Profil kosiarki GMD 1023 F

Lekka i kompaktowa do pracy na Twoich wszystkich polach

Poznaj nową kosiarkę frontalną GMD 3123 F. Szerokość robocza 3,10 m jest idealnie dostosowana do potrzeb średniej wielkości gospodarstw rolnych.

Znajdź najbliższego dealera

Nowa frontalna kosiarka dyskowa GMD 3123 F została zaprojektowana dla gospodarstw poszukujących lekkiej maszyny do pracy z ciągnikami o mocy 80-90 KM. Kompaktowa i lekka konstrukcja sprawiają, że jest to idealna kosiarka do pracy zarówno na płaskich jak i pagórkowatych terenach.
Jest wyposażona w belkę tnącą OPTIDISC ELITE i jej najnowsze ulepszenia, które gwarantują czyste cięcie w każdej sytuacji.
GMD 1023 F podczas pracy

Korzyści dla użytkownika

Po prostu doskonałe koszenie!

Różne odległości między dyskami w belce tnącej OPTIDISC

OPTIDISC ELITE: wyjątkowa jakość koszenia!

Nowa belka tnąca OPTIDISC ELITE powstała we współpracy z rolnikami. Różny rozstaw dysków tnących, duże pokrycie obszarów cięcia noży i zmniejszony kąt natarcia belki tnącej OPTIDISC zapewni Ci jakość jakiej potrzebujesz. Potrójne zestawy kosiarek FC 1030 są wyposażone w belki tnące OPTIDISC ELITE i ich najnowsze ulepszenia, które gwarantują czyste cięcie w każdej sytuacji. Belka tnąca OPTIDISC ELITE posiada wyjątkowe rozwiązania:
  • W punkcie rozchodzenia się dysków odległość między nimi jest mniejsza, co zapewnia lepsze pokrycie obszarów cięcia noży. Rezultatem jest równe i czyste koszenie nawet rzadkiej i krótkiej trawy. (A)
  • W zbieżnych punktach dysków jest więcej przestrzeni. Dzięki temu jest więcej miejsca na przejście materiału, który jest szybko przenoszony do tyłu i kosiarka może pracować bez zakłóceń. (B)

Zakres nakładania się obszarów cięcia noży jest prawie dwukrotnie większy, co zapewnia lepszą jakość koszenia na podmokłym i lepkim gruncie (lub na łąkach z kretowinami), a także ciężkich, położonych roślin przy późnojesiennym pokosie.
Mniejszy kąt natarcia: zapobiega pofalowaniu ścierniska, które jest charakterystyczne dla niskiego koszenia. Stymuluje również równomierny i szybki odrost oraz ułatwia regulację kolejnych maszyn w łańcuchu zbioru paszy.
Specjalny kształt łożysk dysków oraz solidne mocowania noży, które w przypadku uderzenia w przeszkodę pewnie utrzymują nóż i pozwalają mu na obrót o 360°.
Na pagórkowatym terenie, w wilgotnych warunkach lub podczas koszenia lepkich roślin gleba może gromadzić się przed belką tnącą, ale nie w przypadku belki tnącej OPTIDISC ELITE! Jest wyposażona w specjalne płozy, które ślizgają się po powierzchni i chronią darń. Kolejna zaleta, która przekłada się na jakość paszy, szczególnie podczas koszenia w trudnych warunkach.

Trzymają się podłoża!

Frontalne kosiarki muszą zachować elastyczność, aby płynnie dostosowywać swoje położenie do napotkanych nierówności terenu. Maszyny te są często narażone na ekstremalne warunki robocze.
Kosiarki GMD 3123 F zostały zaprojektowane głównie do tego celu. Są wyposażone w przegub wahadłowy z zakresem wychylenia +/- 12°, dzięki któremu mogą kopiować nierówności terenu. Dwie sprężyny odciążające połączone z ciągnikiem redukują nacisk kosiarki na podłoże, co zapobiega uszkodzeniom darni.
Regulacja nacisku na podłoże za pomocą dwóch mocnych sprężyn

Perfekcyjnie uformowane pokosy

Zarówno na płaskim, jak i pagórkowatym terenie, specjalna konfiguracja obrotów dysków tnących zoptymalizuje jakość cięcia i układanie pokosu. Szerokość pokosu może być regulowana w zakresie 1,20 do 1,40 m.
Standardowo montowany talerz pokosowy wydajnie kieruje pokos na środek. Pokos jest układany pomiędzy kołami ciągnika, dzięki czemu nie jest przez nie zgniatany.
Wbudowane talerze pokosowe

Oszczędzaj czas i pieniądze

Wałek napędowy dysku zostaje ścięty w przypadku gwałtownego uderzenia w przeszkodę, zabezpieczając koła zębate.

Wysoce niezawodna i stabilna belka tnąca

Konstrukcja belki tnącej została tak przemyślana, aby mogła radzić sobie z przeszkodami. W przypadku gwałtownego uderzenia w przeszkodę, system zabezpieczenia PROTECTADRIVE ścina wałek napędowy dysku tuż nad łożyskiem, dzięki starannie wymierzonemu przewężeniu. Koła zębate są zabezpieczone. W czasie krótszym niż 15 minut można małym kosztem przywrócić kosiarkę do pracy!
Ułożyskowania dysków tnących są mocowane śrubami, które przechodzą przez górną i dolną część obudowy. Niebezpieczeństwo rozerwania obudowy w razie wstrząsu jest wykluczone.
Najwyższej klasy komponenty wzmacniają najważniejsze części belki tnącej:
  • Belka tnąca ze specjalnymi dwurzędowymi skośnymi łożyskami kulkowymi.
  • Koła zębate o dużej średnicy wykonane z kutej stali za pomocą wysoce precyzyjnych maszyn obróbczych, zazębione na 3 zębach.
  • Dyski z kutymi i poddanymi obróbce wzmocnieniami na powierzchni.
  • Płozy dysków z ulepszanej stali z opcją wyposażenia w osłony (mocowanie śrubowe).
W celu wydłużenia żywotności maszyny, pomiędzy belką tnącą a ramą wbudowane są gumowe amortyzatory. Podczas koszenia z dużą prędkością wstrząsy mają mniejszy wpływ na konstrukcję maszyny.

