Model kosiarki ze zgniataczem pokosu FC 341

Powiedz "tak" wydajności pracy, powiedz "nie” zanieczyszczeniom!

Dostępne w trzech szerokościach roboczych do pracy z ciągnikami o mocy od 90 KM, modele te są skierowane do średniej wielkości gospodarstw rolnych i firm usługowych. Zwiększ opłacalność produkcji paszy z wyjątkowym system zawieszenia LIFT-CONTROL połączonym z zabezpieczeniem najazdowym NON-STOP.

Znajdź najbliższego dealera

Wysokowydajne gospodarstwa rolne są świadome, że opłacalność produkcji jest sprawą najwyższej wagi. Istnieją dwie proste drogi, które prowadzą do oszczędności:
Dbałość o to, by stado wykorzystywało całą wartość odżywczą z paszy;
Zapewnienie maksymalnej żywotności kosiarce;
Powyższe założenia były kluczowe podczas projektowania kosiarek ze zgniataczem pokosu FC serii 104 LIFT-CONTROL.

Dzięki systemowi zawieszenia LIFT-CONTROL współpracującemu z zabezpieczeniem najazdowym NON-STOP, kosiarka kopiuje nierówności terenu i automatycznie omija przeszkody. Koszty napraw i konserwacji są utrzymane na niskim poziomie, a jakość paszy jest doskonała. Zgniatacz zastosowany w kosiarkach FC serii 104 LIFT-CONTROL przyspiesza schnięcie paszy. Wybierz zgniatacz odpowiedni dla rodzaju koszonych roślin:
Wirnik z plastikowymi palcami do różnych rodzajów roślin, który zmniejsza ciężar Twojej kosiarki zawieszanej;
Wirnik ze stalowymi palcami DIGIDRY zapewniający dużą skuteczność w różnych warunkach roboczych, szczególnie podczas koszenia długich roślin;
Poliuretanowe walce zgniatające do delikatnych roślin.
FC 104 podczas pracy

Korzyści dla użytkownika

Powiedz "tak" wydajności pracy, powiedz "nie” zanieczyszczeniom!

System zawieszenia LIFT-CONTROL w praktyce

Klucz do uzyskania czystej paszy: LIFT-CONTROL

Zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w paszy z 4 do 2%, to oszczędności na poziomie 89 €/ha/rocznie*. Dzięki hydropneumatycznemu systemowi zawieszenia LIFT-CONTROL ograniczenie zanieczyszczeń w paszy nie stanowi już problemu. LIFT-CONTROL to więcej niż zwykłe zawieszenie, zamiast tradycyjnej sprężyny zastosowano tu akumulator azotowy.
Wyjątkowa kinematyka potrójnego zestawu kosiarek KUHN to połączenie działania siłownika zawieszenia zespołu koszącego (1), siłownika zabezpieczenia najazdowego (2), akumulatora z regulacją ciśnienia (3) oraz punktu obrotu umieszczonego w pobliżu środka maszyny (4).
Regulacja zawieszenia ogranicza przedostawanie się zanieczyszczeń do paszy i zmniejsza nacisk belki tnącej na podłoże: mniejsze zużycie paliwa, mniejsze zużycie płóz i ochronę darni.
*Naukowcy z Izby Rolniczej Weser Ems (Niemcy) przeprowadzili badanie w Niemczech, w regionie skoncentrowanym na produkcji pasz. Porównano 2 kiszonki, z których jedna zawierała 2% zanieczyszczeń, a druga 4%, na podstawie czego oszacowano ich wpływ na wyniki finansowe gospodarstwa. Po zbadaniu wartości odżywczej kiszonki gorszej jakości, obliczona została wartość koncentratów potrzebnych do dodania w celu osiągnięcia identycznego poziomu produkcji.

