Sylwetka modelu OPTIMER L

Szybszy, większy, wydajniejszy

Szerokości robocze 9 i 12 metrów dla profesjonalistów poszukujących najlepszej produktywności pod względem wydajności pracy, łatwości obsługi i jakości.

Znajdź najbliższego dealera

Brony talerzowe OPTIMER L 9000 i 12000 z niezależnie montowanymi talerzami o średnicy 510 mm umożliwiają powierzchowne zerwanie ścierniska i przygotowanie podłoża pod siew. Dzięki szerokości roboczej wynoszącej 9 i 12 metrów zapewniają bardzo wysoką wydajność do 20 ha/h. Wyjątkowy, opracowany przez firmę KUHN system kontroli nacisku na podłoże Steady Control zapewnia doskonałą regularność głębokości roboczej dzięki stałemu ciśnieniu w siłownikach teleskopowych. Opracowując tę gamę bron talerzowych o dużej szerokości, firma KUHN wykorzystała całe swoje doświadczenie w zakresie narzędzi uprawowych, aby zapewnić użytkownikom zwiększenie rentowności upraw. Modele OPTIMER L 9000 i 12000 charakteryzują 3 mocne strony: stałe śledzenie ukształtowania terenu, duży prześwit pod ramą, umożliwiający pracę w obecności resztek oraz łatwość regulacji.

Modele OPTIMER L 9000 i 12000 charakteryzują się zapotrzebowaniem na moc od 270 do 480 KM. Prędkość robocza 18 km/h w połączeniu z doskonałą jakością uprawy ścierniska przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym użytkownikom.
OPTIMER L w pracy

Korzyści dla użytkownika

KUHN zapewnia dużą szerokość dla uprawy ścierniska

OPTIMER L na polu

Wysoka wydajność pracy

W ostatnich latach liczba i czas trwania okresów roboczych znacznie się zmniejszyła ze względu na bardzo zmienne warunki klimatyczne. Firma KUHN dobrze zrozumiała ten problem i opracowała gamę 9- i 12-metrowych bron talerzowych, aby zapewnić zwiększenie wydajności pracy przy zachowaniu najwyższej jakości. Dla najlepszej jakości uprawy ścierniska zalecana prędkość robocza od 13 do 18 km/h umożliwia wydajność do 20 hektarów na godzinę! Praca z wysoką prędkością umożliwia dokładniejsze rozdrabnianie grud i poprawę jakości mieszanki gleba/resztki pożniwne.

Prześwit pod ramą wynoszący 55 cm sprawia, że modele OPTIMER L 9000 i 12000 dysponują największym prześwitem na rynku, co umożliwia pracę ze wszystkimi rodzajami resztek pożniwnych bez ryzyka zapchania. OPTIMER L 9000 i 12000 to maszyny, których potrzebujesz, aby zniszczyć chwasty i wymieszać resztki roślinne z glebą. 

Solidna konstrukcja i zastosowanie stali o wysokiej jakości zapewnia pełną niezawodność. Dzięki temu nowa gama bron talerzowych o dużej szerokości to gwarancja wysokiej jakości uprawy ścierniska z całkowitym spokojem.

Wiele korzyści agronomicznych

Uprawa ścierniska jest kluczowym etapem obróbki gleby. Pomaga stworzyć sprzyjające warunki do rozwoju następnej uprawy. Brony talerzowe z talerzami niezależnymi o średnicy 510 mm doskonale nadają się do prac na niskiej i średniej głębokości.

W zakresie powierzchniowej uprawy ścierniska brony talerzowe z talerzami niezależnymi są przeznaczone do następujących zastosowań:
 • Mechaniczne niszczenie chwastów i warstwy roślinnej
 • Mieszanie słomy z glebą
 • Tworzenie mulczu
 • Przyspieszenie rozkładu resztek pożniwnych
 • Zwalczanie szkodników (ślimaki, myszy itp.)
 • Pobudzenie do kiełkowania samosiewów i chwastów

Jeśli chodzi o przygotowanie gleby, kluczowe cele, których osiągnięcie umożliwiają modele OPTIMER L 9000 i 12000, są następujące:
 • Przygotowanie gleby na głębokości od 3 do 10 cm
 • Spulchnienie i rozdrobnienie gleby, aby zapewnić dobry kontakt nasion z glebą
 • Napowietrzenie gleby, aby przyspieszyć jej ogrzewanie
 • Praca nawet w przypadku obecności resztek pożniwnych
 • Zapewnienie idealnego stanu powierzchni pod nowe uprawy.

