Model kompaktowej brony talerzowej OPTIMER XL

Intensywne mieszanie resztek roślinnych z glebą przy dużej prędkości roboczej

Firma KUHN posiada w ofercie jeszcze jeden model kompaktowej brony z niezależnie montowanymi talerzami OPTIMER XL serii 100 i 1000. OPTIMER XL wyposażony w talerze o dużej średnicy (620 mm) zapewnia optymalną penetrację gleby na głębokości od 5 do 15 cm przy dużej ilości resztek pożniwnych.

Znajdź najbliższego dealera

Gama OPTIMER XL obejmuje modele zawieszane i zaczepiane o szerokości roboczej od 3 do 5 m. Te kompaktowe brony z niezależnie montowanymi talerzami o dużej średnicy (620 mm) skutecznie penetrują glebę na głębokości roboczej od 5 do 15 cm.
OPTIMER XL pozwala korzystać ze wszystkich zalet uprawy uproszczonej: płytka lub głęboka uprawa ścierniska, przykrywanie dużych ilości resztek pożniwnych (np. po kukurydzy) oraz zagospodarowanie poplonów.
Modele OPTIMER XL mogą pracować z ciągnikami o mocy od 70 do 250 KM i posiadają szeroką gamę wałów dostosowanych do warunków roboczych na Twoich polach.
OPTIMER XL podczas pracy

Korzyści dla użytkownika

Intensywne mieszanie resztek roślinnych z glebą przy dużej prędkości roboczej

OPTIMER XL 300 podczas uprawy ścierniska

Duża zdolność penetracji gleby

OPTIMER XL wyróżnia się na tle konkurencji lepszą penetracją gleby w suchych warunkach. Zawdzięcza to swojej unikatowej konstrukcji:
- szeroki kołnierz zapobiega przemieszczaniu się talerza na boki,
- elastomerowe zabezpieczenie łączy skuteczność zagłębiania się w glebie ze swobodą odchylenia w przypadku mocnych uderzeń,
- jeden talerz montowany na jednym ramieniu z indywidualnym zabezpieczeniem lepiej zagłębia się w glebie,
- optymalny kąt natarcia talerzy (12° w stosunku do pionu i 14° do poziomu).

Duży prześwit

OPTIMER XL na każdym ramieniu ma zamontowany jeden talerz, co zapewnia większy prześwit i lepszy przepływ resztek roślinnych przez maszynę.
W porównaniu z modelem OPTIMER+, OPTIMER XL posiada znacznie większy prześwit, który zapewnia wysoką jakość uprawy ścierniska przy dużej ilości resztek pożniwnych:
          - prześwit pomiędzy zespołami talerzy = 95 cm
          - prześwit pod belkami z zespołami talerzy = 70 cm
          - prześwit pod ramą = 91 cm
Dzięki tak obszernym prześwitom ryzyko zapchania maszyny jest ograniczone do minimum. OPTIMER XL może z łatwością pracować na ściernisku po kukurydzy na ziarno lub przykrywać obornik.
OPTIMER XL 5000 podczas pracy

Intensywne mieszanie gleby

Imponująca jakość mieszania gleby przez kompaktową bronę OPTIMER XL jest zasługą talerzy uprawowych o stożkowym kształcie i średnicy 620 mm. Ten doskonały efekt mieszania jest zapewniony przez możliwość regulacji kąta pochylenia talerzy. Stożkowy kształt talerzy pozwala zachować ten sam kąt natarcia, niezależnie od stopnia zużycia. Talerze mają grubość 6 mm i tym samym zachowują swój agresywny profil i wysoką skuteczność cięcia w miarę upływu czasu.
Zbliżenie na niezależnie montowane talerze w modelu OPTMER XL 300

Gama ukierunkowana na proste rozwiązania

Regulacja mechaniczna (z lewej) i hydrauliczna bezstopniowa (z prawej)

Proste i szybkie regulacje

Ustawienia robocze w modelu OPTIMER XL są uproszczone, podobnie jak w innych gamach maszyn KUHN. Mechaniczna regulacja za pośrednictwem klipsów dystansowych stanowi wyposażenie seryjne maszyny: szybka i intuicyjna, stworzona aby ułatwić pracę operatora.
Jako opcja, głębokość robocza może być regulowana hydraulicznie z kabiny ciągnika. Wszystkie regulacje są wykonywane bez użycia narzędzi i zapewniają wysoki komfort obsługi.
Dodatkowo, operator może na bieżąco dostosowywać głębokość roboczą do warunków glebowych w danym miejscu na polu, występowania kamieni lub zastoiskom wody.

Niewielkie wymagania serwisowe

Gama OPTIMER XL posiada jedną z głównych zalet modeli OPTIMER+: małe wymagania serwisowe. W rezultacie, kompaktowe brony talerzowe OPTIMER XL pozwalają unikać przestojów podczas uprawy ścierniska.
Piasty talerzy są bezobsługowe, dzięki łożyskom kulkowym nasmarowanym na cały okres eksploatacji.
Zabezpieczenia elastomerowe niezależnie montowanych talerzy nie wymagają żadnej obsługi serwisowej.
Małe wymagania pod względem konserwacji to duża oszczędność czasu.
Łożyska niezależnie montowanych talerzy w modelu OPTMER XL

Wysoka jakość części roboczych

Talerze uprawowe o średnicy 620 mm i grubości 6 mm pozwalają wykorzystać w pełni potencjał Twojego kultywatora ścierniskowego.
W rzeczywistości, grubość 6 mm zapewnia talerzom o 20% dłuższą żywotność w porównaniem z talerzami 5 mm.
Ze względu na rzadszą wymianę talerzy i zachowanie przez cały czas wysokiej jakości pracy, OPTIMER XL pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze.
Talerze uprawowe o średnicy 620 mm i grubości 6 mm pozwalają wykorzystać w pełni potencjał Twojego kultywatora ścierniskowego.

