Model GMD 10& 100

Kosiarki o prostej i niezawodnej konstrukcji

Modele GMD 10 i 100 o różnych szerokościach roboczych są dostosowane do pracy z ciągnikami o małej i średniej mocy. Łączą w sobie prostą konstrukcję z wieloma rozwiązaniami. Modele o szerokości roboczej od 1,6 do 2,8 m zapewniają czyste i równe koszenie. Ich belka tnąca jest bardzo wydajna i mocna.

Znajdź najbliższego dealera

Kosiarki GMD serii 10 i GMD serii 100 są dostosowane do małych i średnich gospodarstw rolnych, które oczekują wysokich standardów w zakresie niezawodności i jakości koszenia. Ich kompaktowa konstrukcja jest doskonale przystosowana do lekkich ciągników. Są wyposażone w belkę tnąca serii 100 (za wyjątkiem modelu GMD 350, który jest wyposażony w belkę OPTIDISC) oraz inne rozwiązana zapewniające niezawodność potrzebną do koszenia.
Seria GMD 10 obejmuje 4 modele o szerokościach roboczych od 1,60 do 2,80 metrów: GMD 16 (1,60 m), GMD 20 (2,00 m), GMD 24 (2,40 m), GMD 28 (2,80 m).
Seria GMD 100 obejmuje 4 modele o szerokościach roboczych od 2,40 do 3,51 metrów: GMD 240 (2,40 m), GMD 280 (2,80 m, GMD 310 (3,10 m), GMD 350 (3,51 m).
GMD 240 podczas pracy

Korzyści dla użytkownika

Prosta, niezawodna konstrukcja

System zabezpieczenia PROTECTADRIVE

Belka tnąca serii 100, wysoce niezawodna

Konstrukcja belki tnącej została tak przemyślana, aby mogła radzić sobie z przeszkodami. W przypadku gwałtownego uderzenia w przeszkodę, system zabezpieczenia PROTECTADRIVE ścina wałek napędowy dysku tuż nad łożyskiem, dzięki starannie wymierzonemu przewężeniu. Koła zębate są zabezpieczone. W czasie krótszym niż 15 minut można małym kosztem przywrócić kosiarkę do pracy!
Ułożyskowania dysków tnących są mocowane śrubami, które przechodzą przez górną i dolną część obudowy. Niebezpieczeństwo rozerwania obudowy w razie wstrząsu jest wykluczone.
Najwyższej klasy komponenty wzmacniają najważniejsze części belki tnącej:
 • Belka tnąca ze specjalnymi dwurzędowymi skośnymi łożyskami kulkowymi.
 • Koła zębate o dużej średnicy wykonane z kutej stali za pomocą wysoce precyzyjnych maszyn obróbczych, zazębione na 3 zębach.
 • Dyski z kutymi i poddanymi obróbce wzmocnieniami na powierzchni.
 • Płozy dysków z ulepszanej stali z opcją wyposażenia w osłony (mocowanie śrubowe).
W celu wydłużenia żywotności maszyny, pomiędzy belką tnącą a ramą wbudowane są gumowe amortyzatory. Podczas koszenia z dużą prędkością wstrząsy mają mniejszy wpływ na konstrukcję maszyny.

Zabezpieczenie najazdowe chroni zespół koszący

Jeśli maszyna uderzy w przeszkodę, system zabezpieczenia przesuwa zespół koszący do tyłu. Skutki uderzenia są znacznie mniejsze. Aby zresetować system, wystarczy cofnąć maszyną.
Zabezpieczenie najazdowe chroni zespół koszący

FAST-FIT: 100% bezpieczne mocowania noży

Wszystkie kosiarki GMD 10 i GMD 100 są wyposażone w śrubowy system mocowania noży.
Modele od GMD 240 do 310 mogą być wyposażone w system szybkiego mocowania noży FAST-FIT, który posiada 3 dodatkowe zabezpieczenia:
 • Mocna sprężyna płytkowa zapewnia stały docisk elementu mocującego nóż: nie jest on ograniczony.
 • Sworzeń mocujący nóż posiada wgłębienie będące dodatkowym zabezpieczeniem.
 • Sprężyna płytkowa ugina się i umożliwia demontaż noża tylko w jednym punkcie, gdy nóż jest wyśrodkowany względem płozy. 
Dzięki temu, nie ma możliwości zdemontowania noża, jeśli dysk nadal się obraca. Aby zminimalizować koszty, sworzeń mocujący można wymieniać niezależnie od sprężyny płytkowej.
Kompaktowa konstrukcja belki tnącej oraz specjalny kształt noży, które pracują możliwie jak najbliżej osłon, wpływają na wysoką jakość koszenia.
System szybkiego mocowania noży FAST-FIT

