Profil kosiarki ze zgniataczem pokosu FC 3161 TCD

Centralnie montowany dyszel: maksymalna wydajność robocza!

Kosiarki ze zgniataczem pokosu FC 1061 TC są dostępne w pięciu szerokościach roboczych (od 3,10 m do 4,40 m). Manewrowanie maszyną jest szybsze, dzięki centralnie montowanemu, skróconemu dyszlowi i głowicy GYRODINE. FC 3161 i 3561 TCD RA to modele wyposażone w przenośnik łączący pokosy.

Znajdź najbliższego dealera

Modele FC serii 1061 TC o szerokości roboczej z centralnie montowanym dyszlem są dostępne w szerokościach roboczych od 3,10 do 4,40 m. Manewrowanie na uwrociach jest szybsze i łatwiejsze. Wydajność robocza jest większa o 10 do 15% w porównaniu z zaczepianą kosiarką z bocznym dyszlem. Głowica GYRODINE zapewnia większą elastyczność pracy i komfort obsługi, niezbędne w uzyskaniu wysokiej jakości paszy. Dla mniejszych modeli (3,10 m i 3,50 m) dostępny jest również przenośnik taśmowy do łączenia pokosów.
Wybierz zgniatacz odpowiedni dla koszonych roślin: DIGIDRY ze stalowymi palcami w wersji TCD do wydajnej pracy w różnych warunkach, szczególnie w przypadku koszenia długich roślin, poliuretanowe walce zgniatające SQUAREFLEX w wersji TCR do delikatnych roślin, stalowe walce zgniatające DOUBLE CRIMP w wersji TCS.
FC 3161 podczas pracy

Korzyści dla użytkownika

Centralnie montowany dyszel: maksymalna wydajność robocza

Zaczepiana kosiarka ze zgniataczem pokosu i centralnym dyszlem podczas manewrów na uwrociu.

Głowica GYRODINE: szybkie i łatwe manewrowanie

Ruchoma głowica GIRODYNE o wzmocnionej konstrukcji pozwala wykonać skręt pod kątem 90° przy utrzymaniu wałka przekaźnikowego WOM w linii prostej. Obsługa serwisowa zespołu jest minimalna i obejmuje tylko jeden punkt wymiany oleju. Kosiarka jest podczepiona do dolnych jarzm zaczepu ciągnika za sworzniami zabezpieczonymi przed obracaniem. System jest wyjątkowo niezawodny i zapewnia bezpieczne manewrowanie.

Pokosy dostosowane do maszyn zbierających

Maszyna została zaprojektowana na potrzeby pracy z dużą ilością materiału i zapewnia układanie trzech typów pokosów:
 • Równe pokosy o regulowanej szerokości.
 • Równomierne rozrzucenie roślin na dużej szerokości. Zmiana ustawienia z wąskiego pokosu na szerokie rozrzucanie nie wymaga użycia narzędzi (A). W ustawieniu pracy z szerokiego rozrzucania, blachy pokosowe są przechowywane na dyszlu. (TCD).
 • Podwójne pokosy są układane za pomocą asymetrycznych blach pokosowych, dostępnych jako opcja w modelu FC 3160 TCD
 • Podwójne pokosy o całkowitej szerokości 2,70 m w modelu FC 3160 TCD RA (dostosowane do 3 m podbieracza maszyny zbierającej) i 3.50 m w modelu FC 3560 TCD RA (B).
Szerokie rozrzucanie pokosu w modelu FC 1061 TC

Ochrona darni nawet podczas pracy z dużą prędkością

Zespół koszący jest zawieszony na drążkach skrętnych. Zapewniają dokładne kopiowanie nierówności terenu i równe koszenie, a nacisk na podłoże można regulować z każdej strony oddzielnie. Chroni to kosiarkę przed nadmiernym zużyciem, zapobiega uszkodzeniom darni i ogranicza zanieczyszczenia w paszy. Bardzo szerokie opony wywierają niewielki nacisk na podłoże podczas pracy oraz na uwrociach. Takie rozwiązanie chroni darń i zapobiega nadmiernemu ugniataniu gleby.
FC3161TCD RA_Details (1).JPG

