Profil kosiarki ze zgniataczem pokosu FC 3161 TL

Dyszel montowany z boku: wszystko, czego potrzebujesz!

Kosiarki ze zgniataczem pokosu FC 1061 TL są dostępne w czterech szerokościach roboczych (od 2,67 m do 3,50 m). Zostały zaprojektowane do pracy z ciągnikami o mocy 75 KM. Małe zapotrzebowanie na moc i łatwe manewrowanie maszyną, dzięki głowicy GYRODINE.

Znajdź najbliższego dealera

Modele FC serii 1061 TL o szerokości roboczej z dyszlem montowanym z boku są dostępne w szerokościach roboczych od 2,67 do 3,50 m. Są to ekonomiczne maszyny, idealnie dostosowane do pracy na średniej wielkości polach, gdzie liczy się wysoka wydajność robocza. Manewrowanie na uwrociach jest szybsze i łatwiejsze. Głowica GYRODINE zapewnia większą elastyczność pracy i komfort obsługi, niezbędne w uzyskaniu wysokiej jakości paszy.
Wybierz zgniatacz odpowiedni dla rodzaju koszonych roślin:
DIGIDRY ze stalowymi palcami w wersji TLD skutecznie pracujący w różnych warunkach, szczególnie w przypadku koszenia długich roślin. Model FC 3161 TLV jest wyposażony w hydraulicznie sterowane blachy zapewniające układanie podwójnego pokosu o szerokości nieprzekraczającej 3 m.
Z gumowymi walcami zgniatającymi SQUAREFLEX w wersji TLR do delikatnych roślin.
Ze stalowymi walcami zgniatającymi DOUBLE CRIMP w wersji TLS.
FC 1061 TL w pracy

Korzyści dla użytkownika

Dyszel montowany z boku: wszystko, czego potrzebujesz

Zaczepiana kosiarka ze zgniataczem pokosu i bocznym dyszlem podczas manewrów na uwrociu.

Głowica GYRODINE: szybkie i łatwe manewrowanie

Ruchoma głowica GIRODYNE o wzmocnionej konstrukcji pozwala wykonać skręt pod kątem 90° przy utrzymaniu wałka przekaźnikowego WOM w linii prostej. Obsługa serwisowa zespołu jest minimalna i obejmuje tylko jeden punkt wymiany oleju. Kosiarka jest podczepiona do dolnych jarzm zaczepu ciągnika za sworzniami zabezpieczonymi przed obracaniem. System jest wyjątkowo niezawodny i zapewnia bezpieczne manewrowanie.

Pokosy dostosowane do maszyn zbierających

Kosiarki tej serii są przystosowane do pracy z dużą ilością materiału i pozwalają na układanie roślin w różny sposób:
 • Równe pokosy o regulowanej szerokości.
 • Równomierne rozrzucenie roślin na dużej szerokości seryjnie w modelu TLD i jako opcja w modelach TLR i TLS.
 • Łączenie dwóch pokosów w jeden o szerokości poniżej 3 m w modelu FC 3160 TLV (dostosowany do zbioru podbieraczem o szerokości 3 m).
Kosiarka ze zgniataczem pokosu FC 3161 TLR podczas pracy na użytku zielonym

Ochrona darni nawet podczas pracy z dużą prędkością

Zespół koszący jest zawieszony na drążkach skrętnych. Zapewniają dokładne kopiowanie nierówności terenu i równe koszenie, a nacisk na podłoże można regulować z każdej strony oddzielnie. Chroni to kosiarkę przed nadmiernym zużyciem, zapobiega uszkodzeniom darni i ogranicza zanieczyszczenia w paszy. Bardzo szerokie opony wywierają niewielki nacisk na podłoże podczas pracy oraz na uwrociach. Takie rozwiązanie chroni darń i zapobiega nadmiernemu ugniataniu gleby.
FC 1061 TL perfekcyjnie kopiuje nierówności terenu i zapobiega uszkodzeniom darni

Oszczędność czasu i pieniędzy

OPTIDISC ELITE belka tnąca z różnym rozstawem dysków

OPTIDISC: optymalne koszenie

Nowa belka tnąca OPTIDISC ELITE powstała we współpracy z rolnikami. Różny rozstaw dysków tnących, duże pokrycie obszarów cięcia noży i zmniejszony kąt natarcia belki tnącej OPTIDISC zapewni Ci jakość jakiej potrzebujesz. Potrójne zestawy kosiarek FC 1030 są wyposażone w belki tnące OPTIDISC ELITE i ich najnowsze ulepszenia, które gwarantują czyste cięcie w każdej sytuacji. Belka tnąca OPTIDISC ELITE posiada wyjątkowe rozwiązania:
 • W punkcie rozchodzenia się dysków odległość między nimi jest mniejsza, co zapewnia lepsze pokrycie obszarów cięcia noży. Rezultatem jest równe i czyste koszenie nawet rzadkiej i krótkiej trawy. (A)
 • W zbieżnych punktach dysków jest więcej przestrzeni. Dzięki temu jest więcej miejsca na przejście materiału, który jest szybko przenoszony do tyłu i kosiarka może pracować bez zakłóceń. (B)

