Kultywatory do uprawy pasowej

Technologia uprawy pasowej niesie za sobą dużo korzyści w uprawie. Pozwala na oszczędność czasu oraz kosztów. Dzięki specjalnie wyprofilowanym narzędziom, gleba jest jedynie spulchniania w strefie wzrostu roślin - nie występuje mieszanie poszczególnych warstw gleby, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko erozji gleby. Maszyny do uprawy pasowej marki KUHN wyznaczają nowe standardy w pasowej uprawie gleby.

STRIGER 100

STRIGER 100 wyposażony w 4 do 12 rzędów jest wzorcem dla maszyn do uprawy pasowej. Jego zadaniem jest przygotowanie
przyszłego rzędu wysiewu dla gatunków sianych punktowo.

Na czym polega uprawa pasowa?

Metoda ta polega na uprawie wyłącznie  przyszłego rzędu wysiewu, z pozostawieniem  resztek roślinnych na nienaruszonych  międzyrzędziach. Rzędy wysiewu tworzone są przy użyciu maszyn do uprawy pasowej, takich jak kultywator KUHN STRIGER. Ta metoda uprawy uproszczonej umożliwia wprowadzenie nawozu w tym samym przejeździe, aby ograniczyć pracę maszyn i koszty paliwa. Uprawa pasowa pomaga ogrzać warstwę siewną i zapewnia niezbędne spulchnienie dla dobrego rozwoju korzeni.

Maszyna do uprawy pasowej może być stosowana w uprawie kukurydzy, słonecznika, rzepaku, soi i buraków cukrowych na większości rodzajów gleb. Doskonale nadaje się do upraw wysiewanych punktowo. Kultywator KUHN STRIGER został wyposażony w znajdujące się z przodu talerze i redlice, a także zęby, które umożliwiają wprowadzenie do gleby nawozu granulowanego, płynnego lub organicznego.

Jak działa maszyna do uprawy pasowej (strip-till)?

Sekcja robocza jest sercem kultywatora STRIGER. Obejmuje ona:

  • Krój talerzowy
  • Oczyszczacz bruzdy
  • Ząb lub podwójny talerz doprawiający do przygotowania łoża siewnego
  • Boczne talerze ograniczające
  • Koła dogniatające
Beznarzędziowa zmiana ustawień w kultywatorze STRIGER 100 zapewnia komfort i precyzję obsługi.

Krój talerzowy w kultywatorze KUHN STRIGER może być gładki lub falisty w zależności od rodzaju gleby. Przecina on resztki roślinne w rzędzie wysiewu i przygotowuje drogę dla zęba. Gładki talerz zapewnia czystsze cięcie, podczas gdy talerz falisty doskonale spulchnia wierzchnią warstwę gleby. Resztki roślinne są usuwane, zanim ząb spulchni glebę na głębokości od 7 do 30 cm.

Następnie, uzyskany pas gleby lub bruzda są przygotowywane do wysiewu nawozów lub aplikacji gnojowicy. STRIGER może być wyposażony w funkcję nawożenia nawozami stałymi lub płynnymi, a także w aplikator gnojowicy.

Talerze ograniczające po obu stronach zębów zapobiegają wyrzucaniu gleby na boki i kontrolują szerokość pasa. Tylne koło dogniatające zagęszcza łoże siewne, aby pomóc w zatrzymaniu wilgoci i poprawić kontakt nasion z glebą.

Zalety uprawy pasowej (strip till)

System ten to rozwiązanie pośrednie między uprawą konwencjonalną a uprawą zerową. Oferuje korzyści agronomiczne i może obniżyć koszty eksploatacji maszyn. W czasach, gdy ceny nawozów są bardzo wysokie, uprawa pasowa przynosi lepsze efekty, ponieważ pozwala umieścić nawóz tylko tam, gdzie jest on potrzebny. Przekłada się na ograniczenie nawozów mineralnych oraz innych stosowanych środków. 

STRIGER 100 łączy wszystkie zalety siewu bezpośredniego i konwencjonalnego

Ponieważ uprawiana jest tylko ta część pola, na której będą znajdować się nowe uprawy, międzyrzędzia pozostają w dużej mierze nienaruszone. Poprawia to strukturę gleby, ułatwiając poruszanie się maszyn po terenie, a także korzystnie wpływa na jej kondycję. Ten rodzaj zabiegów agrotechnicznych przyczynia się do ochrony gleby przed erozją. Warto pamiętać, że lepsze efekty uzyskuje się z wykorzystaniem technologii oraz specjalistycznych maszyn. 

Myśląc o udanej uprawie pasowej musimy brać pod uwagę kilka parametrów.

