowanie kształtu beli. Ponadto wiązanie folią ma wiele innych zalet.

 

KUHN Focus On Baling #1 - Wiązanie siatką, a owijanie folią

Zalety wiązania siatką

Wiązanie siatką jest lepszym rozwiązaniem w przypadku suchych roślin, takich jak siano i słoma. Bela może lepiej oddychać, ponieważ nie jest otoczona folią. System wiązania siatką KUHN z technologią aktywnego rozciągania zapewnia stabilny kształt beli przy stałym, wysokim naprężeniu siatki przez cały cykl wiązania.

 

Zalety wiązania folią

W przypadku kiszonki wiązanie folią jest lepszym rozwiązaniem. Podczas wiązania beli folią dodatkowe warstwy folii wokół beli hermetycznie zabezpieczają rośliny, zapewniając w ten sposób lepszą konserwację i stabilność kształtu. Rozwój pleśni w beli jest ograniczony. 

   

   

  Jeśli przyjrzeć się wyłącznie kosztom folii i siatki, to wiązanie bel folią jest nieco droższe w porównaniu z użyciem siatki. Jednak te dodatkowe koszty zwracają się z nawiązką dzięki wielu zaletom wiązania folią:

  • Szybsze i łatwiejsze otwieranie
  •  Mniejsze straty kiszonki
  • Jeden rodzaj odpadów
  •  Lepsza jakość paszy
  A3.1-VBP7100-twin-reel-film-binding-220725424b.jpg (1)

  Przełączanie między siatką a folią

  Folia i siatka do wiązania firmy KUHN to dwa oddzielne systemy. Przełączanie między nimi jest szybkie i łatwe - nie trzeba zmieniać rolek  i nie są potrzebne żadne narzędzia.

   

  Wiązanie folią KUHN

  Dzięki opatentowanemu systemowi wiązania folią TWIN firmy KUHN można korzystać ze wszystkich zalet wiązania folią przy jednoczesnym znacznym obniżeniu wydatków na folię. Kluczową kwestią jest zastosowanie dwóch zwykłych rolek folii stretch 750 mm zamiast specjalnej szerokiej folii, co pozwala na użycie znacznie wyższego współczynnika wstępnego rozciągu. Wydłuża to okresy między wymianami folii o 30% przy jednoczesnym obniżeniu kosztów wiązania folią o 37%. Dodatkowo, opcjonalny system wiązania KUHN wykorzystuje te same rolki folii, które są używane do owijania. Eliminuje to potrzebę stosowania specjalnej folii z szerokim płaszczem, co upraszcza zarządzanie magazynem folii.

  KUHN Focus On Baling #2 - Co jest wyjątkowego w wiązaniu folią?

  Systemy owijania

  Po belowaniu i wiązaniu, optymalny i inteligentny proces owijania jest sekretem uzyskania najwyższej jakości paszy. Technologie owijania 3D i INTELLIWRAP oferują narzędzia pozwalające zmaksymalizować poziom konserwacji i "przypieczętować zysk".

  INTELLIWRAP

  Dla dobrej konserwacji bardzo ważna jest liczba warstw folii użytej do owinięcia bali. Powinna być ona dostosowana do wilgotności roślin i pożądanego czasu przechowywania. W przypadku standardowych systemów owijania można owijać tylko parzystą liczbą warstw. Czasami jednak potrzebna jest liczba nieparzysta.

  Dzięki unikalnej technologii INTELLIWRAP można dokładnie określić, czego potrzebuje bela z jedną warstwą więcej lub mniej (4, 5, 6, 7, 8, 9...). Nie marnujesz folii i zużywasz tylko tyle, aby utrzymać wysoką jakość paszy podczas przechowywania beli.

  A3.3-I-BIO+-intelliwrap.jpg

  KUHN Focus On Baling #3 - INTELLIWRAP - jak to działa?

  Owijanie 3D

  Owijanie 3D rozprowadza całkowitą ilość folii bardziej równomiernie i wydajnie na całej powierzchni beli. Owijanie 3D najpierw nakłada folię tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna: na wrażliwe ramiona beli. Cylindryczne owinięcie zapewnia, że więcej powietrza zostanie usunięte, a bela zachowa swój kształt, nawet po długim okresie przechowywania.

  KUHN-VBP-film-binding-02.jpg

  KUHN Focus On Baling #4 - Dlaczego bela owinięta folią 3D jest lepsza?

  Jakie rodzaje roślin można prasować?

  Ogólnie rzecz biorąc, prasy zwijające są w stanie obsługiwać bardzo szeroki zakres rodzajów roślin, od bardzo mokrych po bardzo suche i wszystko pomiędzy. Kilka przykładów: trawa jesienna, trawa na kiszonkę, koniczyna, sianokiszonka, siano i słoma. Jednak każda koncepcja komory belowania (stała, zmienna lub zmienna wysokiego zgniotu) ma swoją własną specjalizację lub zakres. Należy więc wybrać odpowiednią koncepcję, aby mieć pewność uzyskania najlepszej beli przy najniższych kosztach.

   

  Zapotrzebowanie na moc ciągnika

  Prasoowijarki KUHN wymagają minimalnej mocy WOM wynoszącej 80 kW / 109 KM. Prasy HD z serii VBP 7100 wymagają jednak większego ciągnika w porównaniu z prasami stałokomorowymi, czy zmiennokomorowymi: 110 kW / 150 KM. Więcej informacji można znaleźć w specyfikacjach na odpowiednich stronach produktów: i-BIO+ / FBP 3135 / VBP 3100 series / VBP 7100 seria.

  Odkryj ofertę KUHN:

  Komora stała:

  • i-BIO+: Sprytna i kompaktowa

  Unikalna koncepcja Bale-In-One (zintegrowana w prasie owijarka) jest podstawą tej niezwykle kompaktowej, łatwej w manewrowaniu i lekkiej maszyny. Idealnie nadaje się do pracy na pagórkowatym terenie i na małych lub podmokłych polach z wąskimi bramami wjazdowymi.

  •  FBP 3135: Wysokiej jakości bele przy najniższych kosztach

  Dzięki solidnej konstrukcji i unikalnym opcjom maszyna ta może zwiększyć rentowność Twojego gospodarstwa lub firmy usługowej.

   

  Zmienna komora:

  •  Seria VBP 3100: Wszechstronność i elastyczność

  Niezwykła wszechstronność i elastyczność przez cały rok pod względem wielkości beli i wykorzystania maszyny.

  Zmienna komora wysokiego zgniotu (HD):

  • Seria VBP 7100: Najwyższa moc i wszechstronność

  Nowa liga pras zwijających; dla najbardziej wymagających klientów w najdrobniejszych szczegółach.

   

  Bela

  Jakie są specyfikacje techniczne prasoowijarek KUHN?

  Wszystkie podzespoły maszyny zostały zaprojektowane z kątem zapewnienia najlepszej możliwej wydajności w połączeniu z optymalną łatwością obsługi.

  Prasy wyposażone są w kilka systemów hydraulicznych, takich jak odłączanie rotora i zintegrowana regulacja owijarki. Obrotowe półpneumatyczne koła podbieracza są opcjonalne.

  Więcej informacji technicznych można znaleźć na stronach odpowiednich produktów: i-BIO+ / FBP 3135 / VBP 3100 series / VBP 7100   

  Gdzie mogę znaleźć sprzedawcę owijarek KUHN?

  Prasoowijarki KUHN są dostępne w sprzedaży u autoryzowanych dystrybutorów KUHN.

  dealer finder map for KPL