Zakres nakładania się obszarów cięcia noży jest prawie dwukrotnie większy, co zapewnia lepszą jakość koszenia na podmokłym i lepkim gruncie (lub na łąkach z kretowinami), a także ciężkich, położonych roślin przy późnojesiennym pokosie.
Mniejszy kąt natarcia: zapobiega pofalowaniu ścierniska, które jest charakterystyczne dla niskiego koszenia. Stymuluje również równomierny i szybki odrost oraz ułatwia regulację kolejnych maszyn w łańcuchu zbioru paszy.
Specjalny kształt łożysk dysków oraz solidne mocowania noży, które w przypadku uderzenia w przeszkodę pewnie utrzymują nóż i pozwalają mu na obrót o 360°.
Na pagórkowatym terenie, w wilgotnych warunkach lub podczas koszenia lepkich roślin gleba może gromadzić się przed belką tnącą, ale nie w przypadku belki tnącej OPTIDISC ELITE! Jest wyposażona w specjalne płozy, które ślizgają się po powierzchni i chronią darń. Kolejna zaleta, która przekłada się na jakość paszy, szczególnie podczas koszenia w trudnych warunkach.

Maksymalna niezawodność i stabilność

Konstrukcja belki tnącej została tak przemyślana, aby mogła radzić sobie z przeszkodami. W przypadku gwałtownego uderzenia w przeszkodę, system zabezpieczenia PROTECTADRIVE ścina wałek napędowy dysku tuż nad łożyskiem, dzięki starannie wymierzonemu przewężeniu. Koła zębate są zabezpieczone. W czasie krótszym niż 15 minut można małym kosztem przywrócić kosiarkę do pracy!
Ułożyskowania dysków tnących są mocowane śrubami, które przechodzą przez górną i dolną część obudowy. Niebezpieczeństwo rozerwania obudowy w razie wstrząsu jest wykluczone.
Najwyższej klasy komponenty wzmacniają najważniejsze części belki tnącej:
 • Belka tnąca ze specjalnymi dwurzędowymi skośnymi łożyskami kulkowymi.
 • Koła zębate o dużej średnicy wykonane z kutej stali za pomocą wysoce precyzyjnych maszyn obróbczych, zazębione na 3 zębach.
 • Dyski z kutymi i poddanymi obróbce wzmocnieniami na powierzchni.
 • Płozy dysków z ulepszanej stali z opcją wyposażenia w osłony (mocowanie śrubowe).
W celu wydłużenia żywotności maszyny, pomiędzy belką tnącą a ramą wbudowane są gumowe amortyzatory. Podczas koszenia z dużą prędkością wstrząsy mają mniejszy wpływ na konstrukcję maszyny.
System zabezpieczenia PROTECTADRIVE

Minimalne wymagania konserwacyjne

Nie będziesz tracić czasu na konserwację.
Belka tnąca OPTIDISC firmy KUHN jest doskonałym przykładem rozwiązania, które powstało przy ścisłej współpracy między producentem a rolnikami Jest doskonale dostosowana do swoich zadań i pozwoli Ci zaoszczędzić czas:
 • Nasmarowana na cały okres użytkowania Belka tnąca nie wymaga konserwacji.
 • System szybkiego mocowania noży FAST-FIT: 100% bezpieczeństwa. Mocna sprężyna płytkowa zapewnia stały docisk elementu utrzymującego nóż w trosce o dodatkowe bezpieczeństwo. Wymiana noży zajmuje zaledwie kilka minut.
 • Obsługa serwisowa jest ograniczona do minimum i sprowadza się głównie do układu napędowego oraz kilku przegubów, które są konserwowane sporadycznie.
System szybkiego mocowania noży FAST-FIT

Idealne kondycjonowanie

Zgniatacz ze stalowymi palcami DIGIDRY

Wydajne, stalowe palce DIGIDRY do różnych warunków roboczych

Stalowe palce doskonale sprawdzają się przede wszystkim w ciężkich, długich i późno koszonych roślinach, ale także w przypadku zbioru roślin krótkich. Zgniatacz zapewnia płynne i szybkie przemieszczanie roślin przez kosiarkę, Zapotrzebowanie mocy dla tego typu zgniatacza jest utrzymywane na niskim poziomie, ponieważ pasza szybciej przechodzi przez maszynę i nie owija się wokół wirnika. Zanim pasza spadnie swobodnie na ziemię, jest podrzucana do góry, dzięki specjalnej pozycji palców i w rezultacie formowany jest jednorodny i przewiewny pokos Pasza, która szybko schnie jest bogatsza w energię i składniki odżywcze.
Stalowe palce nadają się również do zbioru lucerny. Intensywność zgniatania można wyregulować, co pozwala zachować liście na łodygach i tym samym zapewnić wysoką jakość odżywczą paszy.
Zmiana intensywności zgniatania:
 • Regulacja osłony zgniatacza.
 • Regulacja przeciwnoża.
 • Regulacja prędkości obrotowej wirnika.

Stalowe walce zgniatające DOUBLE CRIMP w modelach TLS

Zgniatacz pokosu ze stalowymi walcami DOUBLE CRIMP równomiernie pobiera rośliny, umożliwiając odprowadzenie wilgoci. Cały proces jest delikatny, co pozwala zachować wysoką wartość odżywczą paszy z udziałem roślin motylkowych, czy młodego żyta. Duża średnica walców (240 mm) zapewnia im wytrzymałość oraz poprawia przepływ paszy. Docisk można regulować w zakresie od 100 do 500 kg/m, co pozwala dostosować intensywność zgniatania do rodzaju paszy.
Stalowe walce zgniatające DOUBLE CRIMP

Poliuretanowe wały SQUAREFLEX do delikatnych roślin

Doświadczenia przeprowadzone przez francuski instytut agronomiczny Arvalis we współpracy z Izbą Rolniczą i stowarzyszeniem kółek rolniczych FD, podkreśliły krzywe schnięcia pokosu w przypadku różnych zgniataczy pokosu (palcowego oraz stalowych i gumowych walców zgniatających). Kosiarka z poliuretanowymi walcami zgniatającymi uzyskała najlepszy wynik, pozwalając osiągnąć zawartość suchej masy ponad 80% już następnego dnia wieczorem, podczas gdy inne metody dały taki wynik dopiero trzeciego dnia wieczorem.
Dzięki specjalnym żłobieniom na gumowych walcach, rośliny są ściskane regularnymi ruchami, niezależnie od kierunku ułożenia roślin. Docisk walców można szybko wyregulować za pomocą łatwo dostępnej śruby. Ponadto, walce można również na tyle rozszerzyć, aby umożliwić wydostanie się ciał obcych.
Oba walce są napędzane wyłącznie za pomocą kół zębatych (brak łańcuchów oraz pasów!) Są ze sobą fabrycznie zsynchronizowane na cały okres eksploatacji: dłuższa żywotność i brak potrzeby konserwacji. Oba walce obracają się się z prędkością 780 min-1, zapewniając optymalną pracę w każdych warunkach roboczych, zarówno z delikatnymi roślinami paszowymi, jak i życicą, sorgo lub młodym żytem.
Zgniatacz z gumowymi walcami SQUAREFLEX

FC 3161 TL podczas pracy

Specyfikacja

Dane techniczne
 
Szerokość robocza (m)
Szerokość transportowa (m)
Pozycja dyszla
Liczba dysków tnących z płozami ochronnymi z utwardzonej stali
Mocowanie noży
Moduły łożysk dysków tnących demontowane z góry belki tnącej
Zabezpieczenie przekładni zębatej
Regulacja wysokości koszenia
Zakres regulacji wysokości koszenia (mm)
Regulacja zawieszenia
System zgniatania pokosu
Prędkość obrotowa wirnika zgniatacza (min-1)
Napęd zgniatacza pokosu
Całkowita szerokość wału pokosu (min/maks.) ok. (m)
System szerokiego rozrzucania pokosu
Zaczep
Opony
Napęd WOM (min-1)
Wolne koło
Minimalne zapotrzebowanie na moc na WOM (kW)
Minimalne zapotrzebowanie na moc na WOM (KM)
Wymagane wyposażenie hydrauliczne ciągnika
Światła drogowe i oznakowanie ostrzegawcze z przodu i z tyłu
Masa, ok. (kg)
FC2861TLD KOSIARKA ZE ZG.540FC2861TLR KOSIARKA ZE ZG.540FC3161TLD KOSIARKA ZE ZG.1000FC3161TLR KOSIARKA ZE ZG.1000FC3561TLD KOSIARKA ZE ZG.1000FC3561TLR KOSIARKA ZE ZG.1000
2.672.673,103,103,503,50
2.552.553,003,003,503,50
Z boku maszynyZ boku maszynyZ boku maszynyZ boku maszynyZ boku maszynyZ boku maszyny
667788
System szybkiego montażu FAST-FITSystem szybkiego montażu FAST-FITSystem szybkiego montażu FAST-FITSystem szybkiego montażu FAST-FITSystem szybkiego montażu FAST-FITSystem szybkiego montażu FAST-FIT
SeryjnieSeryjnieSeryjnieSeryjnie z zabezpieczeniem PROTECTADRIVESeryjnieSeryjnie
System PROTECTADRIVESystem PROTECTADRIVESystem PROTECTADRIVESystem PROTECTADRIVESystem PROTECTADRIVESystem PROTECTADRIVE
Centralna, za pomocą cięgna z bezpośrednim wskaźnikiemCentralna, za pomocą cięgna z bezpośrednim wskaźnikiemCentralna, za pomocą cięgna z bezpośrednim wskaźnikiemCentralna, za pomocą cięgna z bezpośrednim wskaźnikiemCentralna, za pomocą cięgna z bezpośrednim wskaźnikiemCentralna, za pomocą cięgna z bezpośrednim wskaźnikiem
35 - 6535 - 6535 - 65
Za pomocą drążka skrętnego, osobna regulacja dla prawej i lewej stronyZa pomocą drążka skrętnego, osobna regulacja dla prawej i lewej stronyZa pomocą drążka skrętnego, osobna regulacja dla prawej i lewej stronyZa pomocą drążka skrętnego, osobna regulacja dla prawej i lewej stronyZa pomocą drążka skrętnego, osobna regulacja dla prawej i lewej strony
Stalowe palce, regulowana osłona z 5 pozycjami ustawianymi dźwignią2 poliuretanowe wały zgniatająceStalowe palce, regulowana osłona z 5 pozycjami ustawianymi dźwignią2 poliuretanowe wały zgniatająceStalowe palce, regulowana osłona z 5 pozycjami ustawianymi dźwignią2 poliuretanowe wały zgniatające
780780780
Przekładnia z zabezpieczeniem przeciw blokowaniuPrzekładnia z zabezpieczeniem przeciw blokowaniuPrzekładnia z zabezpieczeniem przeciw blokowaniuPrzekładnia z zabezpieczeniem przeciw blokowaniuPrzekładnia z zabezpieczeniem przeciw blokowaniu
0,90 / 1,900,90 / 2,000,90 / 2,301,10 / 2,701,10 / 2,701,10 / 2,70
SeryjnieOpcjaSeryjnieOpcjaSeryjnieOpcja
Głowica GYRODINE  
2-punktowe, ruchome połączenie kat. 2 i 3 na dolnych cięgnach
Głowica GYRODINE  
2-punktowe, ruchome połączenie kat. 2 i 3 na dolnych cięgnach
Głowica GYRODINE  
2-punktowe, ruchome połączenie kat. 2 i 3 na dolnych cięgnach
Głowica GYRODINE  
2-punktowe, ruchome połączenie kat. 2 i 3 na dolnych cięgnach
Głowica GYRODINE  
2-punktowe, ruchome połączenie kat. 2 i 3 na dolnych cięgnach
Głowica GYRODINE  
2-punktowe, ruchome połączenie kat. 2 i 3 na dolnych cięgnach
11.5 / 80-15.311.5 / 80-15.3380 / 55 X 17380 / 55 X 17380 / 55 X 17380 / 55 X 17
5405401000100010001000
Wbudowane w przekładnię napędowąWbudowane w przekładnię napędowąWbudowane w przekładnię napędowąWbudowane w boczną przekładnięWbudowane w przekładnię napędowąWbudowane w boczną przekładnię
484855556262
656575758484
1 zawór jednokierunkowy i 1 zawór dwukierunkowy1 zawór jednokierunkowy i 1 zawór dwukierunkowy1 zawór jednokierunkowy + 1 zawór dwukierunkowy1 zawór jednokierunkowy + 1 zawór dwukierunkowy1 zawór jednokierunkowy + 1 zawór dwukierunkowy1 zawór jednokierunkowy + 1 zawór dwukierunkowy
SeryjnieSeryjnieSeryjnieSeryjnieSeryjnieSeryjnie
198020902160226022802390

Media