Stosując technologię strip- till z kultywatorem KUHN STRIGER można zatrzymać więcej wilgoci w glebie oraz szybciej ją ogrzać, co sprzyja kiełkowaniu i wzrostowi roślin. Aby przygotować rzędy i zastosować nawóz, potrzebny jest tylko jeden przejazd. STRIGER rozdziela glebę i aplikuje nawóz granulowany, płynny lub organiczny, dlatego wystarczy jeden dodatkowy przejazd siewnikiem, takim jak siewnik punktowy KUHN MAXIMA 3. Dzięki miejscowemu stosowaniu nawozów, operator może zmniejszyć dawkę wysiewu, co pozwala zaoszczędzić czas i obniżyć koszty. Obszary między pasami zatrzymują materię organiczną, ograniczając wzrost chwastów. Pozostawienie tego obszaru bez uprawy pozwala również zaoszczędzić czas i paliwo oraz poprawić ogólną strukturę gleby.

Type de travail réalisé par le STRIGER 100 KUHN

Kto wynalazł technologię uprawy pasowej?

Jak wiele innowacji, ta technologia rolnicza została opracowana przypadkowo w USA, w latach 70-tych. Rolnik wysiał nawóz co 75 cm za pomocą redlic. Po wykonaniu siewu pod kątem 30° stwierdził, że kukurydza była lepsza tam, gdzie zastosował nawóz. W następnym roku użył redlic i zastosował nawóz w tym samym rzędzie co siewnik – i tak narodziła się ta uprawa roli.

Jak uprawa roli pasowa sprawdza się w porównaniu z innymi metodami?

Strip-till to ekonomiczne wykorzystanie maszyn, które przygotowując glebę i aplikując nawóz w jednym przejeździe, tworzą pasy gotowe do wysiewu. W porównaniu z konwencjonalnymi systemami wykorzystującymi pług i bronę wirnikową, technologia ta pozwala ograniczyć liczbę przejazdów ciągnika po polu, co przekłada się na redukcję zużycia paliwa, oszczędność czasu oraz zmniejszenie zagęszczenia gleby.

Uprawa pasowa pozwala uzyskać ogrzany pas wysiewu, poprawiając kiełkowanie nasion. Pozwala również zatrzymać wilgoć, ponieważ gleba przemieszcza się w mniejszym stopniu. Dzięki temu materia organiczna pozostaje na powierzchni i ogranicza wzrost chwastów w międzyrzędziach. 

Uprawa pasowa w porównaniu z uprawą zerową

Wybierając strip till zamiast uprawy zerowej, gleba zyskuje na minimalnej ingerencji ze strony maszyn oraz na tworzeniu pasów, które szybciej się nagrzewają, pomagając roślinom w prawidłowym rozwoju. Pozwala to na stworzenie głębszego systemu korzeniowego, który wzmacnia rośliny. Istnieje również szansa na zwiększenie plonów – w przeciwieństwie do uprawy zerowej ponieważ uprawa pasowa daje możliwość dokładniejszego wysiewu zarówno nasion, jak i nawozu.

ESPRO 6000 RC
Uprawa pasowa w porównaniu z uprawą konwencjonalną

Te dwie metody uprawy różnią się od siebie tym, że uprawa pasowa w minimalnym stopniu narusza powierzchnię gleby, głównie w celu zatrzymania wilgoci i ochrony struktury gleby. Z drugiej strony, uprawa konwencjonalna obejmuje pełne przygotowanie gleby, w tym orkę, bronowanie i inne formy odwracania gleby.

Les pointes socs pour charrue vari master KUHN
Uprawa pasowa w porównaniu z uprawą bez odwracania gleby

Siew pasowy roli jest formą uprawy bez odwracania gleby przy minimalnym naruszeniu jej powierzchni. Polega ona na uprawie w pasach przeznaczonych pod uprawę roślin. Niemniej jednak, uprawa bez odwracania gleby jest również określana jako uprawa konserwująca i obejmuje wszystkie metody, które minimalizują ingerencję w glebę lub utrzymują część resztek pożniwnych, w tym mulczowanie, uprawę pasową, uprawę zerową, uprawę rzędową itp.

Model kultywatora STRIGER

Kiedy stosować technologię strip-till?

Pasowy system uprawy roli najlepiej wykonywać wiosną, latem i jesienią, kiedy wilgotność gleby jest najkorzystniejsza. Pozwala to skutecznie chronić glebę przed erozją. 

Przygotowanie rzędu wysiewu, zarówno podczas wiosennych zabiegów, jak i w pojedynczym przejeździe, można rozpocząć od 7 dni do 6 tygodni przed wysiewem w przypadku gleb ciężkich i lekkich. Celem jest uzyskanie drobnoziarnistej gleby w pierwszej kilkucentymetrowej warstwie, aby umożliwić szybkie nagrzanie się rzędów wysiewu.

Latem uprawa pasowa może być stosowana bezpośrednio po zbiorze i tuż przed siewem. Celem jest stymulowanie dobrego rozwoju korzeni palowych i uzyskanie drobnoziarnistej  gleby z zagęszczoną warstwą powierzchniową (płytki siew).

Jesienią, uprawa pasowa może trwać od września do października w przypadku zagęszczonej gleby lub do listopada w przypadku późnych zbiorów. W drugim przypadku jest to możliwe na glebie zamarzniętej, w zależności od przyczepności i nośności gruntu. Celem jest ułatwienie kruszenia i umożliwienie strukturotwórczego oddziaływania mrozu (odwilż i opady).

dealer finder map for KPL