Układanie pokosu z przenośnikiem i systemem łączenia pokosów

Dzięki zastosowaniu tylnego przenośnika w modelach FC 3161 TCD RA i FC 3561 TCD RA, maszyny te idealnie nadają się do zbioru wszystkich roślin z przeznaczeniem na kiszonkę. Różne opcje układania pokosu zapewniają tym kosiarkom dużą wszechstronność. Przenośnik łączy pokos z dwóch szerokości roboczych już na etapie koszenia:
- Podwójny pokos do zbioru przez sieczkarnię.
- Węższy pokos do zbioru przez prasę lub przyczepę zbierającą.
Zastosowanie przenośnika łączącego pokosy pozwala wyeliminować jeden przejazd zgrabiarką. Ogranicza to straty liści i zapobiega zanieczyszczaniu paszy.
Przenośnik jest umieszczony z tyłu, równolegle do zespołu koszącego, dzięki czemu pokos można układać z prawej lub z lewej strony maszyny. W zestawie z kosiarką frontalną operatorowi jest łatwiej wyrównywać przedni zespół względem nieskoszonych roślin W każdej chwili taśma może zostać podniesiona lub zmienić swoją prędkość roboczą, tak aby dostosować pracę do ilości roślin lub nachylenia terenu.
Wszystkie funkcje potrzebne do monitorowania pracy maszyny i przenośnika są zebrane w sterowniku umieszczonym w kabinie ciągnika. Sterownik stanowi wyposażenie seryjne maszyny. Pośród najważniejszych funkcji sterownika jest zmiana prędkości przenośnika i kierunku układania pokosu.
Przenośnik taśmowy jest napędzany za pośrednictwem wbudowanego układu hydraulicznego z pompą zasilaną przez wyjście głowicy GIRODYNE. Koniec z problemami związanymi z niedostatecznym wydatkiem oleju w ciągniku!
Łączenie pokosów z przenośnikiem taśmowym

FC 4061/FC 4461: wysoka wydajność robocza, małe zapotrzebowanie na moc

Kosiarki FC 4061 i 4461 o szerokościach roboczych 4,00 m i 4,40 m są przeznaczone do pracy z ciągnikami o mocy co najmniej 130 KM. Duża wydajność i niewielkie zapotrzebowanie na moc przy tej szerokości roboczej to zalety, które są bardzo doceniane przez duże gospodarstwa. Układaj wąskie pokosy lub wybierz szerokie rozrzucenie zielonki na polu. Kosiarka FC 4461 jest wyposażona w duże koła bliźniacze, które zapewniają jej większą stabilność na wyboistym terenie i na nieutwardzonych drogach. Zapobiegają one również powstawaniu kolein w wilgotnych warunkach,
FC 4461 w pracy

Oszczędność czasu i pieniędzy

OPTIDISC ELITE belka tnąca z różnym rozstawem dysków

OPTIDISC: optymalne koszenie

Nowa belka tnąca OPTIDISC ELITE powstała we współpracy z rolnikami. Różny rozstaw dysków tnących, duże pokrycie obszarów cięcia noży i zmniejszony kąt natarcia belki tnącej OPTIDISC zapewni Ci jakość jakiej potrzebujesz. Potrójne zestawy kosiarek FC 1030 są wyposażone w belki tnące OPTIDISC ELITE i ich najnowsze ulepszenia, które gwarantują czyste cięcie w każdej sytuacji. Belka tnąca OPTIDISC ELITE posiada wyjątkowe rozwiązania:
 • W punkcie rozchodzenia się dysków odległość między nimi jest mniejsza, co zapewnia lepsze pokrycie obszarów cięcia noży. Rezultatem jest równe i czyste koszenie nawet rzadkiej i krótkiej trawy. (A)
 • W zbieżnych punktach dysków jest więcej przestrzeni. Dzięki temu jest więcej miejsca na przejście materiału, który jest szybko przenoszony do tyłu i kosiarka może pracować bez zakłóceń. (B)

Zakres nakładania się obszarów cięcia noży jest prawie dwukrotnie większy, co zapewnia lepszą jakość koszenia na podmokłym i lepkim gruncie (lub na łąkach z kretowinami), a także ciężkich, położonych roślin przy późnojesiennym pokosie.
Mniejszy kąt natarcia: zapobiega pofalowaniu ścierniska, które jest charakterystyczne dla niskiego koszenia. Stymuluje również równomierny i szybki odrost oraz ułatwia regulację kolejnych maszyn w łańcuchu zbioru paszy.
Specjalny kształt łożysk dysków oraz solidne mocowania noży, które w przypadku uderzenia w przeszkodę pewnie utrzymują nóż i pozwalają mu na obrót o 360°.
Na pagórkowatym terenie, w wilgotnych warunkach lub podczas koszenia lepkich roślin gleba może gromadzić się przed belką tnącą, ale nie w przypadku belki tnącej OPTIDISC ELITE! Jest wyposażona w specjalne płozy, które ślizgają się po powierzchni i chronią darń. Kolejna zaleta, która przekłada się na jakość paszy, szczególnie podczas koszenia w trudnych warunkach.