Modele OPTIMER L 9000 i 12000 to kompletne maszyny zaprojektowane w celu zwiększenia potencjału Twoich gleb.
OPTIMER L na polu

W pełni kontrolowana głębokość robocza

Dzięki szerokości roboczej wynoszącej 9 i 12 metrów oraz prędkości roboczej od 13 do 18 km/h modele OPTIMER L 9000 i 12000 mogą znacznie zwiększyć wydajność pracy. Niemniej jednak, aby zapewnić doskonałą kontrolę głębokości roboczej przy dużej prędkości, firma KUHN opracowała system Steady Control, który gwarantuje stałą głębokość roboczą na całej szerokości maszyny, niezależnie od nierówności podłoża.

Śledzenie ukształtowania terenu umożliwiają niezależne sekcje ramy, wyposażone w układ kontroli ciśnienia w siłownikach. Ciśnienie jest identyczne, ponieważ kompensacja dokonywana przez ciągnik umożliwia powrót oleju do zbiornika, gdy wysunięcie siłowników maleje lub wtrysk oleju, gdy ciśnienie spada, a siłowniki się wysuwają.

Ponadto model OPTIMER L 12000 jest wyposażony w 4 koła podporowe, zapewniające większą stabilność.

Kontrola głębokości roboczej pozwala ograniczyć zapotrzebowanie na moc, a tym samym zmniejszyć zużycie paliwa.
System Steady Control w modelu OPTIMER L

Łatwość obsługi dla wygody użytkownika

Brony talerzowe OPTIMER L 9000 i 12000 są wyposażone w hydrauliczny układ wspomagania regulacji głębokości roboczej

Priorytetem jest łatwość obsługi

Dzięki tej nowej gamie bron talerzowych o dużej szerokości firma KUHN ma na celu zaoferowanie maszyn o prostej regulacji, aby poprawić komfort Twojej pracy i skrócić przestoje. W tym celu brony talerzowe z talerzami niezależnymi OPTIMER L 9000 i 12000 są wyposażone w regulację głębokości roboczej za pomocą tylko 2 punktów regulacji, przy wykorzystaniu ograniczników hydraulicznych: jeden z nich znajduje się na dyszlu, natomiast drugi na lewym przednim kole podporowym. Koła podporowe są zamontowane na równoległoboku, aby zachować poziome ustawienie maszyny i zapewnić równomierną pracę na całej szerokości narzędzia. Hydrauliczny układ wspomagania zapewnia większy komfort pracy.
Aby poprawić jakość pracy brony talerzowej OPTIMER L, ciśnienie w elementach przedłużających może być regulowane, aby odpowiednio dostosować się do wszystkich rodzajów gleby.
I wreszcie skrzynka KTS 22 umożliwia sterowanie maszyną z kabiny za pośrednictwem trzech wskaźników:
 • Wskaźnik położenia prawego i lewego segmentu
 • Wskaźnik trybu pracy/transportu
 • Wskaźnik osiągnięcia głębokości roboczej

Maksymalne bezpieczeństwo podczas transportu

Przechodzenie z pozycji roboczej do pozycji transportowej jest proste i bezpieczne dzięki składaniu w 4 krokach:
 • Krok 1: składanie rzędów talerzy
 • Krok 2: składanie segmentów przedłużających (w modelu o szerokości 12 metrów) i opuszczenie podwozia
 • Krok 3: składanie wałów ramy centralnej
 • Krok 4: składanie głównych elementów przedłużających.

