FC 1030 profil kosiarki ze zgniataczem pokosu

Maksymalna wydajność robocza, optymalna jakość paszy

Dostępne w trzech szerokościach roboczych, zapewniają maksymalną wydajność roboczą z zachowaniem wysokiej jakości zbieranej paszy. Stworzone na potrzeby firm usługowych, kółek rolniczych i dużych gospodarstw rolnych. Masz wybór pomiędzy: palcowym zgniataczem pokosu lub wałami zgniatającymi.

Znajdź najbliższego dealera

Powierzchnie do koszenia wciąż się powiększają, a optymalne okna pogodowe są coraz bardziej ograniczone. Co z jakością paszy?
Jeśli weźmiemy pod uwagę, że obniżenie poziomu zanieczyszczeń w paszy z 4 do 2 % daje roczne oszczędności rzędu 89 EUR/ha/rok*, podstawą jest, aby zbierać czystą paszę.
W takiej sytuacji możesz liczyć na wydajność, wysoką jakość pracy i niezawodność rozwiązań KUHN.
Potrójne zestawy kosiarek FC pomogą Ci osiągnąć Twoje cele w zakresie wydajności i jakości. Bez kompromisów.
Potrójne zestawy kosiarek FC są dostępne w trzech wersjach do pracy z ciągnikami o mocy 120 KM: FC 8830 (8,33 do 8,73 m), GMD 9530 (9,13 do 9,53 m), GMD 10030 (9,53 do 9,93 m).
Podczep kosiarkę FC 3125 F lub FC 3525 z przodu ciągnika i korzystaj z tej samej techniki koszenia, co w tylnych kosiarkach!
FC 10030 podczas pracy

Korzyści dla użytkownika

Maksymalna wydajności roboczej, optymalna jakości paszy

System zawieszenia LIFT-CONTROL

Klucz do uzyskania czystej paszy

Zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w paszy z 4 do 2%, to oszczędności na poziomie 89 €/ha/rocznie*. Dzięki hydropneumatycznemu systemowi zawieszenia LIFT-CONTROL ograniczenie zanieczyszczeń w paszy nie stanowi już problemu. LIFT-CONTROL to więcej niż zwykłe zawieszenie, zamiast tradycyjnej sprężyny zastosowano tu akumulator azotowy.
Wyjątkowa kinematyka potrójnego zestawu kosiarek KUHN to połączenie działania siłownika zawieszenia zespołu koszącego (1), siłownika zabezpieczenia najazdowego (2), akumulatora z regulacją ciśnienia (3) oraz punktu obrotu umieszczonego w pobliżu środka maszyny (4).
Regulacja zawieszenia ogranicza przedostawanie się zanieczyszczeń do paszy i zmniejsza nacisk belki tnącej na podłoże: mniejsze zużycie paliwa, mniejsze zużycie płóz i ochronę darni.
*Naukowcy z Izby Rolniczej Weser Ems (Niemcy) przeprowadzili badanie w Niemczech, w regionie skoncentrowanym na produkcji pasz. Porównano 2 kiszonki, z których jedna zawierała 2% zanieczyszczeń, a druga 4%, na podstawie czego oszacowano ich wpływ na wyniki finansowe gospodarstwa. Po zbadaniu wartości odżywczej kiszonki gorszej jakości, obliczona została wartość koncentratów potrzebnych do dodania w celu osiągnięcia identycznego poziomu produkcji.

