Siewnik zaczepiany do siewu uproszczonego ESPRO

Siewnik rzędowy ESPRO 8000R przy pracy

Mniejsze zapotrzebowanie na moc przy wyższej wydajności

Siewniki rzędowe ESPRO są uniwersalnymi i wszechstronnymi maszynami rolniczymi. Za jednym przejazdem uprawiają glebę, dogniatają ją i dokonują wysiewu, zapewniając równomierne wschody roślin. Modele RC wyposażone są w dwa układy dozowania i aparaty wysiewające, co zwiększa ich zakres możliwości.

Czy istnieje siewnik rzędowy, który łatwo byłoby ciągnąć, co z kolei pozwoliłoby ograniczyć zużycie paliwa? Tak, takim siewnikiem jest ESPRO. Jego wyjątkowo małe wymagania pod względem siły uciągu osiągnięto głównie dzięki specjalnej koncepcji wału oponowego, umieszczonego przed sekcjami wysiewającymi. ESPRO to wszechstronny siewnik, który pracuje precyzyjnie i szybko dzięki sekcjom wysiewającym CROSSFLEX, które umieszczają nasiona dokładnie tam, gdzie powinny się znaleźć, przy prędkości roboczej do 17 km/h.
Prosta konstrukcja, technologia ISOBUS i łatwe regulacje z pewnością przypadną Tobie do gustu.
Siewnik rzędowy ESPRO 6000RC przy pracy

Korzyści dla użytkownika

Oszczędność mocy i nie tylko

Unikalna konstrukcja wału oponowego w siewniku rzędowym ESPRO

Koła dogniatające o unikalnej konstrukcji

Wał oponowy w siewniku rzędowym ESPRO jest kluczem do zwiększenia zyskowności Twojego gospodarstwa. Specjalna koncepcja rozmieszczenia kół ogranicza do minimum spychanie gleby przed wałem. Dzięki temu zapotrzebowanie na moc i zużycie paliwa w przypadku tego siewnika jest wyjątkowo niskie, a wydajność robocza - wysoka. Średnica kół dogniatających wynosi 900 mm, co ogranicza opory toczenia i tym samym zapotrzebowanie na moc potrzebną do ciągnięcia maszyny w porównaniu z mniejszymi kołami.
Ponadto koła te są stosunkowo wąskie (210 mm), a przestrzeń pomiędzy nimi wynosi 85 mm. Zapewnia to doskonałe przemieszczanie się gleby i resztek roślinnych. Wąskie koła mają jeszcze jedną istotną zaletę - pozostawiają większą przestrzeń dla przenikania wody, co pozwala skutecznie ograniczać erozję gleby. Koła dogniatające są przesunięte względem siebie do przodu i do tyłu o 200 mm, co zapobiega spychaniu gleby przed wałem i w efekcie zmniejsza zapotrzebowanie siewnika na moc oraz ułatwia jego ciągnięcie. Wyeliminowanie spiętrzającej się gleby przed kołami zapobiega kołysaniu się maszyny i gwarantuje równomierne rozmieszczenie nasion w rzędach.

Układ niwelacji dopasowany do wszystkich warunków

Opcjonalne wyposażenie, jakie może się Tobie przydać, to wał dogniatający, spulchniacze śladów lub belka niwelująca. Wszystkie te elementy wyrównują glebę przed dwoma rzędami talerzy uprawowych. Poza tym przyczyniają się do oszczędności paliwa i nie pozwalają aby koła siewnika grzęzły na lekkiej glebie. Nacisk kół jest regulowany hydraulicznie z kabiny ciągnika, aby zapewnić optymalne wyniki pracy we wszystkich warunkach glebowych.
Koła dogniatające uniwersalnego siewnika rzędowego ESPRO