Wysoka jakość paszy

Sprężynowy system zawieszenia

Dokładne kopiowanie nierówności terenu

Przegubowy zespół koszący dostosowuje się do ukształtowania terenu z maksymalną dokładnością, nawet podczas koszenia nasypów lub rowów.
System zawieszenia zespołu koszącego jest wyposażony w sprężynę, która dostosowuje belkę tnącą do nierówności na polu.
W modelach GMD serii 100 system podnoszenia i zawieszenie pozwala na uniesienie belki tnącej wraz z wewnętrzną płozą tylko za pomocą siłownika hydraulicznego kosiarki. 3-punktowy układ zawieszenia ciągnika pozostaje na tej samej, wcześniej ustawionej pozycji. Hydrauliczny ogranicznik delikatnie zatrzymuje podnoszenie zespołu koszącego w celu przejechania nad pokosem. Jest to duża zaleta przy pracy na stokach.
Odległość pomiędzy belką tnącą, a tylnym kołem ciągnika jest bardzo mała. Dzięki temu, belka tnąca reaguje szybko na zmianę ukształtowania terenu i wysokość koszenia jest wszędzie taka sama.
Specjalny kształt dysków zapewnia szybsze odrzucanie roślin poza obszar cięcia, co pozwala uniknąć wtórnego cięcia pokosu.
W modelu GMD 350 docisk belki tnącej do podłoża jest regulowany siłownikiem połączonym z akumulatorem azotowym.

Szerokie możliwości robocze

Kinetyka przegubu zespołu koszącego umożliwia koszenie nasypów i rowów w ustawieniu do góry pod kątem do 35° i w dół do 25°, zależności od modelu.
Zakres ruchu pozwala na pracę pod kątem od -25° do 35°

Perfekcyjnie uformowane pokosy

Talerz pokosowy jest montowany za zewnętrznym dyskiem stożkowym i oddziela skoszone rośliny od nieskoszonych, dzięki czemu prawe koło ciągnika przejeżdża po ziemi, a nie po świeżo ściętym pokosie. W porównaniu z blachami pokosowym, talerz ma dodatkowe zalety:
 • Jest całkowicie schowany pod fartuchem ochronnym.
 • Nie dotyka podłoża.
 • Nie jest narażony na uszkodzenie podczas cofania lub zawracania.
Perfekcyjnie uformowane pokosy z wykorzystaniem talerza pokosowego

Łatwa obsługa, szybka regulacja

Jeden klucz do wszystkich regulacji

Jeden klucz do wszystkich regulacji

Jeden klucz dostarczany z kosiarką służy do:
 • Regulacji sprężyny odciążającej,
 • Odblokowywania fartucha ochronnego, - Napinania pasów napędowych,
 • Wymiany noży (w systemie mocowania śrubowego).

W szczycie sezonu nie ma czasu do stracenia

Wymiana modułów dysków tnących w kosiarkach serii 100 jest szybka i łatwa, dzięki czemu ewentualne naprawy są tańsze i znacznie szybsze, a przestoje w pracy ograniczone do minimum. Dostęp do belki tnącej jest bardzo wygodny, dzięki podwójnemu otwarciu nie wymagającemu użycia narzędzi. Wymiana noży, obsługa serwisowa i czyszczenie są dużo łatwiejsze.
Wymiana modułów dysków w belce tnącej serii 100

Kompatybilność z zaczepami

GMD od modelu 240 do 310 mogą być przesunięte w prawo lub w lewo o 50 cm, co pozwala na wykorzystanie całej szerokości roboczej kosiarki, niezależnie od szerokości opon stosowanych w ciągniku.
Przedłużony sworzeń lewego zaczepu pozwala zwiększyć przesunięcie boczne kosiarek GMD 240 -310 maksymalnie o 200 mm w prawą stronę.
Modele GMD 240, 280 i 310 są kompatybilne z ciągnikami wyposażonymi w zaczep typu Quick-Hitch kat. 2. Wymagane jest jedynie zamontowanie opcjonalnej belki zaczepowej.
Zaczep szybkosprzęgający