Kopiowanie nierówności terenu przez wahliwe zawieszenie

Zespół koszący jest zawieszony w punkcie środka ciężkości.
Centralny przegub zapewnia kosiarce stabilność i płynne przemieszczanie się nawet po bardzo nierównych polach Kopiowanie terenu jest perfekcyjne, nawet podczas pracy z dużą prędkością. Darń nie jest uszkadzana, a zanieczyszczenia są ograniczone do minimum. Kosiarki ze zgniataczem pokosu FC serii 104 LIFT-CONTROL zapewniają równą wysokość koszenia i doskonale dostosowują się do ukształtowania terenu, dzięki następującym rozwiązaniom:
 • Przegub wahadłowy zespołu koszącego,
 • Wychylenie boczne pod kątem 31°.
Te imponujące dane dowodzą, że firma KUHN dopięła wszelkich starań, aby Twoja pasza była najwyższej jakości!
Zespół koszący z zawieszeniem wahadłowym

Oszczędność czasu i pieniędzy

Zakres ruchu zabezpieczenia najazdowego NON-STOP

Połączenie LIFT CONTROL z zabezpieczeniem najazdowym NON-STOP

W pełni sezonu żaden rolnik nie może sobie pozwolić na uszkodzenie kosiarki w wyniku uderzenia w przeszkodę lub wykonania nieprawidłowego manewru Kosiarki ze zgniataczem pokosu FC LIFT-CONTROL są wyposażone w aktywny system zawieszenia, zapewniający praktycznie stały docisk zespołu koszącego do podłoża, do momentu odchylenia o kąt 11°. Jeśli kosiarka natrafi na przeszkodę, nacisk na podłoże wyraźnie się zmniejsza i zespół koszący odchyla się do tyłu o 25 stopni, jednocześnie podnosząc się. System zabezpieczenia najazdowego NON-STOP działa skutecznie nawet, jeśli uderzymy w przeszkodę lewą stroną belki, ponieważ punkt obrotu ramy znajduje się daleko od pierwszego dysku kosiarki. Zespół koszący automatycznie powraca do pozycji roboczej po ominięciu przeszkody, dzięki systemowi NON-STOP. Połączenie systemu zawieszenia z zabezpieczeniem najazdowym NON-STOP to wyjątkowe rozwiązanie na rynku.

Maksymalna niezawodność i stabilność

Konstrukcja belki tnącej została tak przemyślana, aby mogła radzić sobie z przeszkodami. W przypadku gwałtownego uderzenia w przeszkodę, system zabezpieczenia PROTECTADRIVE ścina wałek napędowy dysku tuż nad łożyskiem, dzięki starannie wymierzonemu przewężeniu. Koła zębate są zabezpieczone. W czasie krótszym niż 15 minut można małym kosztem przywrócić kosiarkę do pracy!
Ułożyskowania dysków tnących są mocowane śrubami, które przechodzą przez górną i dolną część obudowy. Niebezpieczeństwo rozerwania obudowy w razie wstrząsu jest wykluczone.
Najwyższej klasy komponenty wzmacniają najważniejsze części belki tnącej:
 • Belka tnąca ze specjalnymi dwurzędowymi skośnymi łożyskami kulkowymi.
 • Koła zębate o dużej średnicy wykonane z kutej stali za pomocą wysoce precyzyjnych maszyn obróbczych, zazębione na 3 zębach.
 • Dyski z kutymi i poddanymi obróbce wzmocnieniami na powierzchni.
 • Płozy dysków z ulepszanej stali z opcją wyposażenia w osłony (mocowanie śrubowe).
W celu wydłużenia żywotności maszyny, pomiędzy belką tnącą a ramą wbudowane są gumowe amortyzatory. Podczas koszenia z dużą prędkością wstrząsy mają mniejszy wpływ na konstrukcję maszyny.
System zabezpieczenia PROTECTADRIVE

