Profil kosiarki GMD 1030

Maksymalna wydajność robocza, optymalna jakość paszy

Dostępne w ośmiu szerokościach roboczych (od 8,20 m do 9,93 m), zapewniają maksymalną wydajność roboczą z zachowaniem wysokiej jakości zbieranej paszy. Stworzone na potrzeby firm usługowych, kółek rolniczych i dużych gospodarstw rolnych.

Znajdź najbliższego dealera

Powierzchnie do koszenia wciąż się powiększają, a optymalne okna pogodowe są coraz bardziej ograniczone. Co z jakością paszy?
Jeśli weźmiemy pod uwagę, że obniżenie poziomu zanieczyszczeń w paszy z 4 do 2 % daje roczne oszczędności rzędu 89 EUR/ha/rok*, podstawą jest, aby zbierać czystą paszę.
W takiej sytuacji możesz liczyć na wydajność, wysoką jakość pracy i niezawodność rozwiązań KUHN.
Potrójne zestawy kosiarek FC pomogą Ci osiągnąć Twoje cele w zakresie wydajności i jakości. Bez kompromisów.
Potrójne zestawy kosiarek FC są dostępne w trzech wersjach do pracy z ciągnikami o mocy 120 KM: FC 8830 (8,33 do 8,73 m, GMD 9530 (9,13 do 9,53 m), GMD 10030 (9,53 do 9,93 m).
Podczep kosiarkę FC 3125 F lub FC 3525 z przodu ciągnika i korzystaj z tej samej techniki koszenia, co w tylnych kosiarkach!
GMD 1030 podczas pracy na polu

Korzyści dla użytkownika

Maksymalna wydajności roboczej, optymalna jakości paszy

Hydropneumatyczne zawieszenie LIFT-CONTROL

Klucz do uzyskania czystej paszy

Zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w paszy z 4 do 2%, to oszczędności na poziomie 89 €/ha/rocznie*. Dzięki hydropneumatycznemu systemowi zawieszenia LIFT-CONTROL ograniczenie zanieczyszczeń w paszy nie stanowi już problemu. LIFT-CONTROL to więcej niż zwykłe zawieszenie, zamiast tradycyjnej sprężyny zastosowano tu akumulator azotowy.
Wyjątkowa kinematyka potrójnego zestawu kosiarek KUHN to połączenie działania siłownika zawieszenia zespołu koszącego (1), siłownika zabezpieczenia najazdowego (2), akumulatora z regulacją ciśnienia (3) oraz punktu obrotu umieszczonego w pobliżu środka maszyny (4).
Regulacja zawieszenia ogranicza przedostawanie się zanieczyszczeń do paszy i zmniejsza nacisk belki tnącej na podłoże: mniejsze zużycie paliwa, mniejsze zużycie płóz i ochronę darni.
*Naukowcy z Izby Rolniczej Weser Ems (Niemcy) przeprowadzili badanie w Niemczech, w regionie skoncentrowanym na produkcji pasz. Porównano 2 kiszonki, z których jedna zawierała 2% zanieczyszczeń, a druga 4%, na podstawie czego oszacowano ich wpływ na wyniki finansowe gospodarstwa. Po zbadaniu wartości odżywczej kiszonki gorszej jakości, obliczona została wartość koncentratów potrzebnych do dodania w celu osiągnięcia identycznego poziomu produkcji.

OPTIDISC: bezkonkurencyjna belka tnąca

Nowa belka tnąca OPTIDISC ELITE powstała we współpracy z rolnikami. Różny rozstaw dysków tnących, duże pokrycie obszarów cięcia noży i zmniejszony kąt natarcia belki tnącej OPTIDISC zapewni Ci jakość jakiej potrzebujesz. Potrójne zestawy kosiarek FC 1030 są wyposażone w belki tnące OPTIDISC ELITE i ich najnowsze ulepszenia, które gwarantują czyste cięcie w każdej sytuacji. Belka tnąca OPTIDISC ELITE posiada wyjątkowe rozwiązania:
 • W punkcie rozchodzenia się dysków odległość między nimi jest mniejsza, co zapewnia lepsze pokrycie obszarów cięcia noży. Rezultatem jest równe i czyste koszenie nawet rzadkiej i krótkiej trawy. (A)
 • W zbieżnych punktach dysków jest więcej przestrzeni. Dzięki temu jest więcej miejsca na przejście materiału, który jest szybko przenoszony do tyłu i kosiarka może pracować bez zakłóceń. (B)

Zakres nakładania się obszarów cięcia noży jest prawie dwukrotnie większy, co zapewnia lepszą jakość koszenia na podmokłym i lepkim gruncie (lub na łąkach z kretowinami), a także ciężkich, położonych roślin przy późnojesiennym pokosie.
Mniejszy kąt natarcia: zapobiega pofalowaniu ścierniska, które jest charakterystyczne dla niskiego koszenia. Stymuluje również równomierny i szybki odrost oraz ułatwia regulację kolejnych maszyn w łańcuchu zbioru paszy.
Specjalny kształt łożysk dysków oraz solidne mocowania noży, które w przypadku uderzenia w przeszkodę pewnie utrzymują nóż i pozwalają mu na obrót o 360°.
Na pagórkowatym terenie, w wilgotnych warunkach lub podczas koszenia lepkich roślin gleba może gromadzić się przed belką tnącą, ale nie w przypadku belki tnącej OPTIDISC ELITE! Jest wyposażona w specjalne płozy, które ślizgają się po powierzchni i chronią darń. Kolejna zaleta, która przekłada się na jakość paszy, szczególnie podczas koszenia w trudnych warunkach.
Różne odległości między dyskami w belce tnącej OPTIDISC

Kopiowanie nierówności terenu


Tylne zespoły koszące w potrójnym zestawie kosiarek GMD dopasowują się praktycznie do każdego ukształtowania terenu, co jest możliwe dzięki następującym rozwiązaniom:
  wahadłowe zawieszenie zespołów koszących
 • hydrauliczne boczne przesunięcie o 20 cm,
 • przesunięcie w pionie prawie 50 cm,
 • zakres pracy pod kątem około 20° przy nakładkach 50 cm.
Te imponujące dane dowodzą, że firma KUHN dopięła wszelkich starań, aby Twoja pasza była najwyższej jakości!
Doskonała jakość koszenia z kosiarką GMD 9530

Oszczędność czasu i pieniędzy

Zakres ruchu zabezpieczenia najazdowego NON-STOP

LIFT CONTROL z zabezpieczeniem najazdowym NON-STOP

W pełni sezonu żaden rolnik nie może sobie pozwolić na przestój kosiarki spowodowany jej uszkodzeniem po uderzeniu w przeszkodę lub wykonaniu nieprawidłowego manewru.
W przypadku uderzenia w przeszkodę, dany zespół koszący odchyla się do tyłu wokół sworznia (4). Jednocześnie, do siłownika systemu zawieszenia LIFT-CONTROL wtłaczany jest olej. W rezultacie w układzie wzrasta ciśnienie, ułatwiając podniesienie kosiarki w celu ominięcia przeszkody. Zespół koszący automatycznie powraca do pozycji wyjściowej bez potrzeby zatrzymywania.
 • System zabezpieczenia zachowuje skuteczność nawet jeśli kosiarka uderzy w przeszkodę wewnętrznym dyskiem, ponieważ punkt obrotu ramy znajduje się odpowiednio daleko od pierwszego dysku (A).
 • Niezależne zawieszenie tylnych kosiarek zapobiega wychyleniu w przód pierwszego zespołu koszącego, podczas gdy drugi pokonuje przeszkodę.
 • Hydrauliczne zwalnianie zabezpieczenia może być regulowane w zależności od warunków koszenia. Siłownik może być mocowany w dwóch punktach (strzałki): druga pozycja zwiększa siłę wymaganą do odchylenia kosiarki, na przykład podczas pracy z dużą prędkością w trudnych warunkach roboczych.

Maksymalna niezawodność i stabilność

Konstrukcja belki tnącej została tak przemyślana, aby mogła radzić sobie z przeszkodami. W przypadku gwałtownego uderzenia w przeszkodę, system zabezpieczenia PROTECTADRIVE ścina wałek napędowy dysku tuż nad łożyskiem, dzięki starannie wymierzonemu przewężeniu. Koła zębate są zabezpieczone. W czasie krótszym niż 15 minut można małym kosztem przywrócić kosiarkę do pracy!
Ułożyskowania dysków tnących są mocowane śrubami, które przechodzą przez górną i dolną część obudowy. Niebezpieczeństwo rozerwania obudowy w razie wstrząsu jest wykluczone.
Najwyższej klasy komponenty wzmacniają najważniejsze części belki tnącej:
 • Belka tnąca ze specjalnymi dwurzędowymi skośnymi łożyskami kulkowymi.
 • Koła zębate o dużej średnicy wykonane z kutej stali za pomocą wysoce precyzyjnych maszyn obróbczych, zazębione na 3 zębach.
 • Dyski z kutymi i poddanymi obróbce wzmocnieniami na powierzchni.
 • Płozy dysków z ulepszanej stali z opcją wyposażenia w osłony (mocowanie śrubowe).
W celu wydłużenia żywotności maszyny, pomiędzy belką tnącą a ramą wbudowane są gumowe amortyzatory. Podczas koszenia z dużą prędkością wstrząsy mają mniejszy wpływ na konstrukcję maszyny.
Zabezpieczenie PROTECTADRIVE chroni belkę tnącą w przypadku bardzo silnego uderzenia.

Minimalne wymagania konserwacyjne

Nie będziesz tracić czasu na konserwację.
Belka tnąca OPTIDISC firmy KUHN jest doskonałym przykładem rozwiązania, które powstało przy ścisłej współpracy między producentem a rolnikami Jest doskonale dostosowana do swoich zadań i pozwoli Ci zaoszczędzić czas:
 • Nasmarowana na cały okres użytkowania Belka tnąca nie wymaga konserwacji.
 • System szybkiego mocowania noży FAST-FIT: 100% bezpieczeństwa. Mocna sprężyna płytkowa zapewnia stały docisk elementu utrzymującego nóż w trosce o dodatkowe bezpieczeństwo. Wymiana noży zajmuje zaledwie kilka minut.
 • Obsługa serwisowa jest ograniczona do minimum i sprowadza się głównie do układu napędowego oraz kilku przegubów, które są konserwowane sporadycznie.
System szybkiego mocowania noży FAST-FIT

Osłony FLEXPROTECT: oszczędzaj na kosztach naprawy

Podczas koszenia wzdłuż krawędzi pola lub w pobliżu drzew, elastyczne boczne osłony FLEXPROTECT (wyłączność) mogą się wygiąć i powrócić do swojego pierwotnego kształtu Zapobiega to dodatkowym kosztom naprawy. Rozkładanie osłon odbywa się automatycznie.
Osłony FLEXPROTECT

Wymagana szerokość, nie mniej, nie więcej

Potrójny zestaw kosiarek GMD 9530 podczas pracy

Odpowiednie pokrycie obszarów koszenia, dostosowane do pola

Aby zapewnić dokładne koszenie na zboczach i podczas wykonywania ciasnych zakrętów, zespoły koszące mogą być przesuwane na boki o ok. 20 cm, aby zwiększyć zachodzenie na siebie obszarów roboczych przedniej i tylnych kosiarek.
W zależności od modelu, nakładki mogą wynieść od 30 cm do 70 cm.
Operator może regulować szerokość roboczą z kabiny ciągnika. To rozwiązanie jest prawdziwym udogodnieniem podczas pracy ciągnikami z szerokim rozstawem kół lub z szerokimi oponami (GMD 9530 -10030).
Możliwość niezależnego podnoszenia dwóch tylnych zespołów koszących jest istotną zaletą podczas koszenia pól w kształcie klina. Manewrowanie maszyną jest szybsze i łatwiejsze. Maszyna jest przestawiana do pozycji transportowej za pośrednictwem zaworu dwukierunkowego.
W modelu GMD 8730 zespoły koszące mogą być zamontowane w jednej z trzech pozycji (1, 2, 3) w zależności od warunków roboczych (nachylenie, powierzchnia pola, szerokość kosiarki frontalnej itp.). W ten sposób możesz wybrać czy chcesz uzyskać maksymalną szerokość roboczą, czy zwiększyć zachodzenie na siebie obszarów roboczych przedniej i tylnych kosiarek

Duża szerokość robocza, kompaktowe przechowywanie

Zestaw kosiarek GMD 1030 wyróżnia się kompaktowymi wymiarami w pozycji złożonej do przechowywania.
Maszyna może być magazynowana w pozycji pionowej bez dodatkowego wyposażenia.
Dostosowuje się do większości powierzchni magazynowych.
Potrójny zestaw kosiarek GMD w pozycji do przechowywania

Niezależne podnoszenie zespołów koszących w modelu GMD 9530

Specyfikacja

Dane techniczne
 
Szerokość robocza (m) w zestawie z kosiarką frontalną
Szerokość transportowa (m)
Wysokość transportowa (m)
Pokrycie obszarów roboczych przednich i tylnych zespołów koszących (cm)
Belka tnąca
Liczba dysków tnących z płozami ochronnymi z utwardzonej stali
Osłony płóz dysków tnących
Mocowanie noży
Regulacja wysokości koszenia za pomocą seryjnie montowanych płóz (mm)
Zabezpieczenie przekładni zębatej
Kopiowanie nierówności terenu
Zawieszenie
Zabezpieczenie najazdowe
Pozycja przejazdu na uwrociach
Średnia szerokość pokosu (m)
Pozycja talerza pokosowego
Zaczep
Przestawianie w pozycję transportową
Napęd WOM (min-1)
Wolne koło
Minimalne zapotrzebowanie na moc na WOM dla potrójnego zestawu (kW)
Minimalne zapotrzebowanie na moc na WOM dla potrójnego zestawu (KM)
Wymagane wyposażenie hydrauliczne ciągnika
Wymagane wyposażenie elektryczne ciągnika
Światła drogowe i oznakowanie ostrzegawcze z tyłu
Światła drogowe i oznakowanie ostrzegawcze z przodu i z tyłu
Masa, ok. (kg)
GMD 10030-FFGMD 8730-FFGMD 9530-FF
9,53 - 9,93
(w zależności od pozycji pokrywania obszarów koszenia)
8,20 - 8,45 - 8,75 
(w zależności od pozycji pokrywania obszarów koszenia)
9,13 - 9,53
(w zależności od pozycji pokrywania obszarów koszenia)
3,352,992,95
3,923,72 - 3,84 - 3,99 
(w zależności od pozycji pokrywania obszarów koszenia)
3,92
30 - 50 (GMD 3525 F)28 - 43 - 55 (z przednią kosiarką 3,10 m)30 - 50 (GMD 3125 F) / 50 - 70 (GMD 3525 F)
OPTIDISCOPTIDISCOPTIDISC
2 x 82 x 72 x 8
2 - seryjnie2 - seryjnie2 - seryjnie
System szybkiego montażu FAST-FITSystem szybkiego montażu FAST-FITSystem szybkiego montażu FAST-FIT
30 - 6530 - 65
System PROTECTADRIVESystem PROTECTADRIVESystem PROTECTADRIVE
Przegub wahliwyPrzegub wahliwyPrzegub wahliwy
Hydropneumatyczne zawieszenie LIFT-CONTROLHydropneumatyczne zawieszenie LIFT-CONTROLHydropneumatyczne zawieszenie LIFT-CONTROL
Zabezpieczenie non-stopZabezpieczenie NON-STOPZabezpieczenie NON-STOP
Indywidualne lub jednoczesne podnoszenie lewego
i prawego zespołu koszącego za pośrednictwem sterownika
Zintegrowane hydrauliczne sterowanie niezależnym lub jednoczesnym
podnoszeniem lewego/prawego zespołu koszącego
Indywidualne lub jednoczesne podnoszenie lewego
i prawego zespołu koszącego za pośrednictwem sterownika
2 x 2,802 x 2,402 x 2,80
Seryjnie: zewnętrznaSeryjnie: zewnętrznaSeryjnie: zewnętrzna
3-punktowy, kat. 33-punktowy, kat. 23-punktowy, kat. 3
Hydrauliczne składanie pionoweHydrauliczne składanie pionoweHydrauliczne składanie pionowe
100010001000
Seryjnie w bocznych przekładniachWbudowane w boczną przekładnięSeryjnie w bocznych przekładniach
1047799
141104135
2 zawory dwukierunkowe
(+ 1 dodatkowy zawór dwukierunkowy dla hydraulicznego górnego łącznika)
1 zawór jednokierunkowy + 1 zawór dwukierunkowy dla GMD 8730  
(należy również zaplanować przyłącza dla kosiarki frontalnej)
2 zawory dwukierunkowe
dla maszyny frontalnej
Złącza: 1 x 7-pin i 1 x 3-pin ISOZłącza: 1 x 7-pin i 1 x 3-pin ISOZłącza: 1 x 7-pin i 1 x 3-pin ISO
SeryjnieSeryjnieSeryjnie
SeryjnieSeryjnieSeryjnie
235017602300

Media