Kultywator CULTIMER podczas pracy

Skuteczne zagłębianie zębów w twardej glebie

CULTIMER to idealny kultywator ścierniskowy do Twojego gospodarstwa. Te wszechstronne kultywatory ścierniskowe reprezentowane przez modele dostosowane do gospodarstw różnej wielkości, pozwalają na wykonanie trzech zabiegów w jednym przejeździe.

Znajdź najbliższego dealera

Gama kultywatorów CULTIMER jest podzielona na dwie kategorie:
- CULTIMER M wyposażony w 2 rzędy zębów
- CULTIMER L wyposażony w 3 rzędy zębów
Te kultywatory ścierniskowe mogą pracować z ciągnikami o różnej mocy (od 75 do 420 hp). Wygięte zęby kultywatorów CULTIMER są znane ze skutecznego zagłębiania się w podłożu i wydajnego mieszania resztek pożniwnych z glebą w każdych warunkach roboczych.
Dzięki dużemu wyborowi elementów roboczych (dłuta, lemiesze boczne, gęsiostopy), kultywatory ścierniskowe CULTIMER pozwalają na wykonywanie różnych zabiegów:
- uprawa ścierniska na głębokości od 3 do 7 cm i pobudzanie kiełkowania chwastów;
- mieszanie resztek pożniwnych z glebą na głębokości od 7 do 15 cm, mające na celu utrzymanie materii organicznej w wierzchniej warstwie gleby;
- głębokie rozluźnianie gleby na głębokości do 35 cm poprawiające infiltrację wody.
W celu przystosowania kultywatora CULTIMER do różnych zadań, do wyboru jest kilka wałów oraz różne opcje wyposażenia do wyrównywania gleby.
CULTIMER posiada proste i szybkie regulacje zapewniające użytkownikowi najwyższy komfort obsługi.
Kultywator CULTIMER podczas pracy

Korzyści dla użytkownika

Kultywatory ścierniskowe z wszechstronnymi zębami

CULTIMER L 5000 intensywnie mieszający resztki pożniwne z glebą

Możliwość dostosowania do każdych potrzeb

Wszechstronny kultywator CULTIMER zapewnia wysoką jakość uprawy ścierniska, dzięki wykonywaniu trzech zabiegów w jednym przejeździe:
          - Zęby podcinają ściernisko, rozluźniają glebę i mieszają resztki pożniwne z podłożem.  Wygięty kształt zębów i skręcone listwy odkładające zapewniają jednorodne wymieszanie słomy z glebą. Resztki pożniwne są równomiernie rozprowadzane na całym obszarze roboczym, co sprzyja ich lepszemu rozkładowi.
Duży prześwit pod ramą, pomiędzy zębami oraz pomiędzy rzędami zębów ogranicza ryzyko zapychania maszyny, nawet w warunkach dużej ilości resztek pożniwnych.
          - Elementy wyrównujące zapewniają dobre rozprowadzenie słomy i zniwelowanie powierzchni gleby przed wałem. Talerze wyrównujące utrzymują wysoką jakość pracy nawet w obecności kamieni lub przy dużej ilości resztek pożniwnych. Kultywatory CULTIMER M serii 100, L100 i L100R mogą być wyposażone w listwy wyrównujące. Jest to doskonała ekonomiczna alternatywa do uprawy ścierniska na glebach lekkich i średnich.
- Wały zapewniają skuteczne zagęszczenie podłoża w celu zatrzymania wilgoci i poprawy kontaktu nasion z glebą, co sprzyja dobremu kiełkowaniu. Firma KUHN oferuje pełną gamę wałów, od lekkich po ciężkie, które w zależności od wymaganego stopnia zagęszczenia, pozwalają jak najlepiej dostosować się do warunków roboczych.

Wyjątkowa jakość pracy


Sposób rozmieszczenia oraz wygięty kształt zębów zapewnia kultywatorowi CULTIMER bezkonkurencyjną jakość penetracji gleby. Zapotrzebowanie na moc jest mniejsze niż w przypadku prostych zębów, a jakość mieszania gleby jest optymalna.
Dodatkowo, dzięki skręconym listwom odkładającym, CULTIMER zapewnia doskonałe rozprowadzenie rozdrobnionej gleby, słomy i brył. Jednorodne wymieszanie resztek pożniwnych z glebą pozwala przyśpieszyć rozkład słomy.
Jakość pracy jest bardzo dobra w każdych warunkach roboczych, dzięki prześwitowi pod ramą 85 cm. Ponadto, rozstaw oraz sposób rozmieszczenia zębów zapobiega zapychaniu się maszyny, co pozwala uzyskać wysoką jakość pracy w obecności resztek pożniwnych, nawet przy dużej prędkości jazdy.
CULTIMER L 300, podobnie jak pozostałe modele w tej gamie maszyn zapewniają jednorodne wymieszanie resztek pożniwnych z glebą.