Maksymalna niezawodność i stabilność

Konstrukcja belki tnącej została tak przemyślana, aby mogła radzić sobie z przeszkodami. W przypadku gwałtownego uderzenia w przeszkodę, system zabezpieczenia PROTECTADRIVE ścina wałek napędowy dysku tuż nad łożyskiem, dzięki starannie wymierzonemu przewężeniu. Koła zębate są zabezpieczone. W czasie krótszym niż 15 minut można małym kosztem przywrócić kosiarkę do pracy!
Ułożyskowania dysków tnących są mocowane śrubami, które przechodzą przez górną i dolną część obudowy. Niebezpieczeństwo rozerwania obudowy w razie wstrząsu jest wykluczone.
Najwyższej klasy komponenty wzmacniają najważniejsze części belki tnącej:
 • Belka tnąca ze specjalnymi dwurzędowymi skośnymi łożyskami kulkowymi.
 • Koła zębate o dużej średnicy wykonane z kutej stali za pomocą wysoce precyzyjnych maszyn obróbczych, zazębione na 3 zębach.
 • Dyski z kutymi i poddanymi obróbce wzmocnieniami na powierzchni.
 • Płozy dysków z ulepszanej stali z opcją wyposażenia w osłony (mocowanie śrubowe).
W celu wydłużenia żywotności maszyny, pomiędzy belką tnącą a ramą wbudowane są gumowe amortyzatory. Podczas koszenia z dużą prędkością wstrząsy mają mniejszy wpływ na konstrukcję maszyny.
System zabezpieczenia PROTECTADRIVE

Minimalne wymagania konserwacyjne

Nie będziesz tracić czasu na konserwację.
Belka tnąca OPTIDISC firmy KUHN jest doskonałym przykładem rozwiązania, które powstało przy ścisłej współpracy między producentem a rolnikami Jest doskonale dostosowana do swoich zadań i pozwoli Ci zaoszczędzić czas:
 • Nasmarowana na cały okres użytkowania Belka tnąca nie wymaga konserwacji.
 • System szybkiego mocowania noży FAST-FIT: 100% bezpieczeństwa. Mocna sprężyna płytkowa zapewnia stały docisk elementu utrzymującego nóż w trosce o dodatkowe bezpieczeństwo. Wymiana noży zajmuje zaledwie kilka minut.
 • Obsługa serwisowa jest ograniczona do minimum i sprowadza się głównie do układu napędowego oraz kilku przegubów, które są konserwowane sporadycznie.
System szybkiego mocowania noży FAST-FIT

Elastyczna osłona boczna zabezpiecza przed uderzeniem

Gumowe osłony boczne FLEXPROTECT mogą ugiąć się nie uszkadzając kosiarki, a następnie powrócić do pierwotnego kształtu. Te wyjątkowe osłony pozwolą Ci zaoszczędzić na kosztach napraw.
Boczne osłony FLEXPROTECT zabezpieczają kosiarkę FC 3161 TCD przed uderzeniem w przeszkodę

Idealne kondycjonowanie

Zgniatacz ze stalowymi palcami DIGIDRY

Wydajne, stalowe palce DIGIDRY do różnych warunków roboczych

Stalowe palce doskonale sprawdzają się przede wszystkim w ciężkich, długich i późno koszonych roślinach, ale także w przypadku zbioru roślin krótkich. Zgniatacz zapewnia płynne i szybkie przemieszczanie roślin przez kosiarkę, Zapotrzebowanie mocy dla tego typu zgniatacza jest utrzymywane na niskim poziomie, ponieważ pasza szybciej przechodzi przez maszynę i nie owija się wokół wirnika. Zanim pasza spadnie swobodnie na ziemię, jest podrzucana do góry, dzięki specjalnej pozycji palców i w rezultacie formowany jest jednorodny i przewiewny pokos Pasza, która szybko schnie jest bogatsza w energię i składniki odżywcze.
Stalowe palce nadają się również do zbioru lucerny. Intensywność zgniatania można wyregulować, co pozwala zachować liście na łodygach i tym samym zapewnić wysoką jakość odżywczą paszy.
Zmiana intensywności zgniatania:
 • Regulacja osłony zgniatacza.
 • Regulacja przeciwnoża.
 • Regulacja prędkości obrotowej wirnika.

