FC 3115 D kształt

Z pewnością najlepiej wyposażona!

Do rodziny kosiarek zawieszanych KUHN ze zgniataczem pokosu dołącza pierwsza kosiarka tylnoboczna o szerokości roboczej 3,10 m i 3,50 m, która jest składana do pionu. Maszyna ta również jest wyposażona w zawieszenie Lift-Control.

Znajdź najbliższego dealera

Nowe zawieszane kosiarki KUHN ze zgniataczem pokosu; FC 3115 D/R i FC 3515 D/R, po raz pierwszy łączą; zgniatacz pokosu, zawieszenie LIFT-CONTROL i mechanizm składania pionowego! Te bogato wyposażone modele są dostępne w szerokościach roboczych 3,10 i 3,50 m Maszyna jest skierowana do gospodarstw hodowlanych średniej wielkości. W celu zwiększenia wydajności roboczej może pracować w zestawie z kosiarką frontalną. Dzięki wyjątkowemu zawieszeniu LIFT-CONTROL, które jest połączone z zabezpieczeniem najazdowym NON STOP, kosiarki te zapewniają ciągłe kopiowanie nierówności terenu z możliwością łatwego dostosowania do warunków roboczych. Maszyny te są wyposażone w bezobsługową belkę tnącą OPTIDISC ELITE z jej najnowocześniejszymi rozwiązaniami oraz system szybkiej wymiany noży FAST-FIT.
FC 3115 D podczas pracy

Korzyści dla użytkownika

Pierwsza kosiarka KUHN FC z systemem pionowego składania

Zgniatacz pokosu z obrotowymi stalowymi palcami jest szczególnie przystosowany do pracy w trudnych warunkach.

Zgniatacz pokosu z obrotowymi palcami

Zgniatacz pokosu z obrotowymi stalowymi palcami jest doskonale przystosowany do pracy w trudnych warunkach. Zgniatacz posiada średnicę 540 mm, oferując wyjątkową wydajność zgniatania pokosu:
 • Równomierne schnięcie paszy na dużej szerokości roboczej, nawet w trudnych warunkach.
 • Małe zapotrzebowanie na moc podczas pracy w dużym i ciężkim plonie. 
 • Obrotowe palce mogą omijać ciała obce.
 • Pasza może być układana w wąskie pokosy lub rozrzucana na dużej szerokości.
Zgniatacz posiada dwie prędkości pracy co umożliwia dostosowanie intensywności pracy do rodzaju roślin. Ograniczenie prędkości obrotowej idealnie sprawdza się w przypadku delikatnych roślin i zapewnia oszczędność paliwa, na przykład podczas koszenia trzeciego lub czwartego pokosu (755 obr./min). Prędkość obrotowa może zostać zwiększona w przypadku koszenia gęstej trawy przy pierwszym lub drugim pokosie (1000 obr./min).

Zgniatanie roślin za pomocą gumowych walców SQUAREFLEX

Zgniatacz ze specjalnie wyprofilowanymi walcami SQUAREFLEX jest idealnie przystosowany do delikatnych pasz, takich jak lucerna, ale również doskonale sprawdza się w ciężkich i długich roślinach, jak mieszanka żyta z pszenicą lub życica. Dzięki specjalnemu profilowi na poliuretanowych walcach, rośliny są równomiernie zgniatane. Duża średnica walców zapewnia wydajne przenoszenie paszy do tyłu, nie dopuszczając do owijania roślin wokół zgniatacza. Regulacja nacisku pomiędzy walcami odbywa się za pomocą łatwo dostępnej śruby. Odstęp między walcami umożliwia przedostanie się większości ciał obcych. Pod względem mechanicznym, dolny walec jest napędzany za pośrednictwem 2 przekładni i bezobsługowego układu napędowego. Górny walec napędzany jest przez specjalną przekładnię. Dzieki temu rozwiązaniu przez cały okres użytkowania walce pracują synchronicznie a konserwacja tego układu zajmuje niespotykanie mało czasu. W 2016 roku, badanie przeprowadzone przez francuski instytut uprawy roślin Arvalis, we współpracy z Izbą Rolniczą i stowarzyszeniem kółek rolniczych FD CUMA, wykazało korzyści płynące z zastosowania walców zgniatających. Na jednym pokosie można zaoszczędzić ok. 100 euro/ha i już drugiej doby uzyskać wysuszenie sięgające 80% s.m., podczas gdy inne rozwiązania uzyskują ten wynik dopiero trzeciej nocy. Coś, o czym warto pomyśleć, decydując się na kolejny zakup.
Zgniatacz z walcami SQUAREFLEX jest idealnie przystosowany do delikatnych pasz.