Olbrzymia ilość możliwości dzięki modelom RC

Zbiornik w modelu siewnika rzędowego ESPRO RC podzielony jest na dwie części, a każda z nich może być obsługiwana przez niezależny aparat dozujący i wysiewający. Można w nim zgromadzić nawóz, ziarna dwóch różnych upraw lub nasiona dwóch odmian tej samej uprawy, realizując wysiew bezpośrednio przed wałem oponowym, co zapewnia szerokie możliwości wykorzystania maszyny w gospodarstwie rolnym.
Jeśli zdecydujemy się na wysiew samego plonu głównego, cały zbiornik zostaje zasypany jedną odmianą nasion. Przechodzą one przez obydwa aparaty wysiewające, ale cały materiał siewny zbierany jest w głównej głowicy rozdzielającej i dostarczany wyłącznie do sekcji wysiewających CROSSFLEX.
Można też zdecydować się na wysiew plonu głównego wraz z nawozem za jednym przejazdem. Nawóz wysiewany jest pod korzenie dokładnie pomiędzy dwoma rzędami wysiewu nasion, na regulowanej głębokości, tak aby nie spalić siewek.
Można również wysiewać dwie różne uprawy w oddzielnych rzędach i na różnych głębokościach. Ta konfiguracja jest szczególnie korzystna przy wysiewie roślin okrywowych lub ich mieszanki.
Cały zbiornik może zostać zapełniony dwiema odmianami tego samego gatunku rośliny (np. w formie konwencjonalnej i hybrydowej). Pozwala to na oddzielne dozowanie, ale wspólny dokładny siew dwóch różnych odmian plonu głównego
Jedna część zbiornika może zawierać główny plon, podczas gdy w drugiej spoczywać będzie nawóz, który zostanie umieszczony blisko nasion: umieszczanie nawozu w rzędzie. Ta konfiguracja przedstawia specjalną wartość dla takich pierwiastków jak fosfor, który bardzo wolno przemieszcza się w glebie.
ESPRO 6000 RC w 3D ze zbiornikiem podzielonym na pół

Sprawdzona jakość pracy

Ślady pozostawione przez urządzenia przygotowujące idealne łoże siewne

Doskonale przygotowane łoże siewne

Talerze uprawowe umieszczone w dwóch rzędach z przodu siewnika ESPRO tną i odwracają glebę, zapewniając dobre wymieszanie resztek roślinnych w wierzchniej warstwie. Średnica talerzy 460 mm wpływa na dokładne spulchnienie gleby. Ich wklęsły kształt pozwala na wydajną pracę nawet na ciężkiej glebie. Dzięki temu, że talerze są montowane na ramionach parami, masa maszyny zostaje zmniejszona, a gleba z resztkami pożniwnymi łatwiej przemieszcza się przez elementy robocze. Piasty talerzy są nasmarowane i uszczelnione na cały okres eksploatacji, co eliminuje potrzebę okresowej konserwacji.

Idealnie kwadratowy

Opony mają idealnie kwadratowy profil, co zapewnia jednolite dogniatanie gleby na całej szerokości opony i w każdym rzędzie zasiewu. Ostry i głęboki bieżnik dodatkowo kruszy glebę.
Koła dogniatające o doskonałym kwadratowym profilu do jednolitego zagęszczania gruntu

Dokładność sekcji wysiewającej CROSSFLEX

Sekcja wysiewająca CROSSFLEX gwarantuje stałą głębokość umieszczania nasion w łożu siewnym niezależnie od warunków glebowych i prędkości roboczej. Redlice są zamontowane na specjalnie wyprofilowanej rurze z wykorzystaniem gumowych rolek. Specyficzna konstrukcja gwarantuje utrzymanie stałej głębokości siewu we wszystkich warunkach, nawet przy wysokich prędkościach jazdy.
Koła dogniatające stymulują transfer wilgoci do nasion w efekcie zjawisk kapilarnych. Zagęszczając glebę bezpośrednio wokół wysianych nasion, zapewniają optymalny kontakt nasion z glebą.
Zagarniacz skutecznie przykrywa nasiona glebą. Dodatkowo rozluźnia wierzchnią warstwę gleby, zapobiegając jej zamuleniu pod wpływem deszczu, co mogłoby utrudnić wschody.
Sekcja wysiewająca CROSSFLEX z siewnika rzędowego ESPRO

Także Twoja wygoda jest dla nas priorytetem

Łatwe regulacje za pomocą ograniczników

Szybka i łatwa regulacja za pomocą łatwych w użyciu ograniczników

Przednie talerze uprawowe, głębokość siewu oraz docisk sekcji wysiewających są ustawiane za pomocą ograniczników umieszczonych na siłownikach hydraulicznych. Dzięki takiemu systemowi można łatwo zapamiętać ustawienia na przyszłość. Dodatkowe ograniczniki można przechowywać w maszynie. Siłowniki regulujące głębokość siewu i docisk redlic są umieszczone blisko siebie. Do wszystkich jest wygodny dostęp: nie ma potrzeby wchodzenia na maszynę, aby dokonać regulacji.

