Pielenie po wschodach upraw
Zasadniczo termin odchwaszczania zbóż, roślin strączkowych, kukurydzy i ziemniaków zależy od natężenia występowania chwastów i struktury gleby (np. skorupy). Chwasty należy zwalczać natychmiast, przed wschodami rośliny uprawnej (stadium liścieni). Okres między wschodami a fazą 2 liści to czas, w którym w zbożach nie powinny być zwalczane chwasty.
Właściwa gleba do zwalczania chwastów:
- Zboża jare: około 2 do 5 dni po siewie, po uprzednim zwiększeniu głębokości siewu;
- Kukurydza: około 3 do 7 dni po siewie, siew na głębokość 6 do 7 cm;
- Soja: około 3 do 5 dni po siewie, siać na głębokości od 3 do 5 cm;
- Fasola: około 6-10 dni po wysiewie, możliwe agresywne odchwaszczanie, jeśli nasiona są umieszczone wystarczająco głęboko;
- Buraki cukrowe: około 2 do 3 dni po siewie, przestrzegając głębokości siewu;
- Ziemniaki: odchwaszczanie „w ciemno” około 2 do 5 dni po siewie; należy uważać, aby „odchwaszczać” boki redliny .
Co to jest skuteczne odchwaszczanie?
- 50-70% niszczenia chwastów przez pielenie polega na zakopywaniu chwastów w fazie liścieni, a 30-50% na wyrywaniu. Zwiększenie prędkości roboczej pozwala na usunięcie większej ilości chwastów . Należy jednak upewnić się, że uprawa jest chroniona, aby jej nie uszkodzić. Skuteczne zwalczanie chwastów to nie tylko kwestia prawidłowej regulacji maszyny; należy również wybrać odpowiednie okno interwencji.
- Sukces mechanicznego odchwaszczania zależy od stanu gleby, stadium chwastów, stadium uprawy i warunków pogodowych. Ważne jest, aby przestrzegać warunków, w których przeprowadzane jest pielenie, unikając zamarzniętej lub nadmiernie mokrej gleby i sprzyjając suchym warunkom pogodowym w dniach następujących po pieleniu.