Składanie do pionu pod kątem 126°

Zespół koszący składa się pod kątem 126°, Co wpływa na optymalne wymiary i właściwe rozłożenie masy maszyny podczas transportu.
Kosiarka ze zgniataczem pokosu FC 3115 składa się pod kątem 126°, co pozwala uzyskać maksymalnie kompaktową pozycję transportową.

Niezmienna jakość paszy

System zawieszenia LIFT-CONTROL w kosiarkach ze zgniataczem pokosu FC 3115 i FC 3515 zapewnia stałą wysokość koszenia i chroni okrywę roślinną.

Zawieszenie LIFT-CONTROL: korzyść w postaci czystej paszy!

Zawieszenie hydropneumatyczne LIFT-CONTROL z akumulatorem zastępuje tradycyjną sprężynę. Wydajne, stałe zawieszenie gwarantuje równą wysokość koszenia, zmniejsza zapotrzebowanie na moc ciągnika i chroni okrywę darń, jednocześnie ograniczając wprowadzanie zanieczyszczeń do paszy.

OPTIDISC ELITE: jakość, która zachwyca

Nowa belka tnąca OPTIDISC ELITE powstała we współpracy z rolnikami i użytkownikami maszyn. Różne odstępy między dyskami, duży zakres nakładania obszarów cięcia noży i mały kąt pracy belki, zapewniają wymaganą jakość koszenia. Modele FC 3115 i FC 3515 wyposażone w belkę tnącą z jej najnowszymi udoskonaleniami, zapewniają czyste i równe koszenie w każdej sytuacji. Belka tnąca OPTIDISC ELITE posiada wyjątkowe rozwiązania:
 • W punktach rozbieżnych dysków odległość między nimi jest mniejsza, co zapewnia lepsze pokrycie obszarów cięcia noży. Czyste i równe cięcie nawet w przypadku krótkiej lub rzadkiej paszy (A).
 • W punktach zbieżnych dysków odstępy między nimi są większe, dzięki czemu przepływ paszy jest płynny i jest ona szybciej odrzucana do tyłu: nie ma to wpływu na pracę kosiarki (B).
 • Zakres pokrycia obszarów koszenia noży jest dwukrotnie większy, co zapewnia wyższą jakość koszenia na podmokłych łąkach (również tam, gdzie występują kretowiny) lub w przypadku ciężkich i wyległych roślinach lub późnojesiennych pokosów.
 • Mniejszy kąt natarcia: koszenie pod stosunkowo niewielkim kątem zapobiega powstawaniu różnej wysokości darni po skoszeniu. Precyzyjne cięcie na równiej wysokości wpływa również na równomierny i szybki co wpływa na przyszły plon.
 • Nowy kształt łożysk dysków oraz solidne mocowania noży, które w przypadku uderzenia w przeszkodę pewnie zabezpieczają nóż i pozwalają mu na obrót o 360°.
Na nierównym terenie, w wilgotnych warunkach lub podczas koszenia lepkich roślin gleba może gromadzić się przed belką tnącą, ale nie w przypadku belki tnącej OPTIDISC ELITE! Specjalne płozy wspomagają ślizganie się belki po podłożu i chronią darń. Kolejna korzyść dla użytkownika, która przekłada się na jakość paszy, szczególnie
Belka tnąca OPTIDISC ELITE posiada szereg wyjątkowych rozwiązań:

Bezpieczne koszenie!