FAST-FIT: 100% bezpieczne mocowania noży

Modele od GMD 3123 F mogą być seryjnie wyposażone w system szybkiego mocowania noży FAST-FIT, który posiada 3 dodatkowe zabezpieczenia:
  • Mocna sprężyna płytkowa zapewnia stały docisk elementu mocującego nóż: nie jest on ograniczony.
  • Sworzeń mocujący nóż posiada wgłębienie, będące dodatkowym zabezpieczeniem.
  • Sprężyna płytkowa ugina się i umożliwia demontaż noża tylko w jednym punkcie, gdy nóż jest wyśrodkowany względem płozy. 
Dzięki temu, nie ma możliwości zdemontowania noża, jeśli dysk nadal się obraca. Aby zminimalizować koszty, sworzeń mocujący można wymieniać niezależnie od sprężyny płytkowej.
Kompaktowa konstrukcja belki tnącej oraz specjalny kształt noży, które pracują możliwie jak najbliżej osłon, wpływają na wysoką jakość koszenia.
System FAST-FIT do szybkiej i bezpiecznej wymiany noży

Boczne osłony

Aby uniknąć uszkodzenia maszyny podczas koszenia wzdłuż krawędzi pola lub obok drzew, elastyczna osłona zewnętrzna FLEXPROTECT może uginać się i powracać do pierwotnego kształtu, co pozwala zaoszczędzić na kosztach naprawy. Łatwe w użyciu, nie wymagają stosowania narzędzi, a nawet mogą być zdalnie sterowane z kabiny ciągnika za pomocą opcjonalnego zespołu hydraulicznego.
Boczne osłony FLEXPROTECT

Lekka, kompaktowa kosiarka

Zestaw kosiarek GMD 3123 F i GMD 4010 o szerokości roboczej 7,05 m

Zaprojektowane do pracy z ciągnikami o średniej mocy

Model GMD 3123 F to doskonała maszyna do pracy z ciągnikami o średniej mocy. Proporcjonalna konstrukcja maszyny sprawia, że jest ona niezwykle wytrzymała i stabilna podczas pracy. W celu zwiększenia wydajności roboczej GMD 3123 F może współpracować z tylnym zestawem kosiarek GMD 8730 lub dowolnym modelem GMD serii LIFT-CONTROL 1011.

Lekka, stabilna maszyna

Ze względu na mały ciężar i ograniczone wystawanie kosiarki, nacisk na przednią oś ciągnika jest mniejszy, co doskonale wpływa na przyczepność. Mocne sprężyny resorowe stabilizują zespół koszący podczas manewrów na uwrociach i podczas jazdy po drodze.
GMD 3123 F podczas pracy

Łatwe manewrowanie i dobra widoczność

Szerokość transportowa 3,00 m ułatwia prowadzenie maszyny, szczególnie na drodze. Opcjonalne boczne lusterka zapewniają bezpieczny transport.
Kompaktowe wymiary transportowe i dobra widoczność

Zestaw kosiarek GMD 3123 F i GMD 8730 o szerokości roboczej od 8,20 do 8,75 m

Specyfikacja

Dane techniczne
 
Szerokość robocza (m)
Szerokość transportowa (m)
Belka tnąca
Liczba dysków tnących z płozami ochronnymi z utwardzonej stali
Mocowanie noży
Regulacja wysokości koszenia za pomocą seryjnie montowanych płóz (mm)
Zabezpieczenie przekładni zębatej
Kopiowanie nierówności terenu
Pozycja przejazdu na uwrociach
Średnia szerokość pokosu (m)
Zaczep
Przestawianie w pozycję transportową
Wałek przekaźnika mocy WOM
Napęd WOM (min-1)
Wolne koło
Minimalne zapotrzebowanie na moc na WOM (kW)
Minimalne zapotrzebowanie na moc na WOM (KM)
Wymagane wyposażenie hydrauliczne ciągnika
Światła drogowe i oznakowanie ostrzegawcze z przodu i z tyłu
Masa, ok. (kg)
GMD3123F-FF KOSIARKA DYSKOWA
3.10
3.00
OPTIDISC ELITE
7 w tym 2 wysokie dyski stożkowe na końcach belki tnącej
System szybkiego montażu FAST-FIT
35-65
System PROTECTADRIVE
Seryjnie - poprzez sprężyny przymocowane do ciągnika
Za pomocą podnośnika ciagnika
1.30-1.40
3-punktowy - kat. 2
FLEXPROTECT - boczne osłony składane manualnie hydraulicznie jako opcja)
1 3/8" - 6 wypustów
1000 - kierunek obrotów w lewo lub prawo (ustawienie fabryczne)
Wbudowane w boczną przekładnię
32
43
Przedni podnośnik ciągnika w ustawieniu jednostronnego działania (lub dwustronnego w pozycji pływającej)
Seryjnie
745

Media