Podczas transportu talerze są całkowicie zintegrowane z konstrukcją maszyny dzięki pozycji z talerzami schowanymi. Segmenty boczne są blokowane hydraulicznie, aby uniknąć ryzyka nieoczekiwanego otwarcia. Po złożeniu brony talerzowe z talerzami niezależnymi OPTIMER L 9000 i 12000 są niewielkich rozmiarów wynoszących 3 metry szerokości i 4 metry wysokości, zgodnie z europejską homologacją drogową. Oś środkowa zapewnia stabilność narzędzia i lepszą manewrowość.
Dzięki wymiarom gabarytowym wynoszącym 3 metry na 4 metry modele OPTIMER L 9000 i 12000 są zgodne z europejską homologacją drogową.

Szybkość i łatwość wykonywania manewrów na uwrociach

Ta nowa gama bron talerzowych o dużej szerokości zapewnia możliwość pokonywania uwroci na wałach. Manewry wykonywane są w pełni bezpiecznie, dzięki optymalnej stabilności maszyny niezależnie od okoliczności. Przednie koła podporowe zapewniają podparcie z przodu maszyny z możliwością obrotu o 360°. Z tyłu wały zapewniają podparcie na całej szerokości narzędzia.
Jeśli chodzi o właściwości agronomiczne, urządzenie zapewnia ochronę Twoich gleb poprzez lepsze rozłożenie obciążenia na każdy wał. Ubicie gleb powodowane przez opony zostaje wyeliminowane, a na uwrociu znacznie ograniczone.
Ponadto znaczna jest oszczędność czasu podczas wykonywania manewrów na uwrociach. Brony talerzowe OPTIMER L 9000 i 12000 zapewniają liczne korzyści, obejmujące poprawę jakości gleby i zwiększenie wydajności pracy.
Brony talerzowe z talerzami niezależnymi o szerokości 9 i 12 metrów zapewniają możliwość wykonywania półobrotów na wałach

Wyposażenie o wysokiej wydajności

4 elementy elastomerowe zapewniają prześwit poziomy wynoszący 15 cm, dla optymalnej pracy bez zatykania się

Talerze o średnicy 510 mm to najlepszej jakości uprawa ścierniska

Brony talerzowe z talerzami niezależnymi OPTIMER L 9000 i 12000 są wyposażone w 2 rzędy talerzy o średnicy 510 mm. Średnica talerza ma bezpośredni wpływ na wykonywaną pracę. Jego niewielka średnica generuje wysoką prędkość obrotową, sprzyjającą spulchnianiu gleby. Zapewniają one także dobrą kontrolę przepływu na całej szerokości narzędzia. Modele OPTIMER L 9000 i 12000 są wyposażone w tylko jeden talerz na ramię, aby w maksymalnym stopniu ograniczyć ryzyko zapychania się.

Kolejnym silnym punktem tego rozwiązania jest ograniczona konieczność konserwacji maszyny dzięki piastom nasmarowanym na cały okres eksploatacji. Piasty są przykręcone do ramienia, aby zapewnić większą odporność na działanie sił bocznych.

Każde ramię talerza jest wyposażone w niezależne zabezpieczenie z 4 elementami elastomerowymi, zapewniające optymalną kontrolę głębokości roboczej. I wreszcie łożyska talerzy są umieszczone na zewnątrz, aby ułatwić przejście w obecności dużej ilości resztek.

Firma KUHN proponuje 2 kategorie talerzy, w zależności od wykonywanej pracy: z zębami małymi lub dużymi.

Talerze z zębami dużymi 510 mm:
 • Grubość 6 mm
 • Głębokość robocza od 5 do 10 cm
 • Nachylenie talerzy 6° w pionie i 16° w poziomie
 • Wysoka zdolność penetracji własnej talerzy.

Talerze z zębami małymi 510 mm:
 • Grubość 6 mm
 • Głębokość robocza od 3 do 6 cm
 • Nachylenie talerzy 6° w pionie i 16° w poziomie
 • Doskonałe do powierzchniowej uprawy ścierniska.
OPTIMER L w pracy

Media