Zakres ruchu zabezpieczenia najazdowego NON-STOP chroni Twoją kosiarkę ze zgniataczem pokosu FC 3115 w przypadku uderzenia w przeszkodę.

Zabezpieczenie NON-STOP połączone z systemem zawieszenia LIFT-CONTROL

W szczycie sezonu ryzyko uszkodzenia kosiarki przez zapomnianą przeszkodę lub nawet błędny manewr jest minimalne! Wykorzystaj to jak najlepiej!

Dzięki zabezpieczeniu NON-STOP ACTIVE, w przypadku najechania na przeszkodę, zespół koszący odchyla się do tyłu. Punkt obrotu jest oddalony od pierwszego dysku, dzięki czemu zabezpieczenie zachowuje swoją skuteczność nawet wtedy, gdy na przeszkodę trafi właśnie ten dysk. Ciśnienie w siłowniku hydraulicznym silnie wzrasta, a kosiarka podnosi się, aby bez problemu ominąć przeszkodę. Zespół koszący automatycznie powraca do pozycji roboczej.

Niezawodność i maksymalna trwałość

Belka tnąca została zaprojektowana tak, aby dobrze radzić sobie z przeszkodami. W przypadku gwałtownego uderzenia w przeszkodę, zabezpieczenie PROTECTADRIVE umożliwia ścięcie wałka napędowego dysku tuż nad łożyskiem, dzięki starannie wymierzonemu przewężeniu. Koła zębate są bezpieczne. W czasie krótszym niż 15 minut można małym kosztem nawet na polu przywrócić kosiarkę do pracy.

Ułożyskowania dysków tnących są mocowane długimi śrubami, które przechodzą przez górną i dolną część obudowy. Nie ma ryzyka wypadnięcia łożysk w przypadku kolizji.
Wysokiej klasy komponenty wzmacniają konstrukcję belki tnącej.
 • Belka tnąca ze specjalnymi dwurzędowymi skośnymi łożyskami kulkowymi.
 • Koła zębate o dużej średnicy wykonane z kutej stali za pomocą wysoce precyzyjnych maszyn obróbczych, zazębione na 3 zębach.
 • Dyski tnące poddane pełnej obróbce cieplnej z kutym mocowaniem noży.
 • Stalowe płozy dysków poddane obróbce cieplnej z opcją wyposażenia w osłony (mocowanie śrubowe).

W celu wydłużenia żywotności maszyny, pomiędzy belką tnącą a ramą wbudowane są gumowe amortyzatory. Podczas koszenia z dużą prędkością wstrząsy w mniejszym stopniu oddziałują na konstrukcję maszyny.
KUHN products visual

Minimalne wymagania konserwacyjne

Nie będziesz tracić czasu na konserwację.
Belka tnąca OPTIDISC ELITE jest doskonałym przykładem wartości dodanej, która została stworzona dzięki ścisłej współpracy pomiędzy producentem a rolnikami. To wyposażenie pozwoli Ci zaoszczędzić czas:
 • Jest dożywotnio nasmarowana. Belka tnąca jest całkowicie bezobsługowa.
 • System szybkiego montażu noży FAST-FIT jest w 100% bezpieczny. Mocna sprężyna płytkowa zapewnia stały docisk elementu utrzymującego nóż co gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Wymiana noży zajmuje zaledwie kilka minut
Konserwacja jest właściwie ograniczona do mechanizmów napędowych i kilku punktów obrotu, w bardzo dogodnych odstępach czasu.
Osłona FLEXPROTECT chroni Twoją kosiarkę ze zgniataczem pokosu FC 3115 przed uszkodzeniami podczas koszenia brzegów pola.

Osłony FLEXPROTECT: oszczędzaj na kosztach naprawy

Aby zapobiec uszkodzeniu kosiarki ze zgniataczem pokosu podczas pracy na obrzeżach pola lub wzdłuż drzew, osłona FLEXPROTECT może się ugiąć, a następnie powrócić do pierwotnego kształtu. Zapobiega to dodatkowym kosztom naprawy.
Osłona FLEXPROTECT chroni Twoją kosiarkę ze zgniataczem pokosu FC 3115 przed uszkodzeniami podczas koszenia brzegów pola.