System szybkiego mocowania noży FAST-FIT

Belka tnąca serii 100 może być wyposażona w śrubowe mocowanie noży lub system FAST-FIT.
System FAST-FIT oszczędza Twój czas. Jest w 100% bezpieczny. Mocna sprężyna płytkowa zapewnia stały docisk elementu utrzymującego nóż w trosce o dodatkowe bezpieczeństwo. Wymiana noży zajmuje zaledwie kilka minut.
System szybkiego mocowania noży FAST-FIT

Szybkie i wygodne regulacje

Nie ma konieczności regulowania długości ramion podnośnika, aby wyważyć ciężar podczas podczepiania maszyny. W pozycji roboczej podczas rozkładania maszyny, wysokość koszenia jest automatycznie ustawiana na wysokość 45/50 mm. Maszyna składa się wzdłużnie do tyłu. Maszyna jest odczepiana od ciągnika w pozycji transportowej, dzięki czemu może parkować w wąskich przestrzeniach. Posiada szerokie podpory parkingowe zapewniające stabilną pozycję.
Praktyczne rozwiązanie: skrzynka narzędziowa wbudowana w głowicę maszyny. Możesz również przechowywać tam instrukcję obsługi.
Maszyna jest łatwa w czyszczeniu, dzięki wygodnemu dostępowi do jej podzespołów.
Maszyna podczepiana do zaczepu ciągnika

Zgniatacz pokosu przyśpieszający schnięcie

Zgniatacz z palcami nylonowymi

Plastikowe palce pozwalające uniknąć zwiększenia ciężaru

Zdrapując z roślin powłokę ochronną, palce zgniatacza skutecznie przyśpieszają schnięcie paszy.
W przypadku maszyn zawieszanych, każde dodatkowe obciążenie zespołu koszącego wymaga zastosowania większej ramy nośnej. W konsekwencji, potrzebujesz większego ciągnika, który zużywa więcej paliwa. Palce w kształcie „V” nie tylko są lżejsze, ale również bardzo skuteczne. Są wykonane z elastycznego i jednocześnie bardzo wytrzymałego materiału.
1. W przypadku kontaktu z ciałem obcym, ich poprzeczna elastyczność pozwala im odgiąć się na boki, a następnie powrócić do pozycji wyjściowej w nienaruszonym stanie.
2. Palce są sztywne w płaszczyźnie zgodnej z kierunkiem obrotu zgniatacza, co gwarantują ułożenie równego i przewiewnego pokosu.
Intensywność zgniatania może być regulowana poprzez:
 • Regulację osłony zgniatacza.
 • Regulację przeciwgrzebienia.
 • Regulację prędkości obrotowej zgniatacza.
Kosiarki LIFT-CONTROL ze zgniataczem wyposażonym w elastyczne palce standardowo posiadają funkcję szerokiego rozrzucania pokosu, bez potrzeby demontowania blach pokosowych.

Wydajne, stalowe palce DIGIDRY do różnych warunków roboczych.

Stalowe palce doskonale sprawdzają się przede wszystkim w ciężkich, długich i późno koszonych roślinach, ale także w przypadku zbioru roślin krótkich. Zgniatacz zapewnia płynne i szybkie przemieszczanie roślin przez kosiarkę, Zapotrzebowanie mocy dla tego typu zgniatacza jest utrzymywane na niskim poziomie, ponieważ pasza szybciej przechodzi przez maszynę i nie owija się wokół wirnika. Zanim pasza spadnie swobodnie na ziemię, jest podrzucana do góry, dzięki specjalnej pozycji palców i w rezultacie formowany jest jednorodny i przewiewny pokos Pasza, która szybko schnie jest bogatsza w energię i składniki odżywcze.
Stalowe palce nadają się również do zbioru lucerny. Intensywność zgniatania można wyregulować, co pozwala zachować liście na łodygach i tym samym zapewnić wysoką jakość odżywczą paszy.
Zmiana intensywności zgniatania:
 • Regulacja osłony zgniatacza.
 • Regulacja przeciwnoża.
 • Regulacja prędkości obrotowej wirnika.
Zgniatacz ze stalowymi palcami DIGIDRY