Stalowe walce zgniatające DOUBLE CRIMP w modelach TCS

Zgniatacz pokosu ze stalowymi walcami DOUBLE CRIMP równomiernie pobiera rośliny, umożliwiając odprowadzenie wilgoci. Cały proces jest delikatny, co pozwala zachować wysoką wartość odżywczą paszy z udziałem roślin motylkowych, czy młodego żyta. Duża średnica walców (240 mm) zapewnia im wytrzymałość oraz poprawia przepływ paszy. Docisk można regulować w zakresie od 100 do 500 kg/m, co pozwala dostosować intensywność zgniatania do rodzaju paszy.
Stalowe walce zgniatające DOUBLE CRIMP

Poliuretanowe wały SQUAREFLEX do delikatnych roślin

Doświadczenia przeprowadzone przez francuski instytut agronomiczny Arvalis we współpracy z Izbą Rolniczą i stowarzyszeniem kółek rolniczych FD, podkreśliły krzywe schnięcia pokosu w przypadku różnych zgniataczy pokosu (palcowego oraz stalowych i gumowych walców zgniatających). Kosiarka z poliuretanowymi walcami zgniatającymi uzyskała najlepszy wynik, pozwalając osiągnąć zawartość suchej masy ponad 80% już następnego dnia wieczorem, podczas gdy inne metody dały taki wynik dopiero trzeciego dnia wieczorem.
Dzięki specjalnym żłobieniom na gumowych walcach, rośliny są ściskane regularnymi ruchami. Docisk walców można szybko wyregulować za pomocą łatwo dostępnej śruby. Ponadto, walce można również na tyle rozszerzyć, aby umożliwić wydostanie się ciał obcych.
Górny walec jest napędzany standardowym łańcuchem, natomiast napęd dolnego walca zapewniają trzy pasy. Przy prędkości 1000 min-1 obydwa walce są zsynchronizowane, co zapewnia wysoką jakość pracy w każdych warunkach roboczych oraz długą żywotność maszyny przy minimalnych wymogach serwisowych.
Zgniatacz z gumowymi walcami SQUAREFLEX

