Widok szczegółowy sekcji wysiewającej KOSMA

Świat lekkości

KOSMA to idealne rozwiązanie dla klientów pragnących wysiewać z prędkością od 4 do 8 km/h na przygotowanej glebie

Znajdź najbliższego dealera

Model KOSMA uzupełnia gamę siewników pojedynczych KUHN, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dotyczącym stosowania lekkiego ciągnika i oferując możliwość siewu na glebie przygotowanej w sposób konwencjonalny lub uproszczony, z prędkością wysiewu od 4 do 8 km/h. W ramach gamy asortymentowej firmy ta nowa sekcja wysiewająca sytuuje się pomiędzy modelami PLANTER 3 i MAXIMA 3.Model KOSMA stanowi właściwy kompromis między ciężarem a wydajnością roboczą dla odpowiednio przygotowanych gleb w celu ograniczenia zagęszczenia gleby i zmniejszenia zużycia paliwa. Ponieważ precyzja siewu ma dla firmy KUHN fundamentalne znaczenie, w modelu KOSMA zastosowany został rozdzielacz MAXIMA 3, znany i ceniony przez tysiące rolników ze względu na wysoką precyzję i wszechstronność rodzajów nasion.Firma KUHN dostosowuje się do Twoich potrzeb pod względem liczby sekcji i ograniczeń dotyczących jazdy drogowej, oferując szeroki wybór ram dla rolników zajmujących się różnymi rodzajami upraw, a także zbiorowych i spółdzielczych gospodarstw rolnych oraz prowadzących uprawy zbóż i buraków.Możesz także skorzystać z najnowszych technologii rolnictwa precyzyjnego, aby poprawić komfort pracy i zwiększyć plony.
Siewnik precyzyjny KOSMA w działaniu

Korzyści dla użytkownika

Lekka i wydajna sekcja wysiewająca

Siewniki precyzyjne KOSMA, lekkie i kompaktowe, mogą być podłączane do małych ciągników

Zmniejszone zapotrzebowanie mocy

Zmniejszone zapotrzebowanie mocy umożliwiło opracowanie lżejszej sekcji (95 kg), co oznacza zmniejszenie o 25 kg w porównaniu z MAXIMA 3.
Specjalnie zaprojektowane podwozie modelu KOSMA zapewnia uzyskanie korzyści poprzez zwiększenie udźwigu o 20 do 30% (w porównaniu z podwoziem MAXIMA 3 z równoważnym wyposażeniem) dzięki przybliżeniu środka ciężkości do ciągnika.
Zastosowanie mniejszych, 4-cylindrowych ciągników z niewielkim obciążeniem ogranicza zagęszczanie gleby podczas siewu, a ponadto zapewnia oszczędność paliwa i równomierne wschodzenie.

Lekkie, ale solidne

Firma KUHN stawia jakość swoich maszyn na pierwszym miejscu wśród swoich priorytetów dla rolników. Model KOSMA nie stanowi wyjątku od tej reguły. Ta lżejsza sekcja nie wpływa w żaden sposób na niezawodność i umożliwia wykonywanie siewu z pełnym spokojem. Materiały wysokiej jakości i zoptymalizowana konstrukcja to kluczowe elementy zapewniające solidność siewników precyzyjnych KOSMA. Zwrot z inwestycji jest zapewniony dzięki długiej żywotności siewnika oraz ograniczonej konieczności konserwacji przez cały okres użytkowania.
Żeliwny równoległobok gwarantuje niezawodność siewnika precyzyjnego KOSMA

Gwarantowana stabilność

Stabilność sekcji wysiewającej jest niezbędna dla zapewnienia najlepszej precyzji siewu. Sekcja KOSMA jest wyposażona w skuteczny system kontroli głębokości, który umożliwia dodanie dodatkowych 12,5 lub 25 kg dla doskonałego utrzymywania w glebie. Siewniki jednoziarniste KOSMA zapewniają dobrą adaptację do warunków siewu przy maksymalnym nacisku na podłoże wynoszącym 120 kg.
Podobnie jak w modelu MAXIMA 3, system kontroli głębokości KOSMA jest prosty i nie wymaga narzędzi. Został on zaprojektowany bez części zużywających się, co ogranicza konserwację siewnika KOSMA.
Nacisk na podłoże wynoszący 120 kg zapewnia, że sekcja wysiewająca KOSMA jest doskonale utrzymywana w ziemi.