OPTIDISC: bezkonkurencyjna belka tnąca

Nowa belka tnąca OPTIDISC ELITE powstała we współpracy z rolnikami. Różny rozstaw dysków tnących, duże pokrycie obszarów cięcia noży i zmniejszony kąt natarcia belki tnącej OPTIDISC zapewni Ci jakość jakiej potrzebujesz. Potrójne zestawy kosiarek FC 1030 są wyposażone w belki tnące OPTIDISC ELITE i ich najnowsze ulepszenia, które gwarantują czyste cięcie w każdej sytuacji. Belka tnąca OPTIDISC ELITE posiada wyjątkowe rozwiązania:
 • W punkcie rozchodzenia się dysków odległość między nimi jest mniejsza, co zapewnia lepsze pokrycie obszarów cięcia noży. Rezultatem jest równe i czyste koszenie nawet rzadkiej i krótkiej trawy. (A)
 • W zbieżnych punktach dysków jest więcej przestrzeni. Dzięki temu jest więcej miejsca na przejście materiału, który jest szybko przenoszony do tyłu i kosiarka może pracować bez zakłóceń. (B)

Zakres nakładania się obszarów cięcia noży jest prawie dwukrotnie większy, co zapewnia lepszą jakość koszenia na podmokłym i lepkim gruncie (lub na łąkach z kretowinami), a także ciężkich, położonych roślin przy późnojesiennym pokosie.
Mniejszy kąt natarcia: zapobiega pofalowaniu ścierniska, które jest charakterystyczne dla niskiego koszenia. Stymuluje również równomierny i szybki odrost oraz ułatwia regulację kolejnych maszyn w łańcuchu zbioru paszy.
Specjalny kształt łożysk dysków oraz solidne mocowania noży, które w przypadku uderzenia w przeszkodę pewnie utrzymują nóż i pozwalają mu na obrót o 360°.
Na pagórkowatym terenie, w wilgotnych warunkach lub podczas koszenia lepkich roślin gleba może gromadzić się przed belką tnącą, ale nie w przypadku belki tnącej OPTIDISC ELITE! Jest wyposażona w specjalne płozy, które ślizgają się po powierzchni i chronią darń. Kolejna zaleta, która przekłada się na jakość paszy, szczególnie podczas koszenia w trudnych warunkach.
Różne odległości między dyskami w belce tnącej OPTIDISC

Kopiowanie nierówności terenu

Tylne zespoły koszące w potrójnym zestawie kosiarek GMD dopasowują się praktycznie do każdego ukształtowania terenu, na co pozwalają następujące rozwiązania:
 • wahliwe zawieszenie zespołów koszących
 • hydrauliczne boczne przesunięcie o 20 cm,
 • przesunięcie w pionie prawie 50 cm,
 • zakres pracy pod kątem około 20° przy nakładkach 50 cm.
 • Te imponujące dane dowodzą, że firma KUHN dopięła wszelkich starań, aby Twoja pasza była najwyższej jakości!
Dokładne kopiowanie nierówności terenu, szczególnie na pochyłościach

Wąskie pokosy z możliwością regulacji

Szerokość pokosu pozastawianego przez zespół koszący może być zmniejszona i wynosić od 1,00 do 1,20 m, dzięki czemu koła ciągnika nie zgniatają skoszonych roślin. Pasza pozostaje wolna od zanieczyszczeń.
FC 10030 formująca wąskie pokosy

Oszczędność czasu i pieniędzy

Zakres ruchu zabezpieczenia najazdowego NON-STOP

LIFT CONTROL z zabezpieczeniem najazdowym NON-STOP

W pełni sezonu żaden rolnik nie może sobie pozwolić na przestój kosiarki spowodowany jej uszkodzeniem po uderzeniu w przeszkodę lub wykonaniu nieprawidłowego manewru.
W przypadku uderzenia w przeszkodę, dany zespół koszący odchyla się do tyłu wokół sworznia (4). Jednocześnie, do siłownika systemu zawieszenia LIFT-CONTROL wtłaczany jest olej. W rezultacie w układzie wzrasta ciśnienie, ułatwiając podniesienie kosiarki w celu ominięcia przeszkody. Zespół koszący automatycznie powraca do pozycji wyjściowej bez potrzeby zatrzymywania.
 • System zabezpieczenia zachowuje skuteczność nawet jeśli kosiarka uderzy w przeszkodę wewnętrznym dyskiem, ponieważ punkt obrotu ramy znajduje się odpowiednio daleko od pierwszego dysku (A).
 • Niezależne zawieszenie tylnych kosiarek zapobiega wychyleniu w przód pierwszego zespołu koszącego, podczas gdy drugi pokonuje przeszkodę.
 • Hydrauliczne zwalnianie zabezpieczenia może być regulowane w zależności od warunków koszenia. Siłownik może być mocowany w dwóch punktach (strzałki): druga pozycja zwiększa siłę wymaganą do odchylenia kosiarki, na przykład podczas pracy z dużą prędkością w trudnych warunkach roboczych.