Wyposażenie

FC 1061 TC - Centralnie montowany dyszel: maksymalna wydajność robocza

FC 1061 TC

Specyfikacja

Dane techniczne
 
Szerokość robocza (m)
Szerokość transportowa (m)
Pozycja dyszla
Liczba dysków tnących z płozami ochronnymi z utwardzonej stali
Mocowanie noży
Moduły łożysk dysków tnących demontowane z góry belki tnącej
Zabezpieczenie przekładni zębatej
Regulacja wysokości koszenia
Zakres regulacji wysokości koszenia (mm)
Regulacja zawieszenia
System zgniatania pokosu
Prędkość obrotowa wirnika zgniatacza (min-1)
Napęd zgniatacza pokosu
Całkowita szerokość wału pokosu (min/maks.) ok. (m)
System szerokiego rozrzucania pokosu
Napęd przenośników taśmowych
Układanie pokosu za pomocą przenośnika taśmowego
Sterowanie systemem łączenia pokosów
Zaczep
Opony
Napęd WOM (min-1)
Wolne koło
Minimalne zapotrzebowanie na moc na WOM (kW)
Minimalne zapotrzebowanie na moc na WOM (KM)
Wymagane wyposażenie hydrauliczne ciągnika
Światła drogowe i oznakowanie ostrzegawcze z przodu i z tyłu
Światła drogowe i oznakowanie ostrzegawcze z tyłu
Masa, ok. (kg)
FC3161TCD KOSIARKA ZE ZG.1000 FC3161TCR KOSIARKA ZE ZG.1000 FC3161TCD RA KOSIARKA ZE 1000 FC3561TCD KOSIARKA ZE ZG.1000 FC3561TCR KOSIARKA ZE ZG.1000 FC3561TCD RA KOSIARKA ZE 1000
3.10 3.10 3.10 3.50 3,50 3.50
3.00 3.00 3.00 3.50 3,50 3.50
Pośrodku maszyny Pośrodku maszyny Pośrodku maszyny Pośrodku maszyny Pośrodku maszyny Pośrodku maszyny
7 7 7 8 8 8
System szybkiego montażu FAST-FIT System szybkiego montażu FAST-FIT System szybkiego montażu FAST-FIT System szybkiego montażu FAST-FIT System szybkiego montażu FAST-FIT System szybkiego montażu FAST-FIT
Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie
System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE System PROTECTADRIVE
Centralna, za pomocą cięgna z bezpośrednim wskaźnikiem Centralna, za pomocą cięgna z bezpośrednim wskaźnikiem Centralna, za pomocą cięgna z bezpośrednim wskaźnikiem Centralna, za pomocą cięgna z bezpośrednim wskaźnikiem Centralna, za pomocą cięgna z bezpośrednim wskaźnikiem Centralna, za pomocą cięgna z bezpośrednim wskaźnikiem
35 - 65 35 - 75 35 - 65 35 - 65
Za pomocą drążka skrętnego, osobna regulacja dla prawej i lewej strony Za pomocą drążka skrętnego, osobna regulacja dla prawej i lewej strony Za pomocą drążka skrętnego, osobna regulacja dla prawej i lewej strony Za pomocą drążka skrętnego, osobna regulacja dla prawej i lewej strony Za pomocą drążka skrętnego, osobna regulacja dla prawej i lewej strony
Stalowe palce, regulowana osłona z 5 pozycjami ustawianymi dźwignią 2 poliuretanowe wały zgniatające Stalowe palce, regulowana osłona z 5 pozycjami ustawianymi dźwignią Stalowe palce, regulowana osłona z 5 pozycjami ustawianymi dźwignią 2 poliuretanowe wały zgniatające Stalowe palce, regulowana osłona z 5 pozycjami ustawianymi dźwignią
780 780 lub 1000 regulowana dźwignią 780 780 lub 1000 regulowana dźwignią
Przekładnia z zabezpieczeniem przeciw blokowaniu Przekładnia z zabezpieczeniem przeciw blokowaniu Przekładnia z zabezpieczeniem przeciw blokowaniu Przekładnia z zabezpieczeniem przeciw blokowaniu Przekładnia z zabezpieczeniem przeciw blokowaniu Przekładnia z zabezpieczeniem przeciw blokowaniu
0.90 / 2.30 0.90 / 2.30 0.90 / 2.30 1,10 / 2,70 1,10 / 2,70 1,10 / 2,70
Seryjnie Opcja Seryjnie Seryjnie Opcja Seryjnie
Przez zintegrowany niezależny obwód hydrauliczny Przez zintegrowany niezależny obwód hydrauliczny
Możliwość wyboru ułożenia 2 pokosów obok siebie lub nałożenia pokosu na wał ułożony w poprzednim przejeździe (lub pozostawionym przez kosiarkę frontalną, jeśli jest używana w zestawie) Możliwość wyboru ułożenia 2 pokosów obok siebie lub nałożenia pokosu na wał ułożony w poprzednim przejeździe (lub pozostawionym przez kosiarkę frontalną, jeśli jest używana w zestawie)
Skrzynka kontrolna umożliwiająca wybór sposobu układania pokosu (z/bez łączenia pokosów), prędkość przenośnika, kierunek układania - Automatyczne działanie: podnoszenie/opuszczanie przenośnika ze wskaźnikiem pozycji na dyszlu Skrzynka kontrolna umożliwiająca wybór sposobu układania pokosu (z/bez łączenia pokosów), prędkość przenośnika, kierunek układania - Automatyczne działanie: podnoszenie/opuszczanie przenośnika ze wskaźnikiem pozycji na dyszlu
Głowica GYRODINE
2-punktowe, ruchome połączenie kat. 2 i 3 na dolnych cięgnach
Głowica GYRODINE
2-punktowe, ruchome połączenie kat. 2 i 3 na dolnych cięgnach
Głowica GYRODINE
2-punktowe, ruchome połączenie kat. 2 i 3 na dolnych cięgnach
Głowica GYRODINE  
2-punktowe, ruchome połączenie kat. 2 i 3 na dolnych cięgnach
Głowica GYRODINE  
2-punktowe, ruchome połączenie kat. 2 i 3 na dolnych cięgnach
Głowica GYRODINE  
2-punktowe, ruchome połączenie kat. 2 i 3 na dolnych cięgnach
400/60x15.5 400/60x15.5 400/60x15.5 400 / 60 x 15.5 400 / 60 x 15.5 400 / 60 x 15.5
1000 1000 1000 1000 1000 1000
Wbudowane w przekładnię napędową Wbudowane w przekładnię napędową Wbudowane w przekładnię napędową Wbudowane w przekładnię napędową Wbudowane w przekładnię napędową Wbudowane w przekładnię napędową
55 55 60 62 62 67
75 75 82 84 84 91
1 zawór jednokierunkowy + 1 zawór dwukierunkowy 1 zawór jednokierunkowy + 1 zawór dwukierunkowy 1 zawór jednokierunkowy + 1 zawór dwukierunkowy 1 zawór jednokierunkowy + 1 zawór dwukierunkowy 1 zawór jednokierunkowy i 1 zawór dwukierunkowy 1 zawór jednokierunkowy i 1 zawór dwukierunkowy
Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie
Seryjnie
2390 2500 2890 2540 2615 3050

Media