FC 3115 D podczas pracy

Specyfikacja

Dane techniczne
 
Szerokość robocza (m)
Szerokość transportowa (m)
Wysokość transportowa (m)
Belka tnąca
Liczba dysków tnących z płozami ochronnymi z utwardzonej stali
Mocowanie noży
Moduły łożysk dysków tnących demontowane z góry belki tnącej
Zabezpieczenie przekładni zębatej
Kopiowanie nierówności terenu
Zawieszenie
Zabezpieczenie najazdowe
System zgniatania pokosu
Prędkość obrotowa wirnika zgniatacza (min-1)
Napęd zgniatacza pokosu
Całkowita szerokość wału pokosu (min/maks.) ok. (m)
Zaczep
Przestawianie w pozycję transportową
Parkowanie maszyny
Napęd WOM (min-1)
Zabezpieczenie przeciążeniowe
Wolne koło
Minimalne zapotrzebowanie na moc na WOM (kW)
Minimalne zapotrzebowanie na moc na WOM (KM)
Wymagane wyposażenie hydrauliczne ciągnika
Światła drogowe i oznakowanie ostrzegawcze z przodu i z tyłu
Światła drogowe i oznakowanie ostrzegawcze z tyłu
Masa, ok. (kg)
FC 3115 D FFFC 3115 R-FFFC3515D-FF KOSIARKA ZE ZGNIA.
3,103,103,50
3,43
3,433,79
OPTIDISCOPTIDISCOPTIDISC ELITE
778
System szybkiego montażu FAST-FITSystem szybkiego montażu FAST-FITSystem szybkiego montażu FAST-FIT
SeryjnieSeryjnieSeryjnie
System PROTECTADRIVESystem PROTECTADRIVESystem PROTECTADRIVE
Przegub wahliwyPrzegub wahliwyPrzegub wahliwy
Hydropneumatyczne zawieszenie LIFT-CONTROLHydropneumatyczne zawieszenie LIFTCONTROLHydropneumatyczne zawieszenie LIFTCONTROL
Zabezpieczenie NON-STOPZabezpieczenie NON-STOPZabezpieczenie NON-STOP
Stalowe palce, regulowana osłona z 5 pozycjami ustawianymi dźwignią2 SQUAREFLEX polyurethane rollers with
synchronized double drive
Stalowe palce, regulowana osłona z 5 pozycjami ustawianymi dźwignią
755 lub 1000 regulowana dźwignią780755 lub 1000 regulowana dźwignią
Przekładnia z zabezpieczeniem przeciw blokowaniuBy gearboxPrzekładnia z zabezpieczeniem przeciw blokowaniu
1,45 / 2,101,45 / 2,101,45 / 2,10
3-punktowy, kat. 3N3-punktowy, kat. 3N
Składanie 120°Składanie 120°Składanie 120°
Rozłożona lub złożona na specjalnych nogach podporowych (opcja)Rozłożona lub złożona na specjalnych
nogach podporowych (opcja
Rozłożona lub złożona na specjalnych nogach podporowych (opcja)
10001000
SeryjnieSeryjnieSeryjnie
Wbudowane w boczną przekładnięWbudowane w boczną przekładnięWbudowane w boczną przekładnię
505062
6885
1 zawór jednokierunkowy + 1 zawór dwukierunkowy1 zawór jednokierunkowy + 1 zawór
dwukierunkowy
1 zawór jednokierunkowy + 1 zawór dwukierunkowy
Seryjnie
SeryjnieSeryjnie
149515301620
Caractéristiques techniques
 
Doublure de patins de disques
Plage de hauteur de fauche avec patins de série
FC 3115 D FFFC 3115 R-FFFC3515D-FF KOSIARKA ZE ZGNIA.
2 - seryjnie2 - seryjnie
35 - 6535 - 65

Media