Maksymalna niezawodność i stabilność

Konstrukcja belki tnącej została tak przemyślana, aby mogła radzić sobie z przeszkodami. W przypadku gwałtownego uderzenia w przeszkodę, system zabezpieczenia PROTECTADRIVE ścina wałek napędowy dysku tuż nad łożyskiem, dzięki starannie wymierzonemu przewężeniu. Koła zębate są zabezpieczone. W czasie krótszym niż 15 minut można małym kosztem przywrócić kosiarkę do pracy!
Ułożyskowania dysków tnących są mocowane śrubami, które przechodzą przez górną i dolną część obudowy. Niebezpieczeństwo rozerwania obudowy w razie wstrząsu jest wykluczone.
Najwyższej klasy komponenty wzmacniają najważniejsze części belki tnącej:
 • Belka tnąca ze specjalnymi dwurzędowymi skośnymi łożyskami kulkowymi.
 • Koła zębate o dużej średnicy wykonane z kutej stali za pomocą wysoce precyzyjnych maszyn obróbczych, zazębione na 3 zębach.
 • Dyski z kutymi i poddanymi obróbce wzmocnieniami na powierzchni.
 • Płozy dysków z ulepszanej stali z opcją wyposażenia w osłony (mocowanie śrubowe).
W celu wydłużenia żywotności maszyny, pomiędzy belką tnącą a ramą wbudowane są gumowe amortyzatory. Podczas koszenia z dużą prędkością wstrząsy mają mniejszy wpływ na konstrukcję maszyny.
System zabezpieczenia PROTECTADRIVE

Minimalne wymagania konserwacyjne

Nie będziesz tracić czasu na konserwację.
Belka tnąca OPTIDISC ELITE firmy KUHN jest doskonałym przykładem rozwiązania, które powstało przy ścisłej współpracy między producentem a rolnikami Jest doskonale dostosowana do swoich zadań i pozwoli Ci zaoszczędzić czas:
 • Nasmarowana na cały okres użytkowania Belka tnąca nie wymaga konserwacji.
 • System szybkiego mocowania noży FAST-FIT: 100% bezpieczeństwa. Mocna sprężyna płytkowa zapewnia stały docisk elementu utrzymującego nóż w trosce o dodatkowe bezpieczeństwo. Wymiana noży zajmuje zaledwie kilka minut.
 • Obsługa serwisowa jest ograniczona do minimum i sprowadza się głównie do układu napędowego oraz kilku przegubów, które są konserwowane sporadycznie.
System szybkiego mocowania noży FAST-FIT

Osłony FLEXPROTECT: oszczędzaj na kosztach naprawy

Podczas koszenia wzdłuż krawędzi pola lub w pobliżu drzew, elastyczne boczne osłony FLEXPROTECT (wyłączność) mogą się wygiąć i powrócić do swojego pierwotnego kształtu Zapobiega to dodatkowym kosztom naprawy. Rozkładanie osłon odbywa się automatycznie.
Osłony FLEXPROTECT

