Jak przygotować kosiarkę do sezonu?

Kosiarki dyskowe są nieodłącznym elementem parku maszyn każdego gospodarstwa zajmującego się produkcją zwierzęcą. Dzięki ich wydajności i niezawodności, jesteśmy w stanie w szybki i efektywny sposób pozyskać pełnowartościową paszę dla naszej hodowli.
W różnych regionach Polski są one wykorzystywane nawet przy pięciu pokosach. Przygotowanie do sezonu każdej kosiarki jest bardzo ważne, aby w komforcie i bez przestojów realizować koszenie trawy.

Przygotowanie kosiarki dyskowej do sezonu

Przedsezonowy przegląd maszyny wymaga wymiany oleju w przekładniach, jeśli nie wykonano tego zabiegu na końcu sezonu, wymiany noży tnących na nowe oraz weryfikacji śrub mocujących noże. Dodatkowo trze...

Wymiana oleju w kosiarce dyskowej

Środki smarne, jak oleje i smary pełnią bardzo ważną funkcję w pracy każdej maszyny. Ich odpowiednie zastosowanie, dobór i regularna wymiana, zapewnia optymalne parametry pracy poszczególnych podzespo...

Wymiana noży w kosiarce dyskowej

Proces cięcia traw i roślin motylkowych jest istotny dla wielkości kolejnego plonu i jakości zbieranej paszy. Noże tnące podlegają zużyciu i mogą być uszkodzone w wyniku uderzenia w kamień, lub inne ...

Czynności serwisowe, które przyczyniają się do bezawaryjnej pracy kosiarek w sezonie. 

Koszenie jest pierwszym krokiem, w wieloetapowym procesie zbioru roślin zielonkowych. Ostre noże i przedsezonowy przegląd przekładni napędowych dają gwarancję przede wszystkim jakości cięcia i nieprzerwanej pracy. Ma to duże znaczenie w kolejnych etapach jak przetrząsanie, zgrabianie, czy finalnie zbiór prasą, przyczepą zbierającą lub sieczkarnią polową. Zachowanie interwałów serwisowych daje użytkownikowi pewność niezawodnej pracy przez długi czas.

Ważną czynnością jest obsługa posezonowa taka jak przegląd i konserwacja listwy tnącej, czy wymiana oleju w przekładni.

Zabiegi te zapewnią zabezpieczenie wnętrza listwy przed wilgocią podczas zimowego postoju a co za tym idzie, ograniczą korozję maszyny. Niektóre starsze modele kosiarek KUHN wymagają również wymiany oleju w listwie tnącej. Są to kosiarki boczne GMD 55/66/77 Select, GMD 400/500/600/700/800 lub nowej generacji GMD 16/20/24/28, GMD 240/280/310, GMD 285/315/355, GMD 2811/3111/3511 Lift Control. Oraz kosiarki przednie GMD 702/802F.

Wymiana oleju w belce tnącej wymagana jest również w modelach kosiarek ze zgniataczem pokosu FC 243/283, 313 w tym również w przednich kosiarkach ze zgniataczem pokosu FC 280/313 F.   

Dlaczego należy przygotować kosiarkę dyskową i wymieniać olej w przekładni kątowej kosiarki oraz w belce tnącej?

W powyższych kosiarkach dyskowych wymiana oleju powinna być wykonywana co 200 roboczogodzin, lub po każdym sezonie pracy. Na tzw. zużycie oleju mają wpływ temperatura oraz zanieczyszczenia. Dotrzymywanie sugerowanych okresów wymiany oleju ogranicza ponadnormatywne zużycie przekładni a w rezultacie umożliwia bezawaryjną eksploatację kosiarki przez wiele lat.

Wymiany oleju w listwie tnącej nie dotyczy modeli wyposażonych w listwę KUHN OPTIDISC ELITE®, która jest hermetyczna i bezobsługowa.

Se connecter à MyKUHN via une tablette

Więcej informacji dostępnych jest na portalu MyKUHN

lub najbliższego dealera KUHN

SPRAWDŹ

MyKUHN to Twoja przestrzeń online. Zarejestruj się już dziś swoją maszynę rolniczą  i odkryj usługi, które ułatwią zarządzanie flotą maszyn KUHN - takie jak dostęp do katalogu części zamiennych online, technicznej instrukcji obsługi oraz oryginalnych części zamiennych.