Precyzja siewu spełniająca Twoje oczekiwania

Doskonała renoma precyzji wysiewu modeli MAXIMA 3 i KOSMA jest wynikiem optymalnego doboru nasion

Najwyższa precyzja

Firma KUHN oferuje najwyższą precyzję siewu w swojej klasie dzięki systemowi dystrybucji docenionemu przez wielu użytkowników modelu MAXIMA 3 i zatwierdzonemu w ramach testu TOP AGRAR 2017. Taka wydajność została zapewniona przez tarczę selektora nasion o bardzo dużej średnicy (262 mm), która zapewnia doskonałe prowadzenie selekcji. Podobnie jak model MAXIMA 3, KOSMA umożliwia wysiew wszystkich rodzajów nasion, wystarczy jedynie zmienić tarczę. Selektor nasion dodatkowo poprawia precyzję.

Firma KUHN oferuje do wyboru mechaniczny lub elektryczny element dystrybucyjny.
Prosty i wytrzymały napęd mechaniczny jest wyposażony w łańcuch pojedynczy. Zapewnia bardzo dobre przenoszenie, umożliwiające w szczególności zapewnienie odpowiedniego rozstawu sadzonek buraków, wynoszącego 45–50 cm. Napęd elektryczny z systemem 48 V gwarantuje ciągłe i płynne obroty, co zapewnia wysoką precyzję siewu. Nowa sekcja KOSMA z napędem elektrycznym ma wiele zalet:
 • Regulacja populacji sadzonek z kabiny
 • Modulacja dawki podczas siewu
 • Wytyczanie rzędów za pomocą GPS lub ręcznie
Precyzja siewu wymaga jedynie drobnych i łatwo powtarzalnych regulacji każdego elementu siewnika jednoziarnistego KOSMA. Nacisk na glebę, regulacja wysokości roboczej zgarniacza do usuwania pozostałości lub montaż koła dociskowego są możliwe bez użycia narzędzi i łatwo odtwarzalne w każdym rzędzie siewnika KOSMA. Zarządzanie głębokością jest regulowane w krokach co 0,5 cm, w zakresie głębokości od 1 do 9 cm. Kontrola głębokości odbywa się za pomocą niezależnych kół podporowych wyposażonych w zintegrowane zgarniacze sprężynowe.
Siewniki KOSMA zapewniają doskonałą kontrolę rozstawu nasion oraz regularność głębokości siewu.

Technologia ISOBUS – najwyższy komfort i wydajność

Aby zwiększyć rentowność upraw, siewniki KOSMA są wyposażone w technologię ISOBUS:
 • automatyczne wytyczanie rzędów przez GPS, aby uniknąć krzyżowania się wierzchołków
 • lepsze plony (średni wzrost o 3% przy modulacji dawki wysiewu*)
 • redukcja kosztów nasion
Aby zaoszczędzić czas i zapewnić komfort podczas siewu, technologia ISOBUS upraszcza obsługę siewnika KOSMA.
Terminal ISOBUS CCI 1200 poprawia komfort użytkowania siewnika KOSMA:, zapewniając lepszą widoczność i większą elastyczność. Duży wyświetlacz dotykowy umożliwia jednoczesne wyświetlanie i przeglądanie wielu informacji istotnych dla kierowcy. Dzięki wykorzystaniu terminala ISOBUS CCI1200 masz możliwość przeglądania dwóch różnych interfejsów na tym samym ekranie.

(*zgodnie z mapowaniem modulacji dawki i zgodnie z potencjałem dostępnym w zależności od zmienności gleby)
Technologia ISOBUS zapewnia oszczędność czasu i uproszczenie obsługi siewników jednoziarnistych KOSMA

Wyposażenie odpowiednie dla wszystkich potrzeb

Czy chcesz uzyskać szybkie i równomierne kiełkowanie swoich upraw? Siewniki jednoziarniste KOSMA mogą być wykorzystywane z 3 rodzajami wyposażenia, aby zapewnić najlepszą jakość siewu w zależności od warunków pracy:
 • Czyszczenie linii wysiewu z wyposażeniem przednim: zgarniacz do rozdrabniania grud i pozostałości pożniwnych.
 • Lepszy kontakt gleba-nasiona dzięki zastosowaniu pośredniego koła dociskowego.
 • Zamknięcie bruzdy i dodatkowe zagęszczenie gleby wokół nasion dzięki zastosowaniu kół V.
Sekcja dotycząca wyposażenia i opcji zawiera szczegółowe informacje o charakterystyce każdego wyposażenia.
Kiełkowanie plonów jest lepsze dzięki zastosowaniu środkowego koła ze stali nierdzewnej, które zapewnia dobry kontakt gleba-nasiona

Siewnik zwiększający Twoją rentowność

Zwiększona precyzja i kontrolowane inwestycje to kluczowe aspekty siewników KOSMA

Najlepsza relacja jakości do ceny

Siewniki precyzyjne KOSMA są lżejsze niż siewniki serii MAXIMA 3. Zmniejszenie wagi w połączeniu z przemyślaną konstrukcją umożliwiło obniżenie ceny siewnika. Pomimo tego maszyny KOSMA nie są mniej wydajne i zapewniają taką samą precyzję siewu w dobrze przygotowanych warunkach glebowych, jak produkty gamy MAXIMA 3. Seria KOSMA gwarantuje doskonały stosunek jakości do ceny dzięki zastosowaniu lekkich ram i niewielkiej ilości cięgien w połączeniu z dobrym przepływem pracy.