Zgniatanie pokosu dostosowane do potrzeb

FC 10030 podczas pracy

W trudnych warunkach roboczych: obrotowe stalowe palce

Wirnik o średnicy 540 mm wyposażony w stalowe palce zapewnia wyjątkową wydajność zgniatania pokosu:
 • Schnięcie roślin jest równomierne na dużej szerokości roboczej, nawet w trudnych warunkach roboczych
 • Zapotrzebowanie na moc w przypadku zgniatania ciężkiego lub długiego pokosu jest ograniczone.
 • Obrotowe palce mogą omijać ciała obce.
 • Pasza może być układana w wąskie pokosy lub może być rozrzucana na dużej szerokości.
Zgniatacz może być w łatwy sposób dostosowany do rodzaju roślin za pomocą centralnie umieszczonej dwustopniowej dźwigni zmiany prędkości. Zmniejszenie prędkości obrotowej jest idealne w przypadku delikatnych roślin lub w celu ograniczenia zużycia paliwa, na przykład podczas późnego koszenia rzadkiego łanu (755 min-1). Prędkość obrotowa może być zwiększona do koszenia gęstego łanu (1000 min-1).
Wyłącznym rozwiązaniem jest zabezpieczenie wałka napędowego wirnika śrubą ścinaną. Maszyna oraz jej układ napędowy są zabezpieczone w przypadku przedostania się ciała obcego.

Dla delikatnych roślin: Gumowe walce SQUAREFLEX:

Wprowadzenie roślin motylkowych do dawki pozwala ograniczyć zakup koncentratów paszowych. Muszą one jednak zachować liście podczas zbioru. Doświadczenia przeprowadzone przez francuski instytut agronomiczny Arvalis we współpracy z Izbą Rolniczą i stowarzyszeniem kółek rolniczych FD w 2016 roku, podkreśliły zasadność stosowania walców zgniatających:
 • Oszczędności rzędu 100 Euro/ha/pokos z zastosowaniem walców zgniatających
 • Zawartość suchej masy wyniosła blisko 80% już następnego dnia wieczorem, podczas gdy inne metody dały taki wynik dopiero trzeciego dnia wieczorem.
Wystarczy, aby zrekompensować zakup walców zgniatających!
Dzięki specjalnym żłobieniom na gumowych walcach, rośliny są ściskane regularnymi ruchami. Duża średnica walców zapewnia wydajne przenoszenie roślin do tyłu i zapobiega ich owijaniu.
Docisk walców można regulować za pomocą łatwo dostępnej śruby. Ponadto, odległość między walcami może się zwiększyć, aby umożliwić wydostanie się większości ciał obcych.
Pod względem mechanicznym, tylne walce są napędzane za pośrednictwem 2 przekładni zębatych i bezobsługowego układu napędowego. Górny wałek napędzany jest przez specjalny układ przeniesienia napędu. Ciesz się doskonałą synchronizacją walców przez cały okres ich użytkowania oraz ograniczonym czasem konserwacji!
FC 10030 R z wałami zgniatającymi do delikatnych roślin, takich jak lucerna