Gwarantowane przytrzymanie gleby

Kluczowym elementem kultywatora CULTIMER są zęby; zachowują stabilną pozycję niezależnie od warunków roboczych, nawet w twardej glebie. Mechaniczne zabezpieczenie Non-Stop z podwójną sprężyną utrzymuje ząb w glebie do momentu przekroczenia nacisku 600 kg na dłuto: wyposażenie nie jest polecane na bardzo twarde gleby. Prześwit w pionie wynoszący 30 cm pozwala na wydajną uprawę ścierniska nawet na zakamienionej glebie. Koszty serwisowe są mniejsze, a wydajność robocza wzrasta. Mechaniczne zabezpieczenie Non-Stop zapewnia komfortową pracę, ponieważ nie wymaga wymiany żadnych części.
Kultywatory CULTIMER serii M i L100/100R mogą być wyposażone w zęby ze śrubowym zabezpieczeniem T. Zabezpieczenie śrubowe T to tańsza alternatywa na gleby bez kamieni.
Nacisk na dłuto wynosi 3000 kg, co zapobiega przed zbyt częstym wyzwalaniem zabezpieczenia. Ponadto, śruba jest zrywana w kierunku pracy, co eliminuje efekt ścinania.
Zęby kultywatora ścierniskowego CULTIMER: z zabezpieczeniem NSM i T

Optymalny komfort użytkownika

Prosta regulacja głębokości roboczej w kultywatorach CULTIMER

Prosta regulacja

Zaletą wszystkich kultywatorów CULTIMER jest szybka i prosta regulacja ustawień roboczych, dzięki której użytkownik zyskuje większą wydajność i komfort pracy. Głębokość robocza jest regulowana mechanicznie za pomocą elementów dystansowych. Dla większego komfortu obsługi, jako opcja dostępna jest płynna regulacja hydrauliczna.
Narzędzia wyrównujące są wyposażone w centralną regulację za pomocą korby. Skrajne elementy są regulowane bocznie, co zwiększa precyzję ustawień roboczych.
Talerze lub zęby wyrównujące są podczepione do wału. Dzięki temu, w przypadku zmiany głębokości roboczej maszyny nie ma potrzeby regulowania narzędzia wyrównującego glebę.

Mniejsze wymagania konserwacyjne zapewniają większą opłacalność

Przy zakupie kultywatora ścierniskowego należy uwzględnić czas i koszty konserwacji tej maszyny. CULTIMER został tak zaprojektowany, aby zminimalizować koszty eksploatacyjne i serwisowe, zapewniając opłacalność inwestycji.
Maszynowo spawana konstrukcja i zastosowane materiały zapewniają ramie nośnej kultywatora CULTIMER ogromną wytrzymałość. Niezależnie od tego, czy wybierzesz zęby z zabezpieczeniem śrubowym, czy mechaniczne NSM, zapewnisz sobie wysoką niezawodność i niskie koszty serwisowe.
Zęby z zabezpieczeniem NSM (mechanicznym non-stop) są bezobsługowe i nie wymagają smarowania.
Wymiana śruby w zabezpieczeniu T jest szybka, co pozwala ograniczyć przestoje.
CULTIMER L 5000 w ustawieniu do głębokiej uprawy ścierniska

Przede wszystkim komfort pracy

CULTIMER L 1000 może być zaczepiony na do dolnych ramionach podnośnika, co ułatwia manewrowanie maszyną na uwrociach i zwiększa wydajność roboczą.
Przedłużenie dyszla zapewnia kąt skrętu 110°, niezależnie od używanego ciągnika. Dla użytkowników oczekujących perfekcyjnie wykonanej pracy, istnieje możliwość ustawienia dyszla w pozycji pływającej i wyposażenia kultywatora CULTIMER w przednie koła podporowe, które zapewniają idealne kopiowanie nierówności terenu. To drugie wyposażenie jest dostępne z regulacją hydrauliczną, zwiększającą komfort obsługi. Opcje te są niezbędne dla profesjonalistów poszukujących ponadprzeciętnej jakości pracy.
CULTIMER L podczepiony do dolnych ramion podnośnika ułatwia wykonywanie manewrów

Wyposażenie zapewniające udaną uprawę ścierniska

Dłuta 80 mm z lemieszami bocznymi z węglików pozwalają w pełni wykorzystać potencjał kultywatora CULTIMER.