Zgniatacz z poliuretanowymi walcami do delikatnych roślin

Doświadczenia przeprowadzone przez francuski instytut agronomiczny Arvalis we współpracy z Izbą Rolniczą i stowarzyszeniem kółek rolniczych FD, podkreśliły krzywe schnięcia pokosu w przypadku różnych zgniataczy pokosu (palcowego oraz stalowych i gumowych walców zgniatających). Kosiarka z poliuretanowymi walcami zgniatającymi uzyskała najlepszy wynik, pozwalając osiągnąć zawartość suchej masy ponad 80% już następnego dnia wieczorem, podczas gdy inne metody dały taki wynik dopiero trzeciego dnia wieczorem.
Dzięki specjalnym żłobieniom na gumowych walcach, rośliny są ściskane regularnymi ruchami. Docisk walców można szybko wyregulować za pomocą łatwo dostępnej śruby. Ponadto, walce można również na tyle rozszerzyć, aby umożliwić wydostanie się ciał obcych.
Górny walec jest napędzany standardowym łańcuchem, natomiast napęd dolnego walca zapewniają trzy pasy. Przy prędkości 1000 min-1 obydwa walce są zsynchronizowane, co zapewnia wysoką jakość pracy w każdych warunkach roboczych oraz długą żywotność maszyny przy minimalnych wymogach serwisowych.
Zgniatacz z gumowymi walcami