Wyposażenie

FC 10030 podczas pracy

Specyfikacja

Dane techniczne
 
Szerokość robocza (m) w zestawie z kosiarką frontalną
Pokrycie obszarów roboczych przednich i tylnych zespołów koszących (cm)
Szerokość transportowa (m)
Belka tnąca
Liczba dysków tnących z płozami ochronnymi z utwardzonej stali
Osłona dysku
Mocowanie noży
Plage de hauteur de fauche avec patins de série
Zabezpieczenie przekładni zębatej
Kopiowanie nierówności terenu
Zawieszenie
Zabezpieczenie najazdowe
System zgniatania pokosu
Prędkość obrotowa wirnika zgniatacza (min-1)
Napęd zgniatacza pokosu
Całkowita szerokość wału pokosu (min/maks.) ok. (m)
System szerokiego rozrzucania pokosu
Pozycja przejazdu na uwrociach
Sterowanie pracą i funkcjami maszyny
Zaczep
Przestawianie w pozycję transportową
Parkowanie maszyny
Napęd WOM (min-1)
Zabezpieczenie przeciążeniowe
Wolne koło
Minimalne zapotrzebowanie na moc na WOM (kW)
Minimalne zapotrzebowanie na moc na WOM (KM)
Wymagane wyposażenie hydrauliczne ciągnika
Wymagane wyposażenie elektryczne ciągnika
Światła drogowe i oznakowanie ostrzegawcze z przodu i z tyłu
Światła drogowe i oznakowanie ostrzegawcze z tyłu
Masa, ok. (kg)
FC 10030 D-FF FC 8830 D-FF FC 8830 R-FF. FC 9530 D-FF FC 10030 R-FF FC 9530 R-FF
9,93 8,73 8,73 9,53 9,93 9,53
30 - 50 (FC 3525 DF) 30 - 50 (FC 3125 DF) / 50 -70 (FC 3525 DF) 30 - 50 (FC 3125 RF) / 50 - 70 (FC 3525 RF) 30 - 50 (FC 3125 DF) / 50 -70 (FC 3525 DF) 30 - 50 (FC 3525 RF) 30 - 50 (FC 3125 RF) / 50 - 70 (FC 3525 RF)
3,35 2,95 2,95 2,95 3,35 2,95
OPTIDISC OPTIDISC OPTIDISC OPTIDISC OPTIDISC OPTIDISC
2 x 8 (2 x 3,50 m) 2 x 7 (2 x 3.10 m) 2 x 7 (2 x 3.10m) 2 x 8 (2 x 3,50 m) 2 x 8 (2 x 3,50 m) 2 x 8 (2 x 3,50 m)
2 - seryjnie 2 - seryjnie 2 - seryjnie 2 - seryjnie 2 - seryjnie 2 - seryjnie
System szybkiego montażu FAST-FIT System szybkiego montażu FAST-FIT System szybkiego montażu FAST-FIT System szybkiego montażu FAST-FIT System szybkiego montażu FAST-FIT System szybkiego montażu FAST-FIT
35 - 65 35 - 65 35 - 65 35 - 65 35 - 65 35 - 65
System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE
Przegub wahliwy Przegub wahliwy Przegub wahliwy Przegub wahliwy Przegub wahliwy Przegub wahliwy
Hydropneumatyczne zawieszenie LIFT-CONTROL Hydropneumatyczne zawieszenie LIFT-CONTROL Hydropneumatyczne zawieszenie LIFT-CONTROL Hydropneumatyczne zawieszenie LIFT-CONTROL Hydropneumatyczne zawieszenie LIFT-CONTROL Hydropneumatyczne zawieszenie LIFT-CONTROL
Zabezpieczenie NON-STOP Zabezpieczenie NON-STOP Zabezpieczenie NON-STOP Zabezpieczenie NON-STOP Zabezpieczenie NON-STOP Zabezpieczenie NON-STOP
Stalowe palce, regulowana osłona z 5 pozycjami ustawianymi dźwignią Stalowe palce, regulowana osłona z 5 pozycjami ustawianymi dźwignią 2 poliuretanowe wały zgniatające z synchronizowanym podwójnym napędem Stalowe palce, regulowana osłona z 5 pozycjami ustawianymi dźwignią 2 poliuretanowe wały zgniatające z synchronizowanym podwójnym napędem 2 poliuretanowe wały zgniatające z synchronizowanym podwójnym napędem
755 lub 1000 regulowana dźwignią 755 lub 1000 regulowana dźwignią 780 755 lub 1000 regulowana dźwignią 780 780