GMD 100 podczas pracy

Specyfikacja

Dane techniczne
 
Szerokość robocza (m)
Liczba dysków tnących z płozami ochronnymi z utwardzonej stali
Mocowanie noży
Regulacja wysokości koszenia za pomocą seryjnie montowanych płóz (mm)
Zabezpieczenie przekładni zębatej
Zawieszenie
Zabezpieczenie najazdowe
Kąt ustawienia zespołu koszącego
Pozycja przejazdu na uwrociach
Średnia szerokość pokosu (m)
Pozycja talerza pokosowego
Zaczep
Przestawianie w pozycję transportową
Napęd WOM (min-1)
Wolne koło
Minimalne zapotrzebowanie na moc na WOM (kW)
Minimalne zapotrzebowanie na moc na WOM (KM)
Wymagane wyposażenie hydrauliczne ciągnika
Masa, ok. (kg)
GMD 16 GMD 20 GMD 24 GMD 28 GMD 240-FF GMD 280-FF GMD 310-FF
1,60 2,00 2,40 2,80 2,40 2,80 3,10
4 5 6 7 6 7 8
Śrubowe Śrubowe Śrubowe Śrubowe System szybkiego montażu FAST-FIT System szybkiego montażu FAST-FIT System szybkiego montażu FAST-FIT
30 - 50 30 - 50 30 - 50 30 - 50 30 - 50 30 - 50
System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE
Sprężynowe Sprężynowe Sprężynowe Sprężynowe Sprężynowe Sprężynowe Sprężynowe
Seryjnie - blokada mechaniczna Seryjnie - blokada mechaniczna Seryjnie - blokada mechaniczna Seryjnie - blokada mechaniczna Seryjnie - blokada mechaniczna Seryjnie - blokada mechaniczna Seryjnie - blokada mechaniczna
+35° / -22° (-40° jako opcja) +35° / -22° (-40° jako opcja) +35° / -15° +35° / -15° +35° / -25° +35° / -25° +35° / -25°
Za pomocą podnośnika ciągnika Za pomocą podnośnika ciągnika Za pomocą podnośnika ciągnika Za pomocą podnośnika ciągnika Za pomocą zintegrowanego siłownika hydraulicznego Za pomocą zintegrowanego siłownika hydraulicznego Za pomocą zintegrowanego siłownika hydraulicznego
1,10 1,40 1,70 2,00 1,70 2,00 2,40
Seryjnie: zewnętrzna Seryjnie: zewnętrzna Seryjnie: zewnętrzna Seryjnie: zewnętrzna Seryjnie: zewnętrzna Seryjnie: zewnętrzna Seryjnie: zewnętrzna
3-punktowy, kat. 1 i 2 3-punktowy, kat. 1 i 2 3-punktowy, kat. 2 3-punktowy, kat. 2 3-punktowy, kat. 2 3-punktowy, kat. 2 3-punktowy, kat. 2
Składanie pionowe z siłownikiem hydraulicznym i automatyczną blokadą Składanie pionowe z siłownikiem hydraulicznym i automatyczną blokadą Składanie pionowe z siłownikiem hydraulicznym i automatyczną blokadą Składanie pionowe z siłownikiem hydraulicznym i automatyczną blokadą
540 540 540 540 540 540 540
Opcja Opcja Opcja Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie
15 19 23 27 23 27 30
21 26 31 36 31 36 41
1 zawór jednokierunkowy 1 zawór jednokierunkowy 1 zawór jednokierunkowy 1 zawór jednokierunkowy 1 zawór jednokierunkowy (+1 dodatkowy zawór dwukierunkowy wymagany dla opcji składania do transportu z hydraulicznym odchyleniem do tyłu 
i mechanicznym zabezpieczeniem najazdowym)
1 zawór jednokierunkowy (+1 dodatkowy zawór dwukierunkowy wymagany dla opcji składania do transportu z hydraulicznym odchyleniem do tyłu 
i mechanicznym zabezpieczeniem najazdowym)
1 zawór jednokierunkowy (+1 dodatkowy zawór dwukierunkowy wymagany dla opcji składania do transportu z hydraulicznym odchyleniem do tyłu 
i mechanicznym zabezpieczeniem najazdowym)
420 465 544 600 601 659 716

Media