Wygodne funkcje zbiornika

Dostęp do zbiornika we wszystkich modelach ESPRO zapewnia składana drabinka znajdująca się z przodu maszyny. Szerokie otwory zasypowe zbiornika i mała wysokość napełniania we wszystkich modelach ESPRO umożliwia łatwe ładowanie materiału siewnego z dużych worków lub luzem. Za pomocą regulowanych platform możliwe jest również napełnienie zbiornika ręcznie małymi workami. Wylot w dnie zbiornika umożliwia szybkie opróżnianie resztek nasion. Dwa czujniki wewnątrz zbiornika pomagają bez przerwy kontrolować poziom jego napełnienia. Aktualna informacja wyświetla się na ekranie sterownika. Aby dostosować monitorowanie do wielkości nasion, czujniki można umieszczać w trzech różnych miejscach - nawet w zbiorniku pełnym nasion.
Całkowicie bezpieczny i łatwy dostęp do zbiornika

Inteligentne sterowanie siewnikiem na uwrociach

Aby zagwarantować łatwe i szybkie zawracanie na końcu pola bez wpływu na jakość siewu, siewnik został wyposażony w zaprogramowaną automatyczną sekwencję manewrów na uwrociach. Możesz samodzielnie ustawić moment, w którym zatrzymasz aparat wysiewający oraz moment, w którym każde z narzędzi powinno zostać opuszczone po zakończeniu manewru zawracania. Po wprowadzeniu tych ustawień możesz w prosty sposób uruchomić sekwencję przyciskiem.
Siewnik rzędowy ESPRO dysponuje inteligentnym układem automatycznego sterowania na uwrociach

Wyposażenie

Wszechstronna gama siewników rzędowych serii ESPRO R oraz ESPRO RC oferuje bardzo dużo osprzętu standardowego i opcjonalnego.