KOSMA M, TS i TD: proste, solidne ramy

Dla rolników zajmujących się różnymi rodzajami upraw dostępne są 2 opcje:

KOSMA M: stabilny i sztywny siewnik do siewu kukurydzy i słonecznika
 • Jednobelkowe podwozie modelu KOSMA M wyróżnia się niewielką masą (-200 kg w porównaniu z modelem MAXIMA 3 M) i kompaktowym sprzęgiem. Model ten generuje jedynie niewielki zwis, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla zastosowania kombinowanego. Model KOSMA M ogranicza ugniatanie gleby lekkiej lub bardzo luźnej. Jest on dostarczany z dystrybutorami nawozu 2 x 260 l lub 1 x 950 l.


KOSMA TS: rama odpowiednia dla siewu kombinowanego
 • Proste siewniki teleskopowe KOSMA oferują możliwość siewu z użyciem brony obrotowej i zapewniają wysoką jakość siewu przy wysokich plonach.
 • Prosta i solidna rama z 6 rzędami, która może pomieścić zbiornik na nawóz o pojemności 950 litrów.
 • Ograniczony ciężar (1180 kg) z kompaktowym zaczepem w celu ograniczenia zwisu.
 • Napęd mechaniczny lub elektryczny na potrzeby rolnictwa precyzyjnego.

Czy chcesz korzystać z najlepszej wydajności siewu bez niepotrzebnych przestojów podczas siewu w gospodarstwach zbiorowych i spółdzielczych? Podwójnie teleskopowy siewnik precyzyjny KOSMA jest zgodny z europejskimi przepisami dzięki szerokości transportowej wynoszącej 3 metry i przełączaniu do pozycji roboczej za pomocą prostego sterowania hydraulicznego z kabiny.
Dzięki ograniczonej masie 1290 kg, mniejszej o 18% niż w przypadku modelu MAXIMA 3 TD, KOSMA TD umożliwia użycie mniejszego ciągnika do siewu wiosennego. Ta bardziej kompaktowa maszyna zapewnia redukcję momentu obrotowego i zapotrzebowania na moc. Podwójna rama teleskopowa może pomieścić zbiornik nawozu o pojemności 950 litrów, w połączeniu z tarczowymi aplikatorami glebowymi typu non-stop.
Siewnik precyzyjny KOSMA TS jest prosty i wytrzymały przy niewielkiej masie.

KOSMA R, lekki siewnik składany

KOSMA R to lekka, składana maszyna zawieszana, która ogranicza zagęszczenie i umożliwia wysokiej jakości siew przy użyciu ciągników o mocy 140 KM. Lżejszy o 300 kg od modelu MAXIMA 3 R siewnik KOSMA R ogranicza zagęszczanie gleby i zużycie paliwa. Ta nowa składana rama o kontrolowanym ciężarze doskonale nadaje się do buraków cukrowych, a także do upraw takich warzyw, jak cykoria lub rzepak.

Wersja elektryczna zapewnia prostą możliwość zmiany siewnika z 8 na 12 rzędów i pozwala na kontrolowanie kosztów produkcji dzięki wykorzystaniu pojedynczej maszyny do wysiewu w rozstawie 45 cm i 75 cm. Pojedyncza inwestycja zapewniająca optymalne wykorzystanie sprzętu. Transformacja siewnika może zostać przeprowadzona spokojnie podczas jedynie półdniowej pracy w warsztacie, dzięki czemu nie ma konieczności transportu niepotrzebnych rzędów sadzonek w konfiguracji 8-rzędowej. Zaletą układu elektrycznego jest brak konieczności demontowania fizycznej przekładni.

Aby zapewnić korzyści wynikające z optymalnej jakości siewu dla uzyskania coraz wyższych plonów, firma KUHN oferuje opcje dostosowane do potrzeb sadzonek buraków (koła ze stali nierdzewnej, zgarniacze do rozdrabniania grud i pozostałości pożniwnych itp.), z szybkimi i bardzo precyzyjnymi ustawieniami.
Dzięki składanej i lekkiej ramie model KOSMA R doskonale nadaje się do siewu buraków i rzepaku.

Zwiększona precyzja i kontrolowane inwestycje to kluczowe aspekty siewników KOSMA

Media