Wyposażenie

FC 104 podczas pracy

Specyfikacja

Dane techniczne
 
Szerokość robocza (m)
Liczba dysków tnących z płozami ochronnymi z utwardzonej stali
Mocowanie noży
Moduły łożysk dysków tnących demontowane z góry belki tnącej
Zabezpieczenie przekładni zębatej
Kopiowanie nierówności terenu
Zawieszenie
Zabezpieczenie najazdowe
System zgniatania pokosu
Prędkość obrotowa wirnika zgniatacza (min-1)
Całkowita szerokość wału pokosu (min/maks.) ok. (m)
Zaczep
Regulowane przesunięcie zaczepu
Przestawianie w pozycję transportową
Napęd WOM (min-1)
Pośredni wałek WOM
Wolne koło
Minimalne zapotrzebowanie na moc na WOM (kW)
Minimalne zapotrzebowanie na moc na WOM (KM)
Wymagane wyposażenie hydrauliczne ciągnika
Wymagane wyposażenie elektryczne ciągnika
Światła drogowe i oznakowanie ostrzegawcze z tyłu
Masa, ok. (kg)
FC 244-FF FC 244 R FC 284-FF 1000 FC 284 R 1000 FC 314-FF FC 314 D-FF FC 244 D-FF FC 284 D-FF 1000
2,40 2,40 2,80 2,80 3,11 3,11 2,40 2,80
6 6 7 7 8 8 6 7
System szybkiego montażu FAST-FIT Śrubowe System szybkiego montażu FAST-FIT Śrubowe System szybkiego montażu FAST-FIT System szybkiego montażu FAST-FIT System szybkiego montażu FAST-FIT System szybkiego montażu FAST-FIT
Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie
System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE
Przegub wahliwy Przegub wahliwy Przegub wahliwy Przegub wahliwy Przegub wahliwy Przegub wahliwy Przegub wahliwy Przegub wahliwy
Hydropneumatyczne zawieszenie LIFT-CONTROL Hydropneumatyczne zawieszenie LIFT-CONTROL Hydropneumatyczne zawieszenie LIFT-CONTROL Hydropneumatyczne zawieszenie LIFT-CONTROL Hydropneumatyczne zawieszenie LIFT-CONTROL Hydropneumatyczne zawieszenie LIFT-CONTROL Hydropneumatyczne zawieszenie LIFT-CONTROL Hydropneumatyczne zawieszenie LIFT-CONTROL
Zabezpieczenie NON-STOP Zabezpieczenie NON-STOP Zabezpieczenie NON-STOP Zabezpieczenie NON-STOP Zabezpieczenie NON-STOP Zabezpieczenie NON-STOP Zabezpieczenie NON-STOP Zabezpieczenie NON-STOP
Elastyczne V-palce,
regulowana osłona
i składany przeciwgrzebień
2 zsynchronizowane
wały zgniatające
Elastyczne V-palce, 
regulowana osłona 
i składany przeciwgrzebień
2 zsynchronizowane wały zgniatające Elastyczne V-palce, regulowana osłona
i składany przeciwgrzebień
Stalowe palce, regulowana osłona
i składany przeciwgrzebień
Stalowe palce,
regulowana osłona
i składany przeciwgrzebień
Stalowe palce,
regulowana osłona
i składany przeciwgrzebień
888 lub 615 1000 888 lub 615 1000 888 lub 615 888 lub 615 888 lub 615 888 lub 615
0,90 / 1,80 1,30 / 2,20
3-punktowy, kat. 2 3-punktowy, kat. 2 3-punktowy, kat. 2 3-punktowy, kat. 2 3-punktowy, kat.3 3-punktowy, kat.3 3-punktowy, kat. 2 3-punktowy, kat. 2
2 pozycje - przesunięcie 190 mm 2 pozycje - przesunięcie 190 mm 2 pozycje - przesunięcie 190 mm 2 pozycje - przesunięcie 190 mm 2 pozycje - przesunięcie 190 mm 2 pozycje - przesunięcie 190 mm 2 pozycje - przesunięcie 190 mm 2 pozycje - przesunięcie 190 mm
Hydrauliczne składanie do tyłu 90° z automatyczną blokadą Hydrauliczne składanie do tyłu 90° z automatyczną blokadą Hydrauliczne składanie do tyłu 90° z automatyczną blokadą Hydrauliczne składanie do tyłu 90° z automatyczną blokadą Hydrauliczne składanie do tyłu 90° z automatyczną blokadą Hydrauliczne składanie do tyłu 90° z automatyczną blokadą Hydrauliczne składanie do tyłu 90° z automatyczną blokadą Hydrauliczne składanie do tyłu 90° z automatyczną blokadą
540 540 1000 1000 1000 1000 540 1000
Z ogranicznikiem momentu obrotowego Z ogranicznikiem momentu obrotowego Z ogranicznikiem momentu obrotowego Z ogranicznikiem momentu obrotowego Z ogranicznikiem momentu obrotowego Z ogranicznikiem momentu obrotowego Z ogranicznikiem momentu obrotowego Z ogranicznikiem momentu obrotowego
Wbudowane w boczną przekładnię Wbudowane w boczną przekładnię Wbudowane w boczną przekładnię Wbudowane w boczną przekładnię Wbudowane w boczną przekładnię Wbudowane w boczną przekładnię Wbudowane w boczną przekładnię Wbudowane w boczną przekładnię
37 37 43 43 49 49 37 43
50 50 59 59 66 66 50 59
1 zawór jednokierunkowy i 1 zawór dwukierunkowy 1 zawór jednokierunkowy i 1 zawór dwukierunkowy 1 zawór jednokierunkowy i 1 zawór dwukierunkowy 1 zawór jednokierunkowy i 1 zawór dwukierunkowy 1 zawór jednokierunkowy + 1 zawór dwukierunkowy 1 zawór jednokierunkowy + 1 zawór dwukierunkowy 1 zawór jednokierunkowy i 1 zawór dwukierunkowy 1 zawór jednokierunkowy i 1 zawór dwukierunkowy
1 złącze 7-pin 1 złącze 7-pin 1 złącze 7-pin 1 złącze 7-pin 1 złącze 7-pin 1 złącze 7-pin 1 złącze 7-pin 1 złącze 7-pin
Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie
1010 1060 1060 1145 1235 1325 1070 1130

Media