Brony talerzowe

Brony talerzowe KUHN wykorzystywane z siewnikiem poplonu mogą przyczynić się do zwiększenia rentowności uprawy. Dzięki konstrukcji z centralną ramą lub ramą o zwiększonych wymiarach, maszyny te charakteryzują się trwałością, wysoką jakością pracy i wygodą użytkowania. Brony talerzowe KUHN charakteryzują się prostą i jednocześnie solidną konstrukcją, dzięki której uzyskasz najwyższą jakość pracy.

OPTIMER

Kompaktowe brony talerzowe OPTIMER L (talerze Ø 510 mm) i OPTIMER XL (talerze Ø 620 mm) są idealnym rozwiązaniem do podorywki ściernisk.

W jakim celu stosuje się kompaktowe brony talerzowe?

To narzędzie uprawowe, nazywane również talerzówką jest używane do powierzchniowej (5 do 8 cm) i średniej (8 do 15 cm) uprawy ścierniska oraz przygotowania łoża siewnego. Kompaktowa brona talerzowa OPTIMER L jest wyposażona w talerze o średnicy 510 mm, z małymi lub dużymi nacięciami, które spulchniają glebę tworząc idealne podłoże pobudzające kiełkowanie samosiewów i chwastów przy płytkiej uprawie, a także skutecznie mieszają również skutecznie resztki pożniwne z poprzedniej uprawy w celu lepszej mineralizacji gleby.

Kompaktowa brona talerzowa OPTIMER XL jest wyposażona w talerze wykonane z wysokogatunkowej stali o grubości 6 mm z dużymi nacięciami, zapewniającymi wysoką jakość rozdrabniania oraz intensywne mieszanie gleby na głębokości do 15 cm przy dużych prędkościach roboczych.

OPTIMER-L_photo-(1)

Jakie korzyści zapewniają kompaktowe brony talerzowe w uprawie ścierniska?

Stosowanie kompaktowych bron talerzowych ma wiele zalet. Jedną z głównych korzyści jest rozdrabnianie i przykrywanie, co pozwala kontrolować wzrost chwastów i ilość biomasy (pokrywy roślinnej, resztek pożniwnych lub części organicznych). Kompaktowe brony talerzowe chronią glebę ograniczając jej erozję i zagęszczenie, które z czasem mogą prowadzić do zmniejszenia ilości składników pokarmowych w glebie.

4 zalety kompaktowych bron talerzowych KUHN: 

 • Jakość pracy: Kompaktowe brony talerzowe KUHN oferują wyjątkową jakość pracy dzięki kutym ramionom talerzy, elastomerowym blokom zabezpieczającym, szerokiej gamie dostępnego wyposażenia do wyrównywania gleb. Opcjonalnie można wyposażyć ją również w opcję STADY CONTROL, zapewniającą stałą głębokość roboczą i optymalne kopiowanie nierówności terenu. 
 • Łatwy przejazd: seria OPTIMER, dzięki dużemu prześwitowi pod belką zapewnia doskonałą płynność jazdy, nawet przy dużych ilościach resztek pożniwnych. Dodatkowo, zastosowanie pojedynczego talerza na każdym ramieniu oraz zewnętrznej piasty talerza zapewnia wyjątkową wydajność w przepuszczaniu resztek roślinnych. 
 • Łatwa obsługa: etapy uprawy ścierniska muszą być szybkie i proste. Kompaktowe brony talerzowe OPTIMER są łatwe w regulacji i mają niewielkie wymagania serwisowe, na przykład nie ma potrzeby konserwacji łożysk wałów i talerzy. Dostępna jest również regulacja hydrauliczna, dzięki której maszyna jest jeszcze łatwiejsza w obsłudze. 
 • Wszechstronność: gama kompaktowych bron talerzowych OPTIMER może sprostać także innym wyzwaniom, takim jak siew poplonów. Dzięki szerokiej gamie siewników do małych nasion SH montowanych na maszynie lub zestawowi z czołowym zbiornikiem TF 1512. 

Oferta talerzy do kompaktowych bron talerzowych

Talerz o średnicy 510 mm dla modelu OPTIMER L

Talerz o średnicy 510 mm z małymi lub dużymi nacięciami jest dostępny w modelach OPTIMER L. Doskonale nadaje się do powierzchniowej uprawy ścierniska i doprawiania gleby, zapewniając wysoką wydajność pracy na głębokości od 3 do 10 cm.

4 elementy elastomerowe zapewniają prześwit poziomy wynoszący 15 cm, dla optymalnej pracy bez zatykania się

Talerz o średnicy 620 mm dla modelu OPTIMER XL 

Talerz o średnicy 620 mm jest dostępny tylko w wersji z dużymi nacięciami dla modeli OPTIMER XL. Dzięki optymalnej skuteczności cięcia i mieszania gleby może pracować na głębokości od 5 do 15 cm. 

OPTIMER-XL_Tillage_arm-disc-and-elastomer-safety_0

Oferta kompaktowych bron ścierniskowych

Dostępne są 3 typy kompaktowych bron ścierniskowych:

 • Kompaktowe brony talerzowe z niezależnie montowanymi talerzami 
 • Składana zawieszana kompaktowa brona talerzowa
 • Zaczepiana kompaktowa brona talerzowa 

Kompaktowe brony talerzowe z niezależnie montowanymi talerzami

Ta kompaktowa brona talerzowa posiada sztywną ramę i jest bardzo praktycznym rozwiązaniem dla gospodarstw uprawiających wiele gatunków roślin oraz prowadzących hodowlę zwierząt. Wyróżnia się kompaktową budową i możliwością współpracy z ciągnikami o mniejszej mocy.

Składana zawieszana kompaktowa brona talerzowa

Rama ta jest zamontowana na ramieniu podnośnika ciągnika i jest wyposażona w hydrauliczny system składania do transportu drogowego. Składana zawieszana kompaktowa brona ścierniskowa doskonale sprawdza się w przypadku rozdrobnionych działek i zapewnia wydajną pracę w każdych warunkach.

Zaczepiana kompaktowa brona talerzowa

Jest to najbardziej rozbudowana rama w gamie OPTIMER, dostępna w zakresie od 4 do 12 metrów. Maszyna jest przeznaczona do intensywnej pracy, można wyposażyć ją w szereg opcji i dodatków, które podnoszą jakość pracy i pozwalają sprostać wyzwaniom nowoczesnego rolnictwa.

Wybór wałów dogniatających

Aby zapewnić optymalne rezultaty, dostępna jest szeroka gama wałów dogniatających. Mając do wyboru prawie 10 typów wałów dla całej serii OPTIMER, z pewnością znajdziesz rozwiązanie odpowiadające Twoim warunkom polowym lub celom jakie chcesz osiągnąć. Aby dopasować się do różnych ciągników, masa przypadająca na metr waha się między 75 a 180 kg w zależności od wału

Głębokość robocza i ciśnienie hydrauliczne 

Opcje takie jak system STEADY CONTROL gwarantują równomierną głębokość roboczą na całej szerokości maszyny. Hydrauliczna regulacja nacisku na podłoże pozwala obniżyć zużycie paliwa oraz zapewnia doskonałe kopiowanie terenu, nawet na nierównym podłożu.

OPTIMER XL 5000 podczas pracy

Szerokości robocze maszyn

Gama kompaktowych bron talerzowych OPTIMER jest teraz dostępna w szerokościach roboczych od 3 do 4 metrów zarówno w wersji zawieszanej (OPTIMER 100 od 3 do 4 metrów), zawieszanej składanej (OPTIMER 100R od 4 do 6 metrów), jak i ciąganej (OPTIMER 1000 od 4 do 12 metrów). 

OPTIMER L na polu

Hydrauliczna regulacja w kompaktowych bronach talerzowych

KUHN przywiązuje dużą wagę do sposobu regulacji maszyn, dlatego są one szybkie i proste. Przykładowo, aby zaoszczędzić czas podczas rozpoczynania pracy, głębokość robocza w kompaktowych bronach talerzowych OPTIMER może być regulowana hydraulicznie. Łożyska nie wymagają konserwacji, co ułatwia ich użytkowanie i pozwala uniknąć przestojów. 

Części zamienne do kompaktowych bron talerzowych

Zanim rozpocznie się sezon uprawy ścierniska, należy zadbać o odpowiednie wyposażenie. Zawsze sprawdzaj stan części eksploatacyjnych w swoich kompaktowych bronach talerzowych. 

Części robocze maszyn rolniczych

Średnica talerzy ma bezpośredni wpływ na uprawę gleby:

 • Talerz o średnicy 510 mm jest montowany w wersji "L". Wysoka prędkość obrotowa wynikająca z mniejszej średnicy, pozwala uzyskać drobniejszą strukturę gleby.
 • Talerz o średnicy 620 mm jest dostępny dla wersji "XL". Jego stożkowy kształt charakteryzuje się doskonałą odpornością na zużycie oraz zapewnia skuteczne mieszanie gleby i wydajność cięcia, a także idealne mieszanie resztek pożniwnych. 

Dodatkowe części do maszyn rolniczych

Aby zagwarantować maksymalną wydajność, szczególną uwagę poświęcono projektowaniu części narażonych na duże obciążenia: 

 • Łożysko talerza gwarantuje najwyższy komfort pracy bez potrzeby okresowego smarowania.
 • Kute ramię talerza zapobiega zakleszczaniu się kamieni, a sworzeń umiejscowiony powyżej łożyska minimalizuje ryzyko zaplątania się resztek.

Cztery amortyzatory z poliuretanowych elastomerów pochłaniają wstrząsy i kontrolują nacisk oraz głębokość pracy talerzy.

Pozostałe maszyny rolnicze do uprawy ścierniska i doprawiania gleby: Zębowy kultywator ścierniskowy.

 

Znajdź najbliższego dealera kompaktowych bron talerzowych, agregatów uprawowych

dealer finder map for KPL