ESPRO 8000R przy pracy

Specyfikacja

Dane techniczne
 
Szerokość robocza (m)
Szerokość transportowa (m)
Długość transportowa (m)
Długość transportowa (m) - bez wyposażenia dodatkowego
Masa, ok. (kg)
Masa z zagarniaczem (kg) ok.
Kategoria zaczepu 3-punktowego
Wymagane wyposażenie hydrauliczne ciągnika
Zapotrzebowanie na moc ciągnika (kW/KM)
Sito zasypowe z blokadą
Liczba talerzy uprawowych
Liczba kół
Liczba rzędów
Liczba rzędów
ESPRO 3000 (VISTAFLOW) ESPRO 4000 R ESPRO 4000 RC ESPRO 6000 RC ESPRO 6000 R ESPRO 8000 R ESPRO 3002 NO BRAKES ESPRO 4002 R ESPRO 6002 R
3,00 4.00 4.00 6.00 6.00 8.00 3 4.00 6.00
3.00 3.00 3.00 3.00 3.00 3 3.00 3.00
7,80
7.80 8.20 9.00 9.50 8.90 9.50 8.30 8.50 9.00
3700 5500 6000 8000 10800 3700 5500 7300
5500 6000 9200 10800
Kat. 3 na dolnych jarzmach Kat. 3 na dolnych jarzmach Kat. 3 na dolnych jarzmach Kat. 3 na dolnych jarzmach Kat. 3 na dolnych jarzmach Kat. 3 na dolnych jarzmach Kat. 3 na dolnych jarzmach Kat. 3 na dolnych jarzmach Kat. 3 na dolnych jarzmach
1 zawór jednokierunkowy do napędu dmuchawy (oprócz napędu VARIO),
1 zawór jednokierunkowy do obsługi bloku hydraulicznego
1 wolny spływ (wspólny dla bloku hydraulicznego i dmuchawy)
1 zawór dwukierunkowy do zmiany pozycji transport/praca
1 zawór jednokierunkowy do napędu dmuchawy (oprócz napędu VARIO),
1 zawór jednokierunkowy do obsługi bloku hydraulicznego
1 wolny spływ (wspólny dla bloku hydraulicznego i dmuchawy)
1 zawór jednokierunkowy do napędu dmuchawy (oprócz napędu VARIO),
1 zawór jednokierunkowy do obsługi bloku hydraulicznego
1 wolny spływ (wspólny dla bloku hydraulicznego i dmuchawy)
1 zawór jednokierunkowy do napędu dmuchawy (oprócz napędu VARIO),
1 zawór jednokierunkowy do obsługi bloku hydraulicznego
1 wolny spływ (wspólny dla bloku hydraulicznego i dmuchawy)
1 zawór jednokierunkowy do napędu dmuchawy (oprócz napędu VARIO),
1 zawór jednokierunkowy do obsługi bloku hydraulicznego
1 wolny spływ (wspólny dla bloku hydraulicznego i dmuchawy)
1 zawór jednokierunkowy do napędu dmuchawy (oprócz napędu VARIO),
1 zawór jednokierunkowy do obsługi bloku hydraulicznego
1 wolny spływ (wspólny dla bloku hydraulicznego i dmuchawy)
1 zawór jednokierunkowy do napędu dmuchawy (oprócz napędu VARIO),
1 zawór jednokierunkowy do obsługi bloku hydraulicznego
1 wolny spływ (wspólny dla bloku hydraulicznego i dmuchawy)
1 zawór jednokierunkowy do napędu dmuchawy (oprócz napędu VARIO),
1 zawór jednokierunkowy do obsługi bloku hydraulicznego
1 wolny spływ (wspólny dla bloku hydraulicznego i dmuchawy)
1 zawór jednokierunkowy do napędu dmuchawy (oprócz napędu VARIO),
1 zawór jednokierunkowy do obsługi bloku hydraulicznego
1 wolny spływ (wspólny dla bloku hydraulicznego i dmuchawy)
74/100 117/160 132/180 196/270 147/200 198/270 74/100 117/160 147/200
Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie
24 32 32 48 48 64
10 13 13 20 20 26 10 13 20
40
20 26 40 52 20 26 40
Zbiornik
 
Pojemność zbiornika (l)
Przegroda
Wysokość załadunku, ok. (cm)
Wymiary otworu załadunkowego, ok. (cm)
Zwijana plandeka zbiornika
ESPRO 3000 (VISTAFLOW) ESPRO 4000 R ESPRO 4000 RC ESPRO 6000 RC ESPRO 6000 R ESPRO 8000 R ESPRO 3002 NO BRAKES ESPRO 4002 R ESPRO 6002 R
2500 3500 4000 (2400/1600) 5500 (2200/3300) 3500 5500 2500 3500 3500
60/40 50/50 przez przestawienie ścianek działowych
240 265 280 315 265 315 270 296 296
125 x 263 88 x 324 88 x 324 88 x 359 88 x 324 88 x 359 64 x 263 64 x 263 64 x 263
Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie
Dozowanie materiału siewnego
 
Klapa do opróżniania zbiornika
Dawka wysiewu
Liczba aparatów wysiewających
Wyłączane mieszadło
Klapa oddzielająca zbiornik od aparatu wysiewającego
ESPRO 3000 (VISTAFLOW) ESPRO 4000 R ESPRO 4000 RC ESPRO 6000 RC ESPRO 6000 R ESPRO 8000 R ESPRO 3002 NO BRAKES ESPRO 4002 R ESPRO 6002 R
Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie
Elektrycznie napędzany centralny aparat wysiewający Elektrycznie napędzany centralny aparat wysiewający Centralny aparat wysiewający (dawki od 1 do 430 kg/ha) (maks. dawka wysiewu zależy od odmiany nasion i prędkości roboczej. Np. dla nawozu: maks. 230 kg/ha przy prędkości 12 km/h) Centralny aparat wysiewający (dawki od 1 do 430 kg/ha) (maks. dawka wysiewu zależy od odmiany nasion i prędkości roboczej. Np. dla nawozu: maks. 230 kg/ha przy prędkości 12 km/h) Elektrycznie napędzany centralny aparat wysiewający Centralny aparat wysiewający z napędem elektrycznym Elektrycznie napędzany centralny aparat wysiewający Elektrycznie napędzany centralny aparat wysiewający Elektrycznie napędzany centralny aparat wysiewający
1 1 2 2 1 2 1 1 1
Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie
Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie
Talerze uprawowe
 
Średnica talerzy uprawowych (mm)
ESPRO 3000 (VISTAFLOW) ESPRO 4000 R ESPRO 4000 RC ESPRO 6000 RC ESPRO 6000 R ESPRO 8000 R ESPRO 3002 NO BRAKES ESPRO 4002 R ESPRO 6002 R
Średnica 460 - Grubość 5 Średnica 460 - Grubość 5 Średnica 460 - Grubość 5 Średnica 460 - Grubość 5 Średnica 460 - Grubość 5 Średnica 460 - Grubość 5
Koła dogniatające za talerzami
 
Wymiary opon (mm)
Offset (mm)
ESPRO 3000 (VISTAFLOW) ESPRO 4000 R ESPRO 4000 RC ESPRO 6000 RC ESPRO 6000 R ESPRO 8000 R ESPRO 3002 NO BRAKES ESPRO 4002 R ESPRO 6002 R
900 x 215 900 x 215 900 x 215 900 x 215 900 x 215 900 x 215 900 x 215 900 x 215 900 x 215
200 200 200 200 200 200 200 200 200
Wysiew nasion / Regulacja wysiewu
 
Rozstaw rzędów (cm)
Rozstaw rzędów (cm)
Typ sekcji wysiewających
Elektroniczne monitorowanie
Elektroniczna regulacja dawki wysiewu
ESPRO 3000 (VISTAFLOW) ESPRO 4000 R ESPRO 4000 RC ESPRO 6000 RC ESPRO 6000 R ESPRO 8000 R ESPRO 3002 NO BRAKES ESPRO 4002 R ESPRO 6002 R
15.38 15
15 15.38 15 15.38 15 15.38 15
CROSSFLEX: redlice dwutalerzowe montowane na pojedynczym ramieniu, z hydrauliczną regulacją docisku i głębokości siewu, wyposażone w skrobaki z powłoką węglikową CROSSFLEX: redlice dwutalerzowe montowane na pojedynczym ramieniu, z hydrauliczną regulacją docisku i głębokości siewu, wyposażone w skrobaki z powłoką węglikową CROSSFLEX: redlice dwutalerzowe montowane na pojedynczym ramieniu, z hydrauliczną regulacją docisku i głębokości siewu, wyposażone w skrobaki z powłoką węglikową CROSSFLEX: redlice dwutalerzowe montowane na pojedynczym ramieniu, z hydrauliczną regulacją docisku i głębokości siewu, wyposażone w skrobaki z powłoką węglikową CROSSFLEX: redlice dwutalerzowe montowane na pojedynczym ramieniu, z hydrauliczną regulacją docisku i głębokości siewu, wyposażone w skrobaki z powłoką węglikową CROSSFLEX: redlice dwutalerzowe montowane na pojedynczym ramieniu, z hydrauliczną regulacją docisku i głębokości siewu, wyposażone w skrobaki z powłoką węglikową CROSSFLEX: redlice dwutalerzowe montowane na pojedynczym ramieniu, z hydrauliczną regulacją docisku i głębokości siewu, wyposażone w skrobaki z powłoką węglikową CROSSFLEX: redlice dwutalerzowe montowane na pojedynczym ramieniu, z hydrauliczną regulacją docisku i głębokości siewu, wyposażone w skrobaki z powłoką węglikową CROSSFLEX: redlice dwutalerzowe montowane na pojedynczym ramieniu, z hydrauliczną regulacją docisku i głębokości siewu, wyposażone w skrobaki z powłoką węglikową
Poziom ziarna w zbiorniku - Obroty dmuchawy - Obroty aparatu wysiewającego Poziom ziarna w zbiorniku - Obroty dmuchawy - Klapa i obroty aparatu wysiewającego Poziom ziarna w zbiorniku - Obroty dmuchawy - Klapa i obroty aparatu wysiewającego Poziom ziarna w zbiorniku - Obroty dmuchawy - Klapa i obroty aparatu wysiewającego Poziom ziarna w zbiorniku - Obroty dmuchawy - Klapa i obroty aparatu wysiewającego Poziom ziarna w zbiorniku - Obroty dmuchawy - Klapa i obroty aparatu wysiewającego Poziom ziarna w zbiorniku - Obroty dmuchawy - Klapa i obroty aparatu wysiewającego Poziom ziarna w zbiorniku - Obroty dmuchawy - Klapa i obroty aparatu wysiewającego Poziom ziarna w zbiorniku - Obroty dmuchawy - Klapa i obroty aparatu wysiewającego
Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie
Mise en terre
 
Nombre de rangs de semis / Écartement entre rangs (cm)
ESPRO 3000 (VISTAFLOW) ESPRO 4000 R ESPRO 4000 RC ESPRO 6000 RC ESPRO 6000 R ESPRO 8000 R ESPRO 3002 NO BRAKES ESPRO 4002 R ESPRO 6002 R
26 / 15.38
Regulacja wysiewu
 
Terminal sterujący
System pomiarowy odpowiedzialny za rozpoczęcie/zakończenie wysiewu na początku/końcu pola
ESPRO 3000 (VISTAFLOW) ESPRO 4000 R ESPRO 4000 RC ESPRO 6000 RC ESPRO 6000 R ESPRO 8000 R ESPRO 3002 NO BRAKES ESPRO 4002 R ESPRO 6002 R
Maszyna ISOBUS z terminalem sterującym CCI lub terminalem ISOBUS z ciągnika Maszyna ISOBUS z terminalem sterującym CCI lub terminalem ISOBUS z ciągnika Maszyna ISOBUS z terminalem sterującym CCI lub terminalem ISOBUS z ciągnika Maszyna ISOBUS z terminalem sterującym CCI lub terminalem ISOBUS z ciągnika Maszyna ISOBUS z terminalem sterującym CCI lub terminalem ISOBUS z ciągnika Maszyna ISOBUS z terminalem sterującym CCI lub terminalem ISOBUS z ciągnika Maszyna ISOBUS z terminalem sterującym CCI lub terminalem ISOBUS z ciągnika Maszyna ISOBUS z terminalem sterującym CCI lub terminalem ISOBUS z ciągnika Maszyna ISOBUS z terminalem sterującym CCI lub terminalem ISOBUS z ciągnika
Seryjnie
Mise en terre fertilisation
 
Nombre de rangs pour la fertilsation / écartement entre rangs (cm)
ESPRO 3000 (VISTAFLOW) ESPRO 4000 R ESPRO 4000 RC ESPRO 6000 RC ESPRO 6000 R ESPRO 8000 R ESPRO 3002 NO BRAKES ESPRO 4002 R ESPRO 6002 R
13 / 30.77
Equipements
 
Signalisation arrière et latérale - feux de travail à LED - Eclairage doseur et trémie
ESPRO 3000 (VISTAFLOW) ESPRO 4000 R ESPRO 4000 RC ESPRO 6000 RC ESPRO 6000 R ESPRO 8000 R ESPRO 3002 NO BRAKES ESPRO 4002 R ESPRO 6002 R
Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie
Wyposażenie
 
Tylne i boczne światła
Waga elektroniczna + worek
Radar do pomiaru prędkości
Światła LED przy aparacie wysiewającym i wewnątrz zbiornika
Światła robocze LED
ESPRO 3000 (VISTAFLOW) ESPRO 4000 R ESPRO 4000 RC ESPRO 6000 RC ESPRO 6000 R ESPRO 8000 R ESPRO 3002 NO BRAKES ESPRO 4002 R ESPRO 6002 R
Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie
Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie
Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie Seryjnie
Seryjnie
Seryjnie

Media