Przekładnia z zabezpieczeniem przeciw blokowaniu Przekładnia z zabezpieczeniem przeciw blokowaniu Przekładnia Przekładnia z zabezpieczeniem przeciw blokowaniu Przekładnia Przekładnia
2 x 1,85 / 2,40 2 x 1,45 / 2,10 2 x 1.45 / 2.10 2 x 1,85 / 2,40 2 x 1,85 / 2,40 2 x 1,85 / 2,40
Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie
Za pomocą siłowników hydraulicznych Za pomocą siłowników hydraulicznych Za pomocą siłowników hydraulicznych Za pomocą siłowników hydraulicznych Za pomocą siłowników hydraulicznych Za pomocą siłowników hydraulicznych
Niezależne podnoszenie tylnych sekcji, składanie do transportu Niezależne podnoszenie tylnych sekcji, składanie do transportu Elektryczne: niezależne podnoszenie tylnych sekcji, składanie do transportu Niezależne podnoszenie tylnych sekcji, składanie do transportu Elektryczne: niezależne podnoszenie tylnych sekcji, składanie do transportu Elektryczne: niezależne podnoszenie tylnych sekcji, składanie do transportu
3-punktowy, kat. 3 lub 4N 
(kompatybilne z ramą Quick Hitch kat. 3/4N)
3-punktowy, kat. 3 lub 4N 
(kompatybilne z ramą Quick Hitch kat. 3/4N)
3-punktowy, kat. 3 lub 4N
(kompatybilne z ramą Quick Hitch kat. 3/4N)
3-punktowy, kat. 3 lub 4N 
(kompatybilne z ramą Quick Hitch kat. 3/4N)
3-punktowy, kat. 3 lub 4N 
(kompatybilne z ramą Quick Hitch kat. 3/4N)
3-punktowy, kat. 3 lub 4N 
(kompatybilne z ramą Quick Hitch kat. 3/4N)
Hydrauliczne składanie pionowe Hydrauliczne składanie pionowe Hydrauliczne składanie pionowe
Rozłożona lub złożona na specjalnych nogach podporowych Rozłożona lub złożona na specjalnych nogach podporowych Rozłożona lub złożona na specjalnych nogach podporowych Rozłożona lub złożona na specjalnych nogach podporowych Rozłożona lub złożona na specjalnych nogach podporowych Rozłożona lub złożona na specjalnych nogach podporowych
1000 1000 1000 1000 1000
Główny wałek WOM z ogranicznikiem momentu obrotowego Główny wałek WOM z ogranicznikiem momentu obrotowego Główny wałek WOM z ogranicznikiem momentu obrotowego Główny wałek WOM z ogranicznikiem momentu obrotowego Główny wałek WOM z ogranicznikiem momentu obrotowego Główny wałek WOM z ogranicznikiem momentu obrotowego
Wbudowane w boczną przekładnię Wbudowane w boczną przekładnię Wbudowane w boczną przekładnię Wbudowane w boczną przekładnię Wbudowane w boczną przekładnię Wbudowane w boczną przekładnię
162 140 140 154 162 154
221 191 191 210 221 210
2 zawory dwukierunkowe 
(+1 zawór dwukierunkowy do górnego łącznika hydraulicznego)
2 zawory dwukierunkowe 
(+1 zawór dwukierunkowy do górnego łącznika hydraulicznego)
2 zawory dwukierunkowe
(+1 zawór dwukierunkowy do górnego łącznika hydraulicznego)
2 zawory dwukierunkowe 
(+1 zawór dwukierunkowy do górnego łącznika hydraulicznego)
2 zawory dwukierunkowe 
(+1 zawór dwukierunkowy do górnego łącznika hydraulicznego)
2 zawory dwukierunkowe 
(+1 zawór dwukierunkowy do górnego łącznika hydraulicznego)
1 złącze 7-pin i 1 złącze 3-pin ISO 1 złącze 7-pin i 1 złącze 3-pin ISO 1 złącze 7-pin i 1 złącze 3-pin ISO 1 złącze 7-pin i 1 złącze 3-pin ISO 1 złącze 7-pin i 1 złącze 3-pin ISO 1 złącze 7-pin i 1 złącze 3-pin ISO
Seryjnie Seryjnie Seryjnie
Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie
3260 3030 3150 3210 3380 3330

Media