Części robocze dostosowane do Twoich oczekiwań

Wybór odpowiedniej części roboczej jest kluczowy w osiągnięciu optymalnych rezultatów pracy. Do płytkiej uprawy przeznaczone są gęsiostopy o szerokości 350 mm, które zapewniają równomierne podcięcie całej powierzchni roboczej. Są również idealne do uprawy przedsiewnej.
Do głębszej uprawy ścierniska na 7 do 15 cm, przeznaczone są dłuta o szerokości 80 mm wyposażone w boczne lemiesze o szerokości 350 mm (480 mm dla serii CULTIMER M). Lemiesze boczne zapewniają intensywne mieszanie gleby z resztkami pożniwnymi.
W celu głębokiego rozluźnienia gleby i wprowadzenia dużej ilości resztek pożniwnych, zalecana jest praca samymi dłutami 80 mm na głębokości do 35 cm. Żywotność dłut 80 mm jest o 20% dłuższa w porównaniu z zamiennikami. Są one dostępne również z odwracalną płytką węglikową, która zapewnia ośmiokrotnie większą odporność na zużycie w porównaniu ze standardowym dłutem.
Do głębokiego spulchnienia gleby dostępne są również dłuta o szerokości 50 mm, które pozwalają ograniczyć zapotrzebowanie na moc, jednocześnie zapobiegając nadmiernemu podnoszeniu gleby.

Dobrze wyrównana gleba

Wyrównanie i rozciągnięcie słomy musi być pod całkowitą kontrolą, aby zapewnić szybki rozkład materii organicznej. Jakość zagęszczenia podłoża zależy od wyrównania gleby przed wałem.
Talerze wyrównujące zamontowane na elastomerach umożliwiają pracę przy dużej ilości kamieni i resztek pożniwnych. W przypadku pracy na glebach bez kamieni, zabezpieczenie talerzy nie jest potrzebne.
Listwy wyrównujące są dostępne w modelach CULTIMER M 100 i CULTIMER L 100 / 100R. Idealnie sprawdzają się w pracy na lekkich i średnich glebach i są dobrą alternatywą dla talerzy.
Centralna regulacja za pomocą korby nie wymaga stosowania narzędzi i zapewnia wysoki komfort i precyzję obsługi.
CULTIMER L 400R wyposażony w talerze wyrównujące

Pełna gama wałów

Jakość zagęszczenia gleby ma kluczowe znaczenie dla udanej uprawy ścierniska Firma KUHN oferuje kompletna gamę wałów zapewniających wydajne zagęszczenie gleby W zależności od rodzaju gleby, znajdziesz odpowiedni wał do swoich potrzeb:
- Wał rurowy: lekki, ekonomiczny wał, który gwarantuje maszynie stabilność na lżejszych i średnich glebach (dostępny tylko w modelach zaczepianych)
- Wał T-Ring: idealny na gleby gliniaste, jest lekki, ale jednocześnie działa agresywnie na bryły i słomę. Pozwala zachować strukturę gruzełkowatą gleby.
- Wał T-Liner: posiada tak samo agresywnie działający profil, co wał T-Ring. Lekki, wszechstronny i wytrzymały, dostosowany do pracy w wilgotnych warunkach i na kamienistej glebie.
- Wał V-Liner: zapewnia dobre kruszenie i wyrównanie każdej gleby. Zalecany na gleby kamieniste.
- Wał Packliner: idealny na gleby ciężkie, ogumiony wał gwarantujący maksymalną powierzchnię zagęszczenia gleby.
- Wał HD-Liner 600: ciężki wał wyposażony w pierścienie w kształcie litery „V”, zapewnia mocne zagęszczenie wgłąb gleby na całej szerokości roboczej.
CULTIMER L 4000 wyposażony w wał HD-Liner o dużej wydajności zagęszczania gleby.

CULTIMER L 5000 w ustawieniu do głębokiej uprawy ścierniska

Specyfikacja

Dane techniczne
 
Minimalne zapotrzebowanie na moc (kW/KM)
Maksymalna dopuszczalna moc ciągnika (kW/KM)
Szerokość robocza (m)
Szerokość transportowa (m)
Liczba zębów
Liczba talerzy wyrównujących
Głębokość robocza(cm)
Zaczep
Poids (kg) env (sécurité T avec rouleau T-liner)
Poids (kg) env (sécurité NSM avec rouleau T-liner)
Prześwit pod ramą (cm)
Szerokość dłuta bez lemieszy bocznych (cm)
CULTIMER M 300 CULTIMER L 300 CULTIMER L 350 CULTIMER L 400R CULTIMER L 500 R CULTIMER L 4000 CULTIMER L 5000 CULTIMER L 6000
55/75 88/120 103/140 118/160 147/200 118/160 147/200 177/240
99/135 132/180 155/210 177/240 221/300 200/280 260/350 313/420
3 3 3,5 4 5 4 5 5,85
3 3 3,5 2,82 2,82 2,82 2,82 2,82
7 10 12 13 16 13 16 19
8 8 9 10 12 10 12 14
Od 5 do 35 Od 5 do 35 Od 5 do 35 Od 5 do 35 Od 5 do 35 Od 5 do 35 Od 5 do 35 Od 5 do 35
Kat. 2 3-punktowy kat. 2 i 3 3-punktowy kat. 2 i 3 3-punktowy kat. 3 i 4N 3-punktowy kat. 3 i 4N
1378
1609
85 85 85 85
80 80 80 80

Media

Model kultywatora CULTIMER