Kultywator dostosowany do każdych warunków

Zbliżenie na włókę wyrównującą z tyłu kompaktowej brony talerzowej OPTIMER XL

Opcja zapewniająca lepsze wyrównanie gleby

Zaletą gamy OPTIMER XL są różne opcje wyposażenia, które pozwalają dostosować maszynę do warunków glebowych na poszczególnych polach lub typu uprawy ścierniska.
Zagarniacz jest umieszczony pomiędzy drugim rzędem talerzy uprawowych i wałem. Posiada następujące zalety:
- rozprowadza resztki pożniwne na całej szerokości maszyny
- reguluje przepływ gleby i zapobiega zapychaniu wału
- wyrównuje glebę przed wałem. Aby praca wału była skuteczna, konieczne jest wyrównanie gleby przed jego przejazdem.

Szeroki wybór wałów

Firma KUHN oferuje szeroką gamę wałów dogniatających zapewniających optymalne zagęszczenie gleby na całej szerokości roboczej kompaktowych bron talerzowych OPTIMER XL:
- T-Ring (średnica 600 mm): wywiera nacisk ponad 130 kg na metr; gwarantuje dobre rozdrobnienie gleb gliniastych i zbrylonych oraz przyśpiesza rozkład słomy.
- Wał V-Liner (średnica 600 mm): zapewnia nacisk ponad 145 kg na metr, dobrze kruszy i wyrównuje glebę oraz wydajnie zagęszcza jej wierzchnią warstwę.  Jego profil w kształcie litery „V” ogranicza straty wilgoci, poprawiając infiltrację wody w międzyrzędziach. Może pracować zarówno w wilgotnych, jak i suchych warunkach.
- Wał HD Liner (średnica 600 mm): pracuje z naciskiem ponad 180 kg na metr, gwarantując mocne zagęszczenie gleby. Ząbkowana krawędź ułatwia obracanie się pierścieni w wilgotnych warunkach.
- Podwójny wał z pierścieniami o profilu „U” (średnica 600 mm): zapewnia nacisk powyżej 175 kg na metr. Wszechstronny wał, dobrze zagęszczający lekką glebę. Posiada zdolność samooczyszczania, dzięki czemu nie zapycha się. Profile pierścieni wypełniają się glebą, co ogranicza ich zużycie i zapobiega rozmazywaniu gleby.
- Wał rurowy (średnica 600 mm): zapewnia nacisk powyżej 75 kg na metr. Idealny na gleby lekkie, pozwala uzyskać kompromis pomiędzy kruszeniem, wyrównaniem i zagęszczeniem powierzchniowym.
- Wał T-Liner (średnica 600 mm): zapewnia nacisk powyżej 140 kg na metr. Bardzo wszechstronny wał, który umożliwia dostosowanie się do różnych warunków roboczych i specyfiki zabiegów. Zapewnia wysoką wydajność kruszenia gleb gliniastych i zbrylonych, szczególnie na kamienistej glebie.
Zdjęcie wału HD Liner 600 w modelu OPTIMER XL

Możliwość wysiewu poplonów

Zaczepiane modele OPTIMER XL są kompatybilne z siewnikiem do poplonów SH 600. Dzięki zbiornikowi o pojemności 600 litrów, możliwy jest wysiew poplonów lub zboża podczas zabiegu uprawy ścierniska.
Duża pojemność zapewnia wysoką wydajność roboczą i ogranicza koszty związane z eksploatacją maszyn. Posiada dużą autonomię pracy i możliwość załadunku z big-bagów.
Sterownik QUANTRON S2 pozwala na wygodną regulację dawki wysiewu, sterowanie zmiennym dawkowaniem oraz monitorowanie poziomu ziarna i obrotów dmuchawy.
Objętościowy aparat wysiewający VENTA zapewnia wysoką precyzję dozowania w zakresie od 1 do 430 kg/ha. Umożliwia wysiew wielu gatunków roślin oraz nawozu, bez potrzeby demontowania elementów lub używania narzędzi.
Siewnik do poplonów SH 600

OPTIMER-XL_Tillage_large-view.JPG

Specyfikacja

Dane techniczne
 
Maksymalna dopuszczalna moc ciągnika (kW/KM)
Minimalne zapotrzebowanie na moc (kW/KM)
Szerokość robocza (m)
Szerokość transportowa (m)
Liczba talerzy uprawowych
Głębokość robocza(cm)
Boczne osłony zapobiegające wyrzucaniu gleby na boki
Zaczep
Masa, ok. (kg) z podwójnym wałem pierścieniowym
Masa, ok. (kg) z wałem HD-Liner 600 mm
Średnica ząbkowanych talerzy (mm)
Zagarniacz
OPTIMER XL 300 OPTIMER XL 350 OPTIMER XL 400 OPTIMER XL 4000 OPTIMER XL 5000
135 / 165 141 / 190 164 / 220 178 / 240 223 / 300
77 / 105 90 / 122 103 / 140 119 / 160 149 / 200
3 3,5 4 4 5
3 3,50 4 <2,55 <2,55
24 28 32 32 40
Od 5 do 15 Od 5 do 15 Od 5 do 15 Od 5 do 15
Seryjnie z lewej i z prawej strony Seryjnie z lewej i z prawej strony Seryjnie z lewej i z prawej strony Seryjnie z lewej i z prawej strony
2, 3N, 3 2, 3N, 3 3N, 3 kat. 3 kat. 3
5150 5600
2248 2596 2888
620 (grubość 6 mm) 620 (grubość 6 mm) 620 (grubość 6 mm) 620 620
Opcja Opcja